понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Заменик помоћника америчког државног секретара: Односи Србије и Вашингтона јачају, као и сарадња наших војски; Верујемо да Србија може много да добије од снажног партнерства са САД и другим чланицама НАТО
Хроника

Заменик помоћника америчког државног секретара: Односи Србије и Вашингтона јачају, као и сарадња наших војски; Верујемо да Србија може много да добије од снажног партнерства са САД и другим чланицама НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. јун 2016.

ВАШИНГТОН - Односи Вашингтона и Београда јачају, а САД очекују од нове српске владе да, између осталог, настави да напредује ка чланству у Европској унији, изјавио је заменик помоћника америчког државног секретара Хојт Брајан Ји.

"Очекујемо да ће Србија да настави да се крече у веома конструктивном правцу, ка чланству у Европској унији, што обухвата и дијалог са Косовом о нормализацији односа. Верујемо да Србија може много да добије од снажног партнерства са Сједињеним Државама, другим чланицама НАТО-а", казао је Ји у интервјуу за Глас Америке.

Он је додао да Србија такође треба да настави да јача институције, економију и да развије партнерство са земљама које могу да јој помогну да достигне свој циљ – европску интеграцију.

"Србија је прошле године постигла значајан напредак у испуњавању услова за прикључење Европској унији, јачању владавине права, односа са суседима, укључујући Босну и Херцеговину, Хрватску, Албанију и Косово и надамо се да ће то да се настави", навео је Ји.

Он је истакао да верује да је Србија на правом путу, да је решена да се придружи Европској унији, да одржава добре односе са САД.

"Сведоци смо да ти односи настављају да јачају. Имали смо веома добре контакте на високом нивоу. Премијер (Александар) Вучић се прошле године сусрео са потпредседником (Џозефом) Бајденом, државним секретаром (Џоном) Керијем који је такође посетио Србију у децембру. Премијер је пре пар месеци телефоном разговарао са потпредседником и државним секретаром. Значи имамо веома снажне односе, не само између политичара, већ и – што је важно – наших војски", рекао је амерички званичник.

"Очекујемо да ће ове године бити око 60 војних вежби, размена, конференција, радионица војске Србије и Сједињених Држава. Сматрамо да је то јодд један знак јачања наших односа што је добро за обе земље и добар сигнал за народ да је наше пријатељство све снажније", казао је он.

Говорећи о тренутној ситуацији у медијима у Србији, Хојт Брајан Ји је рекао да су САД забринуте због општег стања слободе медија широм западног Балкана, и да у томе не би нарочито издвојио Србију.

"Све земље могу да побољшају ситуацију у тој области, када је реч о гарантовању слободе говора, медија. Такође се надамо да ће бити оснажена професионализација и независност медија у свим балканским државама. Не бих нарочито издвајао Србију, да бих поручио да су код земаља у транзицији, снажни, професионални и независни медији међу најважнијим аспектима јачања демократије и људских права", казао је и додао да се нада да ће тај процес да се настави.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер