Početna strana > Hronika > Žan Šarl Gardeto: Svedoke sa Kosova treba preseliti
Hronika

Žan Šarl Gardeto: Svedoke sa Kosova treba preseliti

PDF Štampa El. pošta
utorak, 11. januar 2011.

Brisel – Žan Šarl Gardeto, advokat iz Monaka, sada u ulozi izvestioca Saveta Evrope, podneće Odboru za pravne poslove i ljudska prava Parlamentarne skupštine SE 26. januara u Strazburu izveštaj „Zaštita svedoka kao kamen temeljac pravde i pomirenja na Balkanu”. U nacrtu izveštaja u koji je „Politika” imala uvid, Gardeto je posebno istakao problem zaštite svedoka na teritoriji Kosova, gde prema njegovim navodima, postoji „realna opasnost od odmazde” i gde su „ključni svedoci ubijani”.

Gardeto pored ostalog navodi da je „jedina prava mera zaštite svedoka (i njihovih rođaka) preseljenje izvan Kosova”. On dalje objašnjava zašto je program adekvatne zaštite svedoka problematičan, navodeći da su to „tradicionalno velike (albanske) porodice, neznanje engleskog jezika, neprihvatanje preseljenja kandidata sa Kosova” u jednom broju država, kao i da su vlade nekih država nevoljne da prihvate svedoke sa Kosova zbog širih pitanja u vezi sa svojom politikom prema emigrantima i azilantima.

Pored ostalog Gardeto je u nacrtu izveštaja naveo imena svedoka pod zaštitom tribunala u Hagu – Sadika i Veselija Murićija, za koje tvrdi da su ubijeni tokom suđenja Ramušu Haradinaju, jednom od lidera takozvane OVK. S obzirom na to da su neki prištinski i beogradski mediji preneli informaciju da su se obe pomenute osobe oglasile tim povodom izražavajući čuđenje da su proglašene mrtvima i najavile tužbu protiv Gardeta, pozvali smo njegovu advokatsku kancelariju u Monaku i zamolili za komentar.

„Rano je za komentare i izjave u ovoj fazi”, saopšteno nam je iz njegove kancelarije. Gardeto je prethodno potvrdio ono što stoji u nacrtu njegovog izveštaja – da na Kosovu ne postoji zakon za zaštitu svedoka, kao i da se u tamošnjem sistemu vrednosti potencijalni svedoci proglašavaju izdajnicima. „Mnogi ljudi ne veruju da imaju moralnu ili zakonsku obavezu da svedoče u krivičnom postupku. Kosovo ima manje od dva miliona stanovnika u veoma tesno povezanoj zajednici”, navedeno je u nacrtu izveštaja.

Gardeto je takođe rekao da su lokalni mediji na Kosovu često objavljivali imena svedoka koji su nastupali anonimno i koji su bili u programu zaštite. On je zaključio da su mere zaštite svedoka i oštećenih strana koje sprovodi Unmik „beskorisne dok god se svedok nalazi na Kosovu gde svako svakoga poznaje”. Pozivajući se na izveštaj Oebsa, Gardeto je ocenio da program Unmika pati od tri problema – nedostatka sredstava, nedostatka sveobuhvatnog zakona za zaštitu svedoka i nedostatka lokalne i međunarodne policije sa iskustvom u zaštiti svedoka.

On je naveo da je Euleks u međuvremenu oformio jedinicu za zaštitu svedoka i da je bilo „ohrabrujuće videti da jedinica izgleda radi veoma profesionalno, iako pati od hroničnog nedostatka osoblja”. Navodeći da su predmeti koji se tiču ratnih zločina u isključivoj nadležnosti Euleksa, Gardeto je istakao da je samo jedan od pet okružnih sudova opremljen adekvatnom tehnologijom za video konferencije, zatvorene sednice i izobličavanje glasova, koja pomaže zaštićenim svedocima.

U zaključku svog izveštaja Gardeto pored ostalog kaže da „propisi koji regulišu podršku svedocima na Kosovu moraju biti radikalno izmenjeni, a agencijama koje su uključene u zaštitu svedoka treba dati finansije”, kao i da je „dalja međunarodna saradnja od ključnog značaja za preseljenje svedoka”. Evropske države treba da razmotre prihvatanje svedoka sa Balkana, a posebno sa Kosova u okviru programa relokacije, stoji u nacrtu izveštaja.

U delu nacrta izveštaja koji se odnosi na Srbiju istaknuto je da je izvestilac ohrabren postojanjem političke volje za unapređenje zaštite svedoka, kao i da je pravni okvir zaštite znatno unapređen proteklih godina. Gardeto je takođe naveo primer ubistva zaštićenog svedoka Zorana Vukojevića u procesu ubicama srpskog premijera Zorana Đinđića, kao ilustraciju problema koji su postojali u programu zaštite. On je rekao da i dalje postoji nedostatak koordinacije i poverenja zainteresovanih strana u programima zaštite svedoka, ali da je zadovoljan kooperacijom Srbije sa susednim zemljama, naročito sa Hrvatskom.

(Politika)