петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Затвореници из Гвантанама у Пожаревцу?
Хроника

Затвореници из Гвантанама у Пожаревцу?

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 10. август 2009.
У специјалном затвору у Пожаревцу ускоро би могли казну да служе осумњичени за тероризам из САД. Предлог је преко Амбасаде Србије у Америци упућен влади САД „као предлог који би поправио односе са Америком“ Србија неће имати формалних ограничења да прими затворенике из Гвантанама од момента када буде усвојен закон o посебном затворском режиму.Затвореници осумњичени за тероризам из Гвантанама, америчког затвора на Куби, могли би да казну издржавају у Србији, односно у посебном одељењу Казнено-поправног затвора Забела у Пожаревцу, сазнаје Данас.

Како за наш лист објашњава извор из Владе Србије, који је захтевао анонимност, предлог је преко Амбасаде Србије упућен влади САД „као предлог који би поправио односе са Америком“. Према његовим речима, Србија неће имати формалних ограничења да прими затворенике из Гвантанама од момента када буде усвојен закон о специјалном затворском режиму осуђених за тероризам и организовани криминал. Овај закон је у процедури у парламенту и очекује се да буде усвојен у септембру.

Посебно одељење КПЗ Забела, познатије као „затвор у затвору“, отворено је у јануару 2007. и може да прими 120 осуђеника. Специјални затвор се простире на 2.200 квадратних метара, а све је покривено са више од 100 камера које 24 сата снимају све делове затвора. Опасан је зидом високим шест метара и има четири стражарске куле. Сваки затвореник ће имати своју ћелију од седам квадрата, у којој се налазе кревет, радни сто и мокри чвор. Затвореницима је омогућено да гледају телевизију. Амерички конгрес је почетком овог месеца предложио председнику САД Бараку Обами да ниједан затвореник из Гватанама не буде пребачен на америчко тло док цео план о будућности затвора и затвореника не буде завршен. У затвору се налази укупно 240 затвореника.

Иначе, амерички Стејт департмент је крајем прошле године затражио од стотинак земаља да на две године приме известан број затвореника. Сенат САД почетком маја није прихватио захтев америчког председника да одобри 80 милиона долара за затварање Гвантанама. Сенатори су своју подршку тада условили достављањем детаљнијег плана о томе шта ће нова администрација учинити по питању пребацивања 240 особа осумњичених за тероризам из Гвантанама. Тај новац је пребачен за операције у Ираку и Авганистану.

Америка је због примене агресивних метода током испитивања затвореника у овом војном затвору оптужена да терорише затворенике.

Да би могле да приме затворенике из САД најавиле су Италија, Велика Британија, Португалија, Шпанија и Француска. Земље које су одбиле да приме затворенике из Гвантанама су Аустралија, Аустрија, Шведска, Данска, Холандија.

И званичници Савета Европе недавно су позвали земље чланице да прихвате затворенике из затвора у Гвантанаму.

Администрација Џорџа Буша безуспешно је својевремено покушавала да убеди савезнике да прихвате затворенике који не могу да се врате кући, а које ни САД не желе, а председник Сједињених Држава Барак Обама најавио је у јануару да ће Гвантанамо бити затворен за годину дана.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер