Početna strana > Hronika > Zapadne kompanije zainteresovane za Galeniku zahtevaju od Vlade Srbije da cene lekova prate kurs evra i niz drugih administrativnih mera
Hronika

Zapadne kompanije zainteresovane za Galeniku zahtevaju od Vlade Srbije da cene lekova prate kurs evra i niz drugih administrativnih mera

PDF Štampa El. pošta
subota, 19. mart 2016.

Velike svetske kompanije zainteresovane za kupovinu „Galenike“ traže od Vlade nova pravila na farmaceutskom tržištu u Srbiji da bi rad zemunske fabrike lekova bio olakšan, saznaje „Blic“.

Javni poziv za prodaju „Galenike“ biće objavljen u naredne dve nedelje, a zainteresovane kompanije već su počele da tvrde pazar.

Kako saznajemo, neki od kupaca zahtevali su u Nemanjinoj 11 da im se olakša položaj u Srbiji u slučaju da kupe „Galeniku“, kako se ne bi suočavale sa sadašnjim problemima koje trpe domaće farmaceutske fabrike.

- Potencijalni igrači bili su vrlo zainteresovani za pravila i zakone na domaćem tržištu lekova. Nikako ne mogu da se pomire sa činjenicom da su uvoznici lekova u Srbiji oslobođeni carina, dok se na uvoz sirovina plaća minimalna carina od jedan odsto. Negodovali su i što cena lekova, koje inače kontroliše država i utvrđuje u skladu sa cenama u referentnim zemljama, ne prati kretanje kursa koji je u Srbiji u poslednjih godina prilično turbulentan. Kada je u pitanju postupak za odobravanje carinskih kontingenata, oštro su protiv dugih, sporih i često nedovoljno efikasnih administrativnih procedura zbog kojih negoduju srpske kompanije - kaže izvor „Blica“.

Kako je „Blic“ nedavno pisao, za strateško partnerstvo sa „Galenikom“, čija sudbina mora da bude rešena do 31. maja ove godine, zainteresovane su četiri velike svetske kompanije. Nezvanično se može čuti da bi „Galeniku“ pod svoje okrilje hteli i pojedini regionalni igrači.

Anand Ijer, generalni menadžer američke kompanije „Pari Biomedical“, posetio je zemunsku fabriku pre oko dva meseca. Četvoročlanu delegaciju interesovala je proizvodnja „Galenike“, ali i stanje farmaceutske industrije u Srbiji.

Reč je o kompaniji koja bi u „Galeniku“ unela obrtni kapital. Promet bi hteli da povećaju tri puta, sa 50 miliona evra na 150 miliona godišnje.

„Galeniku“ je zbog strateškog partnerstva u avgustu posetila i delegacija kompanije „Piqur“ iz Bazela. U „Galenici“ su prethodno bili menadžeri arapskog „DŽulfara“, vodećeg proizvođača insulina u Africi i Aziji.

„Galeniku“ su u februaru prošle godine posetili i čelnici palestinske kompanije „Pharma Care PL“.

„Galenika“ je u 2015. godini prodala šest odsto više lekova nego u 2014. Ove godine menadžment očekuje još bolje rezultate zahvaljujući desetak registracija lekova u Rusiji, što će im godišnje donositi 15 miliona evra.

(Blic)