петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вукашин Обрадовић: Циљ Телекомове куповине – да се отера Јунајтед група из Србије. Немања Ненадић: Телеком мора да саопшти више информација
Хроника

Вукашин Обрадовић: Циљ Телекомове куповине – да се отера Јунајтед група из Србије. Немања Ненадић: Телеком мора да саопшти више информација

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2021.

Новинар недељника Време Вукашин Обрадовић каже да је Телекомова куповина права на пренос утакмица енглеске Премијер лиге за 600 милиона евра за шест сезона "само наставак политике власти према медијима, као што су Н1 и телевизија Нова, према онима које они сматрају за политичког противника, након политичке хајке која се води против ове медијске (Јунајтед) групе, предузимају се економске мере како би се отерали инвеститори, рашчистио терен и остао само један дистрибутер и телевизије са националном покривеношчу које су наклоњене власти".

„То је микс политике и економије, али иза свега стоји жеља да се утиче на медијску слику у Србији и да се покаже инвеститорима који улажу у медије који нису под контролом власти да им се не исплати да овде остану, да се отерају како бисмо имали једну равну медијску слику“, истиче Обрадовић у Новом дану на ТВ Н1.

Ради се о кршењу закона, јер он стриктно прописује да држава не може имати власништво у медијима, а већински власник од 58 одсто у Телекому је држава, као што је власник у Јуроњузу, и посредни власник у многим другим медијима

Додаје да се „овде ради о самовласти (председника Србије Александра) Вучића, који жели по сваку цену да отера медије из Унитед групе, осим што новинаре проглашава за стране плаћенике, врши економски притисак на инвеститоре из ове групације како би се они повукли“.

„Овде се ради о Телекому, ради се о нашим парама, ради се о кршењу закона, јер он стриктно прописује да држава не може имати власништво у медијима, а већински власник од 58 одсто у Телекому је држава, као што је власник у Јуроњузу, и посредни власник у многим другим медијима. Циљ је да се што више економски ослаби моћ инвеститора који стоје иза Јунајтед групе и да се она повуче са овог тржишта, зато се даје тих 600 милиона евра, што је потпуно сулудо“, указује Обрадовић.

На питање да ли се то ради и по цену штете по државу и Телеком који је, према финансијском извештају на крају 2020. године у последње три године ушао у дуг од 1,15 милијарди евра, Обрадовић поручује да „ми имамо посла са режимом који јако полаже на медијску пропаганду, кад погледате целину видећете да се ту не пита за цену када се жели доминантан утицај на медијском тржишту, и то остаје као једини циљ“.

Сигуран сам да грађани Србије, већина њих, и не зна да су сувласници Телекома и да би требало да добију неку дивиденду ако Телеком успешно послује

„Сигуран сам да грађани Србије, већина њих, и не зна да су сувласници Телекома и да би требало да добију неку дивиденду ако Телеком успешно послује. Телеком је продужена рука власти којим се она обрачунава са електронским медијима, и то веома нетранспарентно, користећи средства грађана и то је оно што забрињава, а цену тих 600 милиона и свих инвестиција Телекома платиће сви грађани једног дана, али тада ће, бојим се, бити касно“, наводи он.

Вучић и даље живи у деведесетим

А како тумачи објављивање фотографија злочина криминалног клана Вељка Беливука и Вучићево поређење тих фотографија са онима из масовне гробнице у Батајници или стрељања младића у Сребреници, Обрадовић каже да је то непримерено поређење „које говори о идеолошкој и политичкој свести нашег председника“.

„Он још повремено показује да дубоко живи у деведесетим, и да није схватио поруке блиске нам прошлости. Не можете да поредите слике о злочину у Сребреници, убијање цивила, убиство Ивана Стамболића, са злочинима једне криминалне групе, то само показује какав је ваш став о непосредној прошлости“, указује Обрадовић.

А поводом недавне изјаве министра унутрашњих послова Александра Вулина да је задатак ове генерације политичара стварање „српског света“, Обрадовић каже да чује објашњења „да је то за унутрашњу употребу“.

„Ако је то тако, питам коме се обраћа, којим грађанима. Ако је то доминатна циљна група онда смо у већем проблему него што мислимо, јер то значи да већина људи верује у оно што Вулин говори. Брине ме колико људи у Србији мисли као Вулин“, наводи Обрадовић и додаје да је сулудо и опасно „исказивати територијалне претензије, једну врсту сировог национализма који често прелази у шовинизам, заговарати испод жита стварање творевине која би увела нову расподелу територија на Балкану“.

