петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Комшић: За формирање војске РС не постоји упориште ни у Дејтонском споразуму, ни у Уставу БиХ
Хроника

Жељко Комшић: За формирање војске РС не постоји упориште ни у Дејтонском споразуму, ни у Уставу БиХ

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. март 2018.

 За формирање војске Републике Српске не постоји упориште ни у Дејтонском споразуму, ни у Уставу Босне и Херцеговине, као ни у законским областима које регулишу систем одбране.

Ово за Данас оцењује за Данас Жељко Комшић, бивши члан Председништва БиХ, посланик у тамошњем парламенту и председник Демократског фронта у одговору на питање како коментарише најаве председника РС да ће захтевати да тај босанско-херцеговачки ентитет добије своје одбрамбене снаге.

Додик је рекао да, уколико међународна заједница настави да тражи да Косово добије војску, «онда треба реализовати идеју о враћању Војске Републике Српске». «Оружане снаге БиХ ништа не доприносе Српској», истакао је председник РС.

– Не знам због чега Милорад Додик веже војску Косова са могућношћу стварања војске РС, јер између Косова и БиХ нема никаквих паралела у том смислу. Чини ми се да овом изјавом председник РС покушава да додатно подигне тензије, али не само на нивоу БиХ, већ и у целом региону. Могао би због тога очекивати и љуту реакцију Хрватске – сматра саговорник нашег листа Жељко Комшић.

Упитан да ли овакве изјаве имају везе са актуелним убрзањем решавања косовског проблема и односом Србије у том процесу, као и како оцењује наводе о томе да су Додикове изјаве дириговане и усклађене са потребама Александра Вучића, председника Србије, Комшић каже да то може бити случај.

– Може бити да је то истина и да је све у служби Вучићеве политике. Али, ако је та теза тачна, онда морам да кажем да председник Србије не живи у реалности. Након толико времена проведених на власти у Србији, њему мора увелико мора бити јасно како на то гледају Европска унија и Сједињене Америчке Државе. Ако му је то циљ, осуђен је на пропаст. Вучића не знам лично, могу да судим о његовој политици, али то ми се сада ни не чини толико битним. У сваком случају, не мислим ништа позитивно. Када је реч о односу према БиХ, то је комбинација надмености и патетике, неког лажног разумевања. Све то се може свести у оној чувеној реченици која је одредила његову политичку каријеру – 100 муслимана за једног Србија – достојну једног нацисте – закључује Жељко Комшић за Данас.

Члан Комисије за одбрану и безбедност Парламента БиХ Душанка Мајкић изјавила је за „Новости“, да Додикова идеја није нереална, имајући у виду одредбе Дејтонског споразума. «Оружане снаге БиХ су основане под великим притиском међународне заједнице, али нису дејтонска категорија. По „Дејтону“, војску могу имати само ентитети. Институције РС морају да размишљају у правцу поновног оснивања Војске Српске, јер су Оружане снаге БиХ велики промашај», тврди она. Предраг Ћеранић, декан Факултета за безбедност у Бањалуци, каже за „Новости“ да РС може да има своју војску, али да су проблем двоструки аршини међународне заједнице.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер