петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Замењен судија у поступку против Војислава Шешеља
Хроника

Замењен судија у поступку против Војислава Шешеља

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 06. април 2009.

Председавајући судија Кармел Ађијус повукао се из поступка који се због непоштовање суда води против Војислава Шешеља. Уместо њега је у веће именован британски судија Ијан Бономи. Шешељ је први оптужени за ратне злочине пред Трибуналом, који је током суђења оптужен и за непоштовање суда.

Хашки трибунал објавио je да се председавајући судија Кармел Ађијус повукао из поступка који се због непоштовање суда води против Војислава Шешеља.  Уместо њега је у веће именован судија Ијан Бономи.

Шешељ је претходно затажио изузеће судије Ађијуса, уз образложење да је од 2003. до 2006. био пристрасан у корист Тужилаштва као претпроцесни судија у главном поступку који се против Шешеља води по оптужници за ратне злочине у Хрватској, Војводини и БиХ.

Председник Трибунала Патрик Робинсон је одлучивање о Шешељевом захтеву поверио посебном судском већу, али је судија Ађијус одмах затражио да се повуче из поступка, иако је оценио да не постоји правна основа за његово изузеће.

Уместо њега, председник суда је у веће у којем су још Кевин Паркер из Аустраије и О Гон Квон из Јужне Кореје, поставио британског судију Бономија.

Из одлуке судије Робинсона произлази да би против Шешеља, поред текућег, могао бити покренут још најмање један поступак због непоштовања суда.

Трибунал је, крајем јануара, оптужио Шешеља за непоштовање суда зато што је у једној од својих књига, објављеној у новембру 2007, обелоданио идентитет заштићених сведока у процесу који се против њега води по оптужници за ратне злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ 1991-93.

Шешељ је оптужен да је у књизи, чији наслов није наведен, намерно објавио информације на основу којих се може утврдити идентитет тројице сведока, којима је претходно судско веће Трибунала одредило заштитне мере - доделу псеудонима и скривање лика, уз измену гласа.

По оптужници, Шешељ је објавио професије, имена чланова породица и друге податке о заштићеним сведоцима, као и делове њихових изјава датих хашком Тужилаштву.

Тиме је, наводи се у оптужници, "вољно и хотимично" ометао спровођење правде.

Почетком марта Шешељ је изјавио да није крив за непоштовање суда.

За непоштовање суда запрећена је казна до седам година затвора, до 100.000 евра или обе.

Шешељ је први оптужени за ратне злочине пред Трибуналом, који је током суђења оптужен и за непоштовање суда.

Главни процес против њега, који је почео у новембру 2007., прекинут је на захтев Тужилаштва због тврдњи сведока да су им Шешељеви људи упућивали претње.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер