четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Сертић на форуму Привредне коморе Србије и „Привредне коморе Косова“: Кад људи раде, има мање лоших речи и намера, рад средство за решавање свих проблема
Хроника

Жељко Сертић на форуму Привредне коморе Србије и „Привредне коморе Косова“: Кад људи раде, има мање лоших речи и намера, рад средство за решавање свих проблема

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. децембар 2015.

Сарадња привредника централне Србије и Косова веома је битна за унапређене и нормализацију политичких односа, као и за економски развој региона, закључак је данашњег пословног форума привредних комора Србије и Косова на коме је учествовало око 150 привредника.

На отварању тог скупа чији је циљ да се привредници што боље упознају о условима и могућностима привредне сарадње, у Привредној комори Србије (ПКС) речено је да привредници најснажније доприносе променама укупних односа на боље.

Министар привреде Србије Жељко Сертић казао је да ће бити много мање политике, лоших речи и намера, када су људи запосленији и економија расте.

Он је подсетио да је сарадња ПКС и Привредне коморе Косова (ПКК) започела пре две године и да је тада договорено да се они заснивају на међусобном поштовању, без увреда и провоцирања и да се коморе баве само економијом.

Према његовим речима, евидентно је да постоји доста проблема и баријера за сарадњу, и да доста тога треба урадити како би се то променило, али је додао да нико не треба да се крије и стиди онога што ради и да су људи са Косова и Метохије увек добродошли и увек ће добити одговор и помоћ из ПКС-а.

Косовски министар за економски развој Блеринд Ставилеци казао је да је рад средство за решавање свих проблема и да се само радом отварају нове перспективе развоја.

Он је навео да приоритет свих влада у региону треба да буде економски развој, нагласивши да кроз реализовање заједничких планова Београд и Приштина треба да докажу свету да је ово регион посвећен економском развоју.

Директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић казао је да Београд и Приштина имају исте проблеме - огромну незапосленост, лоше економске услове и системски недостаци у функционисању институција, а да они могу да се превазиђу само сарадњом.

- Сарадња привредних комора и привредних субјеката представља светионик, пионирски подухват у нормализацији односа Београда и Приштине - казао је он додавши да кад би и у политичким односима све функционисало као сарадња привредних комора и привреде, да би и политички разговори били лакши, а грађани мање страховали и бринули за своју будућност.

Он је нагласио да Влада Србије подржава сарадњу ПКС и ПКК и чини све да се уклоне баријере у привредним односима.

Према његовим речима и циљ покренуте иницијативе "Регион успеха" је да стимулише предузећа из централне Србије да улажу на Косово и Метохију и тамо запошљавају младе људе који су без посла.

- "Привреда и економски односи треба да буду изоловани од политичких проблема. Ми знамо око чега се не слажемо, али сада разговарамо о нечему што може донети корист свим - казао је он.

Председник ПКС Марко Чадеж казао је да је привредна сарадња веома важна како би се променила слика читавог региона.

Председник ПКК Сафет Грџалију казао је да између Косова и Србије наступа ново време у којем неће доминирати само политика.

Он је нагласио да су привредници са обе стране вољни и спремни за сарадњу и да сукобе и размирице треба оставити по страни.

- Нико не тражи да се заборави прошлост, али она не сме да одређује будућност. Где царује економија не осећа се мирис барута. Наш заједнички циљ је чланство у ЕУ, а унапеређење сарадње земаља је најбоља препорука за то - казао је он.

Представница Амбасаде Велике Британије у Беогарду Луси Маизиес казала је да је британска влада снажно посвећен нормализацији односа Србије и Косова, и да сматра да су ти односи кључан елемент стабилности на Балкану, а ту важну улогу има економска сарадња.

На данашњем Пословном форуму су потписани и споразуми о међукоморској сарадњи у области грађевинарства, индустрије грађевинског материјала, енергетике и електромашиноградње.

(Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер