петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жан Аселборн: Одмрзавање Прелазног трговинског споразума деликатно питање
Хроника

Жан Аселборн: Одмрзавање Прелазног трговинског споразума деликатно питање

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. новембар 2009.

БЕОГРАД – Министар спољних послова Луксембурга Жан Аселборн изјавио је да је, након укидања виза, оптимиста у вези са скорашњом деблокадом споразума са Србијом и додао да очекује да ће Београд поднети кандидатуру за чланство у Европској унији још ове године.

„Влада Србије остварила је огроман напредак на путу европских интеграција, а то потврђују и реформе које су спроведене како би се остварила визна либерализација” коју ће формално у понедељак потврдити Савет министара за правосуђе и унутрашње послове ЕУ, изјавио је министар Аселборн за данашње Вечерње новости. Што се тиче одмрзавања Прелазног споразума, шеф луксембуршке дипломатије каже да је то „деликатно питање јер тражи консензус међу чланицама ЕУ, који у овом тренутку не постоји”.

„Могуће је да ће се овај проблем разматрати у децембру. Велика већина земаља ЕУ свесна је да је одлеђивање овог споразума важно за Србију, нарочито у време економске кризе” и оценио да је „Србија кључна земља за стабилност Балкана и има потенцијал да постане важан економски актер у региону”.

Нови комесар за унутрашње послове ЕУ, Швеђанка Цецилија Малмстрем изјавила је Новостима да је циљ њене земље да питање Прелазног споразума буде решено током шведског председавања ЕУ и додала да су у „сталном контакту са Холандијом, која не дозвољава деблокаду трговинског споразума”.

Што се тиче подношења кандидатуре за чланство у ЕУ и пре него што Прелазни трговински споразум буде одлеђен, она сматра да је „прерано да се о томе говори”, али да би „свакако било лакше када бисмо имали споразум”.

Шеф финске дипломатије Александар Стуб изразио је наду да ће Прелазни споразум коначно бити одблокиран.

„Снажно подржавам Србију да што пре добије Споразум о стабилизацији и придруживању с ЕУ. Такође, потпуно подржавамо визну либерализацију за вашу земљу, као и цео процес прикључења Србије Европској унији”, рекао је он за Новости, додавши да када је реч о подношењу кандидатуре, да мисли да треба да „идемо корак по корак”.

Бугарка Румјана Желева, нови комесар ЕУ за међународну сарадњу, каже за Новости да Бугарска све време подржава европску перспективу суседних земаља.

Што се тиче подношења кандидатуре, она је изјавила „да за сваку земљу кандидата постоје критеријуми. Неопходно је да се они задовоље и захтеви испуне” и додала да је за земљу кандидата важно да буде добро припремљена, не само због ЕУ, већ због својих грађана, иначе то може да створи проблеме после приступа.

Посланик Европског парламента и председник радне групе за Балкан Јан Свобода истакао је за Новости да је укидање виза важан корак на путу европских интеграција Србије, који је приближава ЕУ, али да „има још доста тога да се уради”.

„Не верујем да ће регион западног Балкана у ЕУ ући 2014, како се спекулише. Има још много проблема, отпора и противљења у неким земљама ЕУ. Али, надам се да би током следећих десет година све земље Балкана могле да буду део ЕУ”, рекао је Свобода.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер