петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Србија ће затражити истрагу о трговини органима с мандатом УН
Хроника

Вук Јеремић: Србија ће затражити истрагу о трговини органима с мандатом УН

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. фебруар 2011.

Србија ће данас на седници Савета безбедности УН званично затражити да то тело светске организације покрене истражни механизам којим би се испитали наводи из извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија, изјавио је Тањугу министар спољних послова Србије Вук Јеремић.

Шеф српске дипломатије ће заступати ставове Србије на седници СБ УН, на којој ће бити размотрен најновији извештај генералног секретара УН Бан Ки-муна о ситуацији у покрајини.

"Сви ратни злочини почињени током ратова у бившој Југославији су досад били истраживани кроз мандат Савета безбедности УН и Савет безбедности је био извештаван о налазима тих истрага. Не сме бити другачије ни у овој случају", нагласио је Јеремић.

Српски министар је упозорио да Еулекс не може водити истрагу сам, јер нема територијалну јурисдикцију над свим земљама где би требало истразити овај случај, већ има мандат само на Косову и Метохији.

С друге стране, морамо омогућити да тај истражни механизам, какав год да буде био, има капацитет да заштити сведоке, указао је Јеремић и подсетио да се о проблему заштите сведока говори и у Мартијевом извештају.

Према Јеремићевим речима, дипломатија Србије је у току претходних неколико дана и недеља имала интензивне консултације са свим земљама чланицама СБ УН, с циљем остварења што је могуће шире подршке тој иницијативи на седници.

"Не очекујемо да ће се дебата завршити данас. Ово је само почетак дебате и разговора у оквиру Савета безбедности. Србија ће наставити да инсистира на покретању кредибилне међународне истраге са мандатом Савета безбедности УН" , истакао је Јеремић.

За седницу влада велико интересовање, управо зато