петак, 20. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељка Цвијановић: ФБиХ да подржи повратак Срба
Хроника

Жељка Цвијановић: ФБиХ да подржи повратак Срба

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 19. август 2014.

Премијерка Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да за повратак Срба у Сарајеву треба да постоји институционална и свака друга подршка, како из Републике Српске, тако и из другог ентитета, као што је Српска на располагању онима који желе да се врате у РС или у ФБиХ.

- Република Српска је увијек свим својим институционалним капацитетима на располагању онима који желе да се врате у Републику Српску, као и у Сарајево и друге дијелове ФБиХ - нагласила је Цвијановићева.

Она је у Сарајеву изјавила, да је Српска за повратак Срба у Сарајеву увијек реаговала спремно, али је потребно и партнерство ФБиХ да би се људима омогућило да се врате, дођу до своје имовине, ријеше статусна и нека друга питања. Премијерка је присуствовала обиљежавању крсне славе храма Преображења Господњег у сарајевској општини Ново Сарајево, гдје је новинарима рекла да значај ове светковине и свијести о томе ко су Срби показује заједништво малог броја припадника овог народа који живе у Сарајеву.

Светом литургијом, ломљењем славског колача и освештањем грожђа, данас је почело обиљежавање крсне славе храма Преображења Господњег у сарајевској општини Ново Сарајево.

Храм Преображења Господњег у Новом Сарајеву, којег је пројектовао професор Александар Дероко, завршен је 1940. године, а освештан је 8. септембра исте године. У своме постојању од 70 година, храм Преображења Господњег у Новом Сарајеву два пута је затваран и скрнављен. У периоду 1941–1945. године власти НДХ затвориле су храм, а свештенике протјерале, док је у ратном периоду 1992–1995. храм био опљачкан. Обновљен је и освештан по завршетку рата 1995. године.

(РТРС)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер