Хроника

Западне компаније заинтересоване за Галенику захтевају од Владе Србије да цене лекова прате курс евра и низ других административних мера

Штампа
субота, 19. март 2016.

Велике светске компаније заинтересоване за куповину „Галенике“ траже од Владе нова правила на фармацеутском тржишту у Србији да би рад земунске фабрике лекова био олакшан, сазнаје „Блиц“.

Јавни позив за продају „Галенике“ биће објављен у наредне две недеље, а заинтересоване компаније већ су почеле да тврде пазар.

Како сазнајемо, неки од купаца захтевали су у Немањиној 11 да им се олакша положај у Србији у случају да купе „Галенику“, како се не би суочавале са садашњим проблемима које трпе домаће фармацеутске фабрике.

- Потенцијални играчи били су врло заинтересовани за правила и законе на домаћем тржишту лекова. Никако не могу да се помире са чињеницом да су увозници лекова у Србији ослобођени царина, док се на увоз сировина плаћа минимална царина од један одсто. Негодовали су и што цена лекова, које иначе контролише држава и утврђује у складу са ценама у референтним земљама, не прати кретање курса који је у Србији у последњих година прилично турбулентан. Када је у питању поступак за одобравање царинских контингената, оштро су против дугих, спорих и често недовољно ефикасних административних процедура због којих негодују српске компаније - каже извор „Блица“.

Како је „Блиц“ недавно писао, за стратешко партнерство са „Галеником“, чија судбина мора да буде решена до 31. маја ове године, заинтересоване су четири велике светске компаније. Незванично се може чути да би „Галенику“ под своје окриље хтели и поједини регионални играчи.

Ананд Ијер, генерални менаџер америчке компаније „Пари Биомедицал“, посетио је земунску фабрику пре око два месеца. Четворочлану делегацију интересовала је производња „Галенике“, али и стање фармацеутске индустрије у Србији.

Реч је о компанији која би у „Галенику“ унела обртни капитал. Промет би хтели да повећају три пута, са 50 милиона евра на 150 милиона годишње.

„Галенику“ је због стратешког партнерства у августу посетила и делегација компаније „Piqur“ из Базела. У „Галеници“ су претходно били менаџери арапског „Џулфара“, водећег произвођача инсулина у Африци и Азији.

„Галенику“ су у фебруару прошле године посетили и челници палестинске компаније „Pharma Care PL“.

„Галеника“ је у 2015. години продала шест одсто више лекова него у 2014. Ове године менаџмент очекује још боље резултате захваљујући десетак регистрација лекова у Русији, што ће им годишње доносити 15 милиона евра.

(Блиц)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]