Пример Вулина, неких других, па и самог Вучића говори да су замаскирали идеологију из деведесетих

„Имамо исте људе који су деведесетих водили Србију у националистичко лудило, донели Србији рат са целим светом и одговорни су за огромна страдања. Пример Вулина, неких других, па и самог Вучића говори да су замаскирали идеологију из деведесетих, али да се њихов став према кључним демократским и националним питањима није променио. Велика је заблуда и плашим се да ћемо платити цех тој заблуди да Србија оваква каква је може да заштити Србе у региону, Србија као ауторитарна, аутократска, са култом личности, без угледа у свету, не може да заштити грађане. Само демократска Србија, која ће бити уважавана и имати ауторитет, може да помогне Србима у региону“, наводи он.

Додаје да је то обраћање „тој циљној групи људи који и даље верују у оно што им се између редова нуди, то је исти Вучић, само сад мора другачије да се понаша због међународне заједнице и промењених околности, али он и даље мисли да Србија треба да буде Карлобаг, Карловац…“

Подгревање амбијента страха у Србији

Истиче да се и групом Беливука и фотографијама обезглављених људи подгрева амбијент страха у Србији.

То је порука обичном грађанину да је овде један човек господар њиховог живота, да зависе од једне странке и да морају да воде рачуна о томе

„Стварање атмосфере страха је основни циљ објављивања фотографија, то је порука обичном грађанину да је овде један човек господар њиховог живота, да зависе од једне странке и да морају да воде рачуна о томе“, сматра Обрадовић.

А на питање зашто новинари данас нису јединствени у захтевима да се прекине са притиском власти на медије, он каже да „новинари деле судбину друштва, нажалост, али ми не можемо да очекујемо да они буду у првим редовима, они су данас под ужасним притисцима“.

„Оно о чему мало говоримо је да је овај режим много перфиднији него Милошевићев, овде постоји отворена спремност да вас економски обогаље, ударе на вашу породицу, у таквој ситуацији, нема довољно новинара који би се супротставили једном таквом односу према овој професији, а плашим се да ни грађани не схватају последице овакве медијске слике и како ће то утицати на будуће генерације“, поручује Обрадовић.

Ненадић о куповини од 600 милиона евра: Телеком мора да саопшти више информација

Немања Ненадић из Транспарентности Србија, коментаришући куповину права преноса Премијер лиге по цени од 600 милиона евра за шест сезона, каже да се не види јасна економска логика и тржишни разлози да Телеком Србија плаћа толику цену за нешто што би, по природи ствари, вероватно могло да се набави јефтиније. Додаје да би државно предузеће требало да у јавности изнесе више детаља о целом случају.

„Нуђење велике суме новца за куповине ексклузивних права за неке преносе, неминовно негативно утиче на пословање конкурентских медија, а други аспект приче – уколико су ова права плаћена десетоструко више него што је њихова комерцијална вредност, онда се отвара други проблем – да ли је новац испумпан из предузећа за неке сасвим друге намене“, наводи за Н1 Ненадић.

Уколико су ова права плаћена десетоструко више него што је њихова комерцијална вредност, онда се отвара други проблем – да ли је новац испумпан из предузећа за неке сасвим друге намене“

То је нешто што би такође могло да представља разлог за забринутост, без обзира на комерцијалне тајне, које и Телеком, иако је државно предузеће, у једном свом сегменту има, додаје Ненадић.

Он истиче да је потребно да се огласе надлежни из Телекома и да предоче више информација о овом случају.

Државна компанија Телеком Србија откупила је права за телевизијски пренос фудбалске Премијер лиге Енглеске на каналу Арена спорт у наредних шест година по цени готово десет пута вишој него што је та права раније плаћао Спорт клуб, сазнаје агенција Бета.

Како Бета сазнаје у изворима блиским преговорима, за свих шест сезона биће плаћено 600 милиона евра, иако је досадашња цена била знатно нижа. Извор сматра да је „тешко замислити да би таква издвајања могла да се исплате“.

Генерални директор Телекома Србија Владимир Лучић рекао је агенцији Бета да је вредност уговора „пословна тајна“.

Избор Бете наводи и да су права за пренос Премијер лиге, на пример, за подручје Немачке, Аустрије и Швајцарске плаћена укупно 25 милиона евра по сезони.

Утакмице Премијер лиге биће преношене од сезоне 2022/2023 на телевизији Арена Спорт. Наредна сезона (2021/22) биће на Спорт клубу, као и ранијих година.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер