Početna strana > Hronika > Žan-Fransoa Fitu: Političkim dijalogom Beograd i Priština da se dogovore kako će živeti zajedno u EU
Hronika

Žan-Fransoa Fitu: Političkim dijalogom Beograd i Priština da se dogovore kako će živeti zajedno u EU

PDF Štampa El. pošta
subota, 24. septembar 2011.

Beograd i Prištinu sledeće godine očekuje početak političkog dijaloga, a pre toga, do kraja ove godine u Briselu će biti saopšteno da je završen dijalog o tehničkim pitanjima, prenosi danas prištinski list "Koha ditore".

"Robert Kuper će objaviti da je završen tehnički dijalog najdalje do kraja ove godine i da će politički dijalog početi odmah posle izbora u Srbiji koji će biti održani u aprilu", rekao je anonimno za list visoki evropski zvaničnik.

Dijalog Beograda i Prištine sledeće godine, biće potpuno različit od ovog koji se trenutno vodi u Briselu.

Prethodno, dijalog između Edite Tahiri i Borislava Stefanovića će, po izvorima lista biti završen nakon što Kosovo i Srbija dođu do dogovora oko pitanja telekomunikacija, električne energije, predstavljanja Kosova u međunarodnim inicijativama i univerzitetskih diploma.

Osim do sada otvorenih tema, ukoliko dve strane budu konstruktivne, neki zaključak moći će da bude postignut i po pitanju saradnje u železničkom saobraćaju, ali je opšti zaključak da su do sada postignuti sporazumi "probili led i otvorili prostor za pravi dijalog".

Početak dijaloga "sa velikim D" je zvanično potvrdio i francuski ambasador na Kosovu Žan-Fransoa Fitu.

On je u razgovoru za "Koha ditore", rekao da će politički dijalog služiti za definisanje odnosa i načina na koji će Kosovo i Srbija živeti zajedno u Evropskoj uniji.

"U okviru integracija u EU postoji ovaj dijalog o tehničkim pitanjima koji se bavi poboljšavanjem života ljudi i predstavlja dijalog koji mi od početka podržavamo, ali od jedne tačke nam je svima poznato da taj dijalog treba da postane pravi dijalog sa velikim D. Ono čemu se nadamo da će se u međuvremenu desiti je da će ovaj dijalog sa malim "d" pomoći da dve strane steknu uzajamno poverenje do trenutka kada će poceti dijalog sa velikim D", rekao je francuski ambasador na Kosovu Žan-Fransoa Fitu.

Francuski diplomata nije želeo da komentariše druge detalje oko vremena pocetka političkog dijaloga, ali je potvrdio da će se prema njegovim saznanjima to relativno skoro desiti.

Vođa prištinske delegacije u dijalogu sa Beogradom Edita Tahiri, ima male šanse da bude na čelu kosovskog pregovaračkog tima u političkom dijalogu sa Srbijom, jer njen uticaj nije tog ranga kakav bi zahtevao proces o rešavanju krupnih problema na Kosovu i oko Kosova, prenosi prištinski list „Koha ditore”.

Diplomatski izvori, na koje se list poziva, izjavili su da postoji pozitivna ocena za zamenicu kosovskog premijera u tehničkom dijalogu sa Beogradom, ali je „potrebno da u političkom dijalogu, tim vodi neki političar od većeg uticaja”.

Isti izvori su naveli da će od kosovskog premijera Hašima Tačija biti zatraženo da na čelu tima za politički dijalog sa Srbijom bude neko ko je ,,Tačijeva desna ruka’’.

Najave međunarodnih diplomata o političkom procesu dijaloga, izazvale su reakciju zamenice kosovskog premijera, Edite Tahiri, koja kaže da Priština neće razgovarati sa Beogradom o unutrašnjim pitanjima Kosova.

Tahirijeva kaže da će dijalog koji je u toku, ostati tehnički do kraja. „Mi smo pristali na ovaj dijalog zato što je tehničke prirode i takav će ostati do kraja. Želim takođe da vas podsetim da imamo ,,crvene linije’’ koje su određene rezolucijom Skupštine Kosova, a to je da su suverenitet i unutrašnja pitanja Kosova, teme o kojima nema pregovora”, kazala je Tahiri.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner