четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Аселборн: Ратко Младић није услов да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ
Хроника

Жан Аселборн: Ратко Младић није услов да Србија добије статус кандидата за чланство у ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2011.

БЕОГРАД – Потенцијална криза са суспензијом визне либерализације са Србијом биће избегнута и наредних дана ће бити испуњени сви постављени критеријуми Европске уније, изјавио је данас шеф српске дипломатије Вук Јеремић.

Јеремић је на заједничкој конференцији са министром иностраних послова Луксмебурга Жаном Аселборном, рекао да Србија има пуну подршку Лускембурга по том питању.

Аселборн је оценио да је Влада Србије у последњих неколико недеља спровела више важних мера у вези са лажним азилантима, да те мере већ дају ефекте и да је то уочено у Луксембургу.

Луксембуршки шеф дипломатије је рекао да је визна либерализација важан корак Србије ка ЕУ и да ће његова земља наставити да је подржава.

Он је најавио да би Србија могла да добије статус кандидата за чланство у Европској унији до краја године, чак иако преостала двојица хашких бегунаца - Ратко Младић и Горан Хаџић - не буду испоручени Трибуналу, али се покаже да постоји јасна политичка воља за њихово хапшење.

Аселборн је подсетио на случај хрватског генерала Анте Готовине, рекавши да је Хрватска добила статус кандидата октобра 2005. године, иако Готовина тада још није био ухапшен.

Он је навео да је тада било процењено да постоји јасна политичка воља Загреба да се Готовина нађе у Хагу.

Јеремић је истакао да Луксембург од почетка подржава интеграцију Западног Балкана у ЕУ, али је указао да је ситуација у Унији данас сложена и да се то односи и на политички и економски домен.

Аселборн је поздравио разговоре Београда и Приштине у Бриселу, оценивши да је добро да се они воде без посредника.

Говорећи о разговорима Београда и Приштине, Јеремић је нагласио да Борко Стефановић не води разговоре као део Министарства спољних послова Србије, јер министарство има билатералне контакте само са независним државама.

Он се осврнуо и на идеју да бивша главна тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте предводи истрагу о трговини органима на Косову, рекавши да не жели да прејудицира именима, али да је важно да истрагу води кредибилна и особа са ауторитетом.

„Није могуће гурнути у страну и заборавити да истрага још није покренута. Сада је све на мртвој тачки и биће тако све док се не добије јасан мандат Савета безбедности за покретање истраге”, истакао је Јеремић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер