уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Србија ће у 2018. морати да бира између пристанка на чланство Косова у УН и новог заоштравања са кључним међународним факторима
Хроника

Вук Јеремић: Србија ће у 2018. морати да бира између пристанка на чланство Косова у УН и новог заоштравања са кључним међународним факторима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. октобар 2017.

 Председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој Вук Јеремић оценио је да ће се Србија у 2018. години суочити са "тешком ситуацијом" у којој ће морати да бира између пристанка на чланство Косова у УН и новог заоштравања са кључним међународним факторима.

Гостујући на Радио-телевизији Војводине, Јеремић је оценио да је ситуација после референдума о независности Каталоније "врло озбиљна", као и да би могла да утиче на преговоре Београда и Приштине, али је и додао да Србија у новонасталој ситуацији не користи сва дипломатска оруђа која јој стоје на располагању.

"После хитних консултација код председника Србије, премијерка Ана Брнабић најавила је на драматуршки изразит начин да ће Србија упутити писмо званичницима у Бриселу, али ја не верујем да ће нам то писмо донети било какву корист, нити верујем да ће било која земља повући признање Косова", рекао је бивши шеф дипломатије Србије.

Оснивачка скупштина Народне странке 22. октобра

Он је додао да се Народна странка, чије је оснивање најавио за 22. октобар, залаже за поштовање суверенитета и територијалног интегритета Србије и резолуције 1244 Савета безбедности УН.

"Став Народне странке је да кроз дијалог са косовским Албанцима дођемо до узајамно прихватљивог решења али за нас није прихватљива једнострано проглашена независност Косова и Метохије", казао је Јеремић.

Јеремић је казао да је вероватније да ће бити на челу странке, него да не буде.

"Али, оставимо то Оснивачкој скупштини 22. октобра, па ћемо видети", реао је Јеремић.

Он је казао да је регистрована Народна странка, која је настала кроз уједињавање са Народним покретом Србије Мирослава Алексића, са којим су он и његови сарадници имали блиску сарадњу.

"У том процесу уједињавања и укрупњавања избегли смо бирократске смицалице које су могле да настану приликом регистрације. Да се ишло у пешачко скупљање потписа за Народну странку, у сваком тренутку неко је могао да промени име од тих 117 или 118 партија које постоје у Србији", казао је Јеремић.

Јеремић је казао да ће Народна странка донети нови квалитет у политички живот Србије у виду људи који не носе са собом багаж и остварени су у професионалном смислу, а имају жељу да се укључе у политички живот.

Оценио је да су Србији потребни нови људи како у домаћем тако и у међународном политичком ангажовању.

Нисам разговарао са Ђиласом

Јеремић је изјавио да није разговарао са бившим градоначелником Београда и бившим председником Демократске странке Драганом Ђиласом о заједничком наступу на предстојећим београдским изборима.

Јеремић је рекао да је председник Покрета слободних грађана Саша Јанковић разговарао са Ђиласом, истичући да не би априори ставио вето ни на једну одлуку о наступу на изборима за Скупштину града Београда коју препоручује Јанковић, кога како је навео, види као најзначајнијег партнера у контексту београдских избора.

"Ниједном нисам имао прилику да разговарам са Ђиласом. Он и ја имамо одређену историју међусобних односа... Саша Јанковић је разговарао са Драганом Ђиласом. Ја имам поверења у Јанковића, као некога кога видим као најзначајнијег партнера у долазећем периоду пре свега у контексту београдских избора и човеку", рекао је Јеремић, који је и председник Центра за међународну сарадњу и одрживи развој.

Јеремић је казао да између њега и Јанковића постоје одређене политичке разлике, које су мале у односу на политичке разлике између власти и начина на који власт врши своју функцију у земљи и онога како Јанковић и он гледају на основне вредности демократије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер