петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Због увредљивих иступа помоћника министра правде Чедомира Бацковића, више тужилачких и судијских удружења напустило јавну расправу о изменама Устава
Хроника

Због увредљивих иступа помоћника министра правде Чедомира Бацковића, више тужилачких и судијских удружења напустило јавну расправу о изменама Устава

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 19. фебруар 2018.

Више тужилачких и судијских удружења напустило је јавну расправу о нацрту измена Устава о правосуђу због иступа помоћника министра правде Чедомира Бацковића, пише Н1.

Јавну расправу напустили су чланови Конвента, Удружења тужилаца, Друштва судија Србије, Удружења тужилачких и судијских помоћника и Адвокатске коморе Војводине.

Како је за Н1 рекао Милан Антонијевић, директор Комитета правника за људска права, Чедомир Бацковић изнео је мноштво увреда и нечега што су судије окарактерисале као претње.

"Због тога смо одлучили да напустимо овакав скуп, јер он не представља ни покушај јавне расправе и у супротности је са оним што је стајало у обавезама у акционом плану за Поглавље 23. Сви одговори које смо чули на постављена питања показали су непоштовање и струке и цивилног друштва", рекао је.

Расправа је прекинута, након што је Бацковић Конвент назвао "неком врстом Централног комитета" и након што нису добили одговоре о његовом последњем иступу на ТВ Н1 и другим ставовима.

"Ово данас показује ниподаштавање и покушај да се једноумље из Министарства правде наметне струци, да се заклони иза грађана и да се заиста не уђе ни у какву расправу о предложеним решењима", рекао је Милан Антонијевић.

Ипак, како је додао, то више личи на лични обрачун помоћника министра правде са судијама и тужиоцима, него на став нечега што је Министарство правде.

Како кажу у Алумни клубу, представници те организације, Удружења судија прекршајних судова и више судија новосадских судова остали су у сали, па је расправа настављена.

Бацковић: Суштина успостављање одговорног правосуђа

Помоћник министра правде Србије Чедомир Бацковић изјавио је да су амандмани на делове Устава о правосуђу предложени у складу са европским стандардима Венецијанске комисије и да је њихова суштина да се успостави независност правосуђа и његова одговорност.

"Њихова суштина је да се са једне стране успостави независност правосуђа, а са друге стране његова одговорност, што ће грађанима омогућити да им се у сличним ситуацијама слично суди и на ефикасан начин", рекао је Бацковић на округлом столи о радном тексту измена Устава Србије.

Бацковић је одбацио критике координатора радне групе Националног конвента о ЕУ за Поглавље 23 (у приступним преговорима са ЕУ) Милана Антонијевића у погледу одржавања новог круга јавних расправа и предложених уставних амандмана, наводећи да је циљ јавних расправа да заинтересовани дају мишљења и усменим путем.

Он је додао и да предложени уставни амандмани не излазе из стратешких оквира који су преузети Поглављем 23, као и да се претежни део Радног текста измена Устава заснива на ставовима организација цивилног друштва изнетим у претходном кругу јавне расправе.

Мартиновић: Није тачно је уставним амандманима успостављена превага законодавне и извршне власти над судском

Председник Одбора Скупштине Србије за уставна питања и законодавство и шеф посланичке групе СНС-а Александар Мартиновић истакао је да ће Министарство правде када су у питању предложени уставни амандмани у скупштинској већини наићи на поузданог партнера за разговор о њима и подршку.

"Апсолутно се не слажем са онима који мисле да је уставним амандманима успостављена превага законодавне и извршне власти над судском. То апсолутно није тачно, ја чак мислим да су и Скупштина и Влада изгубиле значајан део ингеренција када је у питању избор судија и тужиоца и њихов рад", нагласио је Мартиновић.

Стојиљковић: Могућа дискриминација судијских и тужилачких помоћника

Потпредседница Удружења судијских и тужилачких помоћника Ивана Стојиљковић рекла је да то удружење има одређене примедбе које се односе на избор на прву судијску и тужилачку функцију и конституционализацију обуке, што може да омогући дискриминацију судијских и тужилачких помоћника.

О обуци на Правосудној академији

Потпредседник Алумни клуба Правосудне академије Горан Петковић рекао је да је огромно цивилизацијско постигнуће то што је обука на Правосудној академији уведена као обавезна.

Председник Главног одбора Удружења судија прекршајних судова Србије Милан Мариновић рекао је да то удружење није задовољно увођењем институције за обуку као једине проходности за улазак у правосуђе, као и предложеним бројем чланова и начином одлучивања у Високом савету судства.

(Н1 - Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер