субота, 27. јул 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зденко Томановић: Називање Шолака криминалцем супротно Уставу, законима и међународно-правним стандардима
Хроника

Зденко Томановић: Називање Шолака криминалцем супротно Уставу, законима и међународно-правним стандардима

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. новембар 2023.

Председник Србије Александар Вучић признао је јуче да за тврдње да је сувласник Јунајтед групе Драган Шолак криминалац - нема доказе, а одмах потом и да против Шолака тужилаштво води одређене поступке. Шолаков адвокат Зденко Томановић предочава да председник државе нема овлашћење да поседује таква сазнања, посебно имајући у виду да о њима није обавештен ни Драган Шолак, ни Томановић као његов адвокат.

„Изгледа да ни суд нема тај податак, а највероватније ни тужилаштво нема тај податак, јер постоји званична потврда издата од стране надлежних државних органа Републике Србије да се на територији Републике Србије не води ниједан кривични поступак против Драгана Шолака“, изјавио је Томановић.

Како је подсетио адвокат Томановић, истрага се покреће наредбом надлежног тужилаштва и у складу са законом тужилаштво је једино овлашћено да о том евентуалном поступку обавести, суд, у неким случајевима полицију, или неко друго тужилаштво, окривљеног и његовог браниоца и евентуално оштећеног.

„Али то свакако није председник државе. Међутим, тврдњом председника државе да је грађанин Србије криминалац или да он мисли да је грађанин Србије криминалац врши се директан, законом забрањен недозвољен притисак и утицај на рад самосталног државног органа. Без обзира да ли се тврдње или мишљења да је грађанин Србије криминалац износе као чињенична тврдња или као вредносни суд, Устав Србије, закон Србије и Европска конвенција о људским правима забрањују и председнику државе и премијеру и министрима да јавно износе своје мишљење у вези са кривично-правним аспектима, кривично-правним поступцима, у вези са нечијом кривицом или нечијом невиношћу и забрањују им да обликују јавно мњење и сугеришу о томе да ли је неко кривац или није“, подвукао је Томановић.

Како је нагласио, овакво поступање председника Србије супротно је нашим законима, самом Уставу наше земље, међународно-правним стандардима, бројним одлукама Међународног суда за људска права…

„Речник криминализације грађанина Србије, дискредитације грађанина Србије за сврху политичког предизборног маркетинга и фаворизовања једне политичке опције је не само супротан законима Србије, Уставу и међународно-правним стандардима већ и елементарним начелима правне хигијене и правне културе“, закључио је Томановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер