петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зеферино Граси: “Политикин забавник” није желео да релативизује улогу Љотића и Збора
Хроника

Зеферино Граси: “Политикин забавник” није желео да релативизује улогу Љотића и Збора

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 21. јануар 2019.

"Политикин забавник" ће у идућем броју објавити појашњење око спорног текста "Дуго путовање Хенрика Лаутнера", који је изазвао буру негодовања код читалаца, једног дела медија и шире јавности, рекао је за Н1 Зеферино Граси, главни и одговорни уредник "Политикиног забавника".

Он је рекао да "Забавник" није желео да ни на који начин релативизује улогу злочиначких јединица организације "Збор" као ни Димитрија Љотића и њихових недела током Другог светског рата.

"Извињавамо се свима који су наш текст тако схватили", навео је Граси.

Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Независно друштво новинара Војводине (НДНВ) најоштрије су осудили афирмативно писање листа "Политикин забавник" о нацисти Димитрију Љотићу које, како кажу, представља "најбеднију од свих могућих медијских манипулација – манипулацију најмлађим читаоцима".

У свом последњем броју, од 18. јануара 2019, "Политикин забавник" под насловом "Ко су били љотићевци" пише да се Димитрије Љотић "бринуо о реду у Србији", да је имао "јединице високог морала", да је "осуђивао погроме Јевреја", да је добар део српских масона "спасао из логора".

На текст у Политикином забавнику реаговала је и Јеврејска општина Београд. Они су главном уреднику Забавника Зефирину Грасију поручили да су збуњени текстом "Дуго путовање Хенрика Лаутнера", поготово анфрилеом "Ко су били Љотићевци?" у коме, наводе, новинар описује лик и дело фашистичког идеолога, сарадника нациста и вође СС добровољаца.

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић изјавио је поводом писања Политикиног забавника о Димитрију Љотићу, да би основни постулати у представљању историје млађој публици требало да буду "историјски установљене чињенице".

Министар културе о "Забавнику" и Љотићу: "То је деликатна тема"

Министар културе и информисања Владан Вукосављевић изјавио је данас поводом текста "Ко су били љотићевци" у последњем броју Политикиног Забавника да теме, које се тичу наше ближе или даље историје, морају бити предмет озбиљног истраживања историчара и да треба показивати велики опрез и придржавати се принципа и закључака које је историјска наука у највећој мери прихватила.

У броју од 18. јануара, "Политикин Забавник" у тексту под насловом "Ко су били љотићевци?" пише да се Димитрије Љотић бринуо о реду у Србији, да је имао јединице високог морала, да је осуђивао погроме Јевреја, као и да је добар део српских масона спасао из логора.

- Претпостављам да је Политикин Забавник требало да покаже више такта и осетљивости према једној врло деликатној теми. То је часопис намењен младој популацији, али и свим генерацијама, како воле да кажу, и бројне деликатне историјске теме требало би да буду теме разматрања и представљања, али да се пружи могућност различитим становиштима и изворима да такве теме објашњавају - рекао је Вукосављевић.

Министар је нагласио да било који монохроматски приступ осетљивим историјским темама нужно изазива проблеме.

- Ако је реч о било ком часопису, нарочито ако је намењен млађој старосној групи, мислим да би требало да поштује основне постулате онога што је историја установила. Требало би са повећаном скрупулозношћу приступати темама ако се на њих гледа на контроверзан и деликатан начин. Треба показивати велики опрез и придржавати се принципа и закључака које је историјска наука у највећој мери прихватила и становишта које је историјска наука заузела - оценио је Вукосављевић.

"Невесео пример"

Он је додао да је историја таква да је стално предмет контроверзи и изазова, али у представљању младој публици, они који се тиме баве и који су за то одговорни, па и цело друштво, морају бити врло обазриви и да се ти ставово заснивају на историсјким чињеницама.

- Нема неспорних историјских чињеница, али постоје претежно неспорне чињенице и мислим да би их се ваљало придржавати када је реч о тумачењу наше врло деликатне историје. Очигледно овде имамо један невесео пример - рекао је Вукосављевић.

ПОГЛЕДАЈТЕ ВИШЕ: НУНС и НДНВ: Срамно писање "Политикиног забавника" о Димитрију Љотићу, представља најбеднију од свих могућих медијских манипулација – манипулацију најмлађимa

(Танјуг, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер