Početna strana > Hronika > Zbog uvredljivih istupa pomoćnika ministra pravde Čedomira Backovića, više tužilačkih i sudijskih udruženja napustilo javnu raspravu o izmenama Ustava
Hronika

Zbog uvredljivih istupa pomoćnika ministra pravde Čedomira Backovića, više tužilačkih i sudijskih udruženja napustilo javnu raspravu o izmenama Ustava

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 19. februar 2018.

Više tužilačkih i sudijskih udruženja napustilo je javnu raspravu o nacrtu izmena Ustava o pravosuđu zbog istupa pomoćnika ministra pravde Čedomira Backovića, piše N1.

Javnu raspravu napustili su članovi Konventa, Udruženja tužilaca, Društva sudija Srbije, Udruženja tužilačkih i sudijskih pomoćnika i Advokatske komore Vojvodine.

Kako je za N1 rekao Milan Antonijević, direktor Komiteta pravnika za ljudska prava, Čedomir Backović izneo je mnoštvo uvreda i nečega što su sudije okarakterisale kao pretnje.

"Zbog toga smo odlučili da napustimo ovakav skup, jer on ne predstavlja ni pokušaj javne rasprave i u suprotnosti je sa onim što je stajalo u obavezama u akcionom planu za Poglavlje 23. Svi odgovori koje smo čuli na postavljena pitanja pokazali su nepoštovanje i struke i civilnog društva", rekao je.

Rasprava je prekinuta, nakon što je Backović Konvent nazvao "nekom vrstom Centralnog komiteta" i nakon što nisu dobili odgovore o njegovom poslednjem istupu na TV N1 i drugim stavovima.

"Ovo danas pokazuje nipodaštavanje i pokušaj da se jednoumlje iz Ministarstva pravde nametne struci, da se zakloni iza građana i da se zaista ne uđe ni u kakvu raspravu o predloženim rešenjima", rekao je Milan Antonijević.

Ipak, kako je dodao, to više liči na lični obračun pomoćnika ministra pravde sa sudijama i tužiocima, nego na stav nečega što je Ministarstvo pravde.

Kako kažu u Alumni klubu, predstavnici te organizacije, Udruženja sudija prekršajnih sudova i više sudija novosadskih sudova ostali su u sali, pa je rasprava nastavljena.

Backović: Suština uspostavljanje odgovornog pravosuđa

Pomoćnik ministra pravde Srbije Čedomir Backović izjavio je da su amandmani na delove Ustava o pravosuđu predloženi u skladu sa evropskim standardima Venecijanske komisije i da je njihova suština da se uspostavi nezavisnost pravosuđa i njegova odgovornost.

"Njihova suština je da se sa jedne strane uspostavi nezavisnost pravosuđa, a sa druge strane njegova odgovornost, što će građanima omogućiti da im se u sličnim situacijama slično sudi i na efikasan način", rekao je Backović na okruglom stoli o radnom tekstu izmena Ustava Srbije.

Backović je odbacio kritike koordinatora radne grupe Nacionalnog konventa o EU za Poglavlje 23 (u pristupnim pregovorima sa EU) Milana Antonijevića u pogledu održavanja novog kruga javnih rasprava i predloženih ustavnih amandmana, navodeći da je cilj javnih rasprava da zainteresovani daju mišljenja i usmenim putem.

On je dodao i da predloženi ustavni amandmani ne izlaze iz strateških okvira koji su preuzeti Poglavljem 23, kao i da se pretežni deo Radnog teksta izmena Ustava zasniva na stavovima organizacija civilnog društva iznetim u prethodnom krugu javne rasprave.

Martinović: Nije tačno je ustavnim amandmanima uspostavljena prevaga zakonodavne i izvršne vlasti nad sudskom

Predsednik Odbora Skupštine Srbije za ustavna pitanja i zakonodavstvo i šef poslaničke grupe SNS-a Aleksandar Martinović istakao je da će Ministarstvo pravde kada su u pitanju predloženi ustavni amandmani u skupštinskoj većini naići na pouzdanog partnera za razgovor o njima i podršku.

"Apsolutno se ne slažem sa onima koji misle da je ustavnim amandmanima uspostavljena prevaga zakonodavne i izvršne vlasti nad sudskom. To apsolutno nije tačno, ja čak mislim da su i Skupština i Vlada izgubile značajan deo ingerencija kada je u pitanju izbor sudija i tužioca i njihov rad", naglasio je Martinović.

Stojiljković: Moguća diskriminacija sudijskih i tužilačkih pomoćnika

Potpredsednica Udruženja sudijskih i tužilačkih pomoćnika Ivana Stojiljković rekla je da to udruženje ima određene primedbe koje se odnose na izbor na prvu sudijsku i tužilačku funkciju i konstitucionalizaciju obuke, što može da omogući diskriminaciju sudijskih i tužilačkih pomoćnika.

O obuci na Pravosudnoj akademiji

Potpredsednik Alumni kluba Pravosudne akademije Goran Petković rekao je da je ogromno civilizacijsko postignuće to što je obuka na Pravosudnoj akademiji uvedena kao obavezna.

Predsednik Glavnog odbora Udruženja sudija prekršajnih sudova Srbije Milan Marinović rekao je da to udruženje nije zadovoljno uvođenjem institucije za obuku kao jedine prohodnosti za ulazak u pravosuđe, kao i predloženim brojem članova i načinom odlučivanja u Visokom savetu sudstva.

(N1 - Beta)