Početna strana > Hronika > Zemlje BRIKS podigle buru u MMF
Hronika

Zemlje BRIKS podigle buru u MMF

PDF Štampa El. pošta
petak, 27. maj 2011.

Neophodno je odustati od zastarele nepisane tradicije da direktor MMF obavezno mora da bude Evropljanin. Ovo su izjavili u utorak izvršni direktori MMF koji predstavljaju Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i JAR. Po njihovom mišljenju, slična prećutna praksa potkopava legitimnost fonda.

Zemlje BRIKS ozbiljno su zabrinute izjavama visokih zvaničnika o tome da direktor MMF i dalje treba da ostane Evropljanin. Ne smeju se ignoristati principi transparentnosti, takmičarskog duha i uvažavanja zasluga kandidata, prekoreli su oni svoje evropske kolege iz fonda.

U toku je normalna konkurentska borba za pravo aktivnog uticaja na donošenje odluka u MMF. Tako je za Glas Rusije prokomentarisao stav BRIKS zamenik predsednika Komiteta za ekonomsku politiku i preduzetništvo Državne dume Rusije, Vladimir Golovnjev.

„Zemlje BRIKS imaju pravo na takav stav. One imaju ekonomije sa najdinamičnijim razvojem, i, naravno, žele da se to odražava u njihovom učešću u izborima za direktora MMF. Ako bude njihov predstavnik ili iz zemalja Azijsko-tihookeanskog regiona na čelu MMF, on će moći da donosi pravedne odluke, koje poštuju njihove interese. A MMF ipak poseduje kolosalne finansijske resurse i čak mogućnosti za uvećanje političkog autoriteta zemlja BRIKS.“

Zemlje ovog neformalnog kluba među prvima i sa manjim gubicima prevladavaju finansijsku krizu koaj se razvila u njihovim zemljama. I to je dodatni argument u korist reformi MMF, koja treba da se odrazi na rastuću ulogu BRIKS u svetskoj privredi, smatra direktor Međunarodnog isntituta za političku ekspertizu Jevgenij MInčenko. Pri tome ekspert je podsetio da je reforma izbora direktora MMF odavno sazrela.

„U stvari, kada su imenovali Dominika Stros-Kana na dužnost direktora MMF 2007. godine, tada je već bio prilično veliki skandal. Mnogi su se izjasnili protiv toga da direktor bude Evropljanin, a njegov prvi zamenik Amerikanac. I u celini posle tog velikog skandala bila je doneta odluka da je to poslednji put kada se fiksiraju kvote. I dalja rešenja će se preduzimati na osnovu profesionalizma. U suštini predstavnici BRIKS sada su podsetili na ovo neformalno rešenje.“

Između ostalog, na njega su samostalno podsetili i u Organizaciji za ekonomsku saradnju i razvoj. Nju često nazivaju klubom bogatih zemalja, uzimajući u ozbir da ona objedinjuje većinu zemalja EU, SAD, Japan, Južnu Koreju i Australiju. Zemlje Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj su pozvale članove MMF da razmatraju kandidaturu neevropljanina, mada su izjavile da smatraju ministra finansija Francuske Kristin Lagard odličnim kandidatom.

Osim nje, među potencijalnim pretendentima čula su se imena bivšeg ministra finansija Turske Kemala Derviša, direktora CB Izraela, Nemačke i Meksika – Stenlija Fišera, Aksela Vebera i Agustina Karstensa. Sa svoje strane ZND su istakle kao jedinstvenog kandidata predsednika Nacionalne banke Kazahstana Grigorija Marčenka. Po njegovim informacijama, Asocijacija država Jugoistočne Azije vodi unakrsne konsultacije za kandidovanje jedinstvenog kandidata.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner