среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Засад без консензуса у ЕУ о статусу кандидата за Србију
Хроника

Вук Јеремић: Засад без консензуса у ЕУ о статусу кандидата за Србију

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 28. новембар 2011.

ЛОНДОН - Шеф српске дипломатије Вук Јеремић изјавио је данас, после сусрета са британским министром спољних послова Вилијамом Хејгом, да Лондон подржава проширење ЕУ на западни Балкан, али да о стицању статуса кандидата Србије у овом тренутку не постоји неопходни консензус у оквиру ЕУ.

"Наставићемо да радимо на томе да се он постигне, али у овом тренутку тешко је предвиђати када би то могло да се догоди", рекао је Јеремић.

Он је, међутим, указао да је индикативно да сваки пут кад се приближимо решењу дође до једностране употребе силе на терену са циљем да се промени реалност.

"То свакако није у интересу мира и стабилности, нити је у складу са декларисаним залагањем да се сва отворена питања решавају мирно путем дијалога”, истакао је министар.

До сусрета Јеремића и Хејга дошло је две недеље уочи састанка шефова држава ЕУ на којем би требало да буде донета одлука о српској кандидатури за чланство у Унији.

Јеремић је разговорима са Хејгом завршио посету Британији, а из Лондона путује у Њујорк, где ће сутра присуствовати седници Савета безбедности УН.

Шеф српске дипломатије је по доласку у Лондон, у петак, одржао предавање на лондонском Ројал холовеј универзитету на тему "Балкан у време стратешког прилагођавања".

Он је у недељу са председником Олимпијског комитета Владом Дивцем отворио Српску кућу у Лондону која ће служити за промоцију Србије током Олимпијаде 2012. године.

Британија је ратификовала Споразум о стабилизацији и придруживању Србије и ЕУ, а једна од чланица Уније која подржава процес евроинтеграција Србије и других држава западног Балкана и противи се становишту неких чланица ЕУ да процес проширења, по пријему Хрватске, треба на неко време зауставити.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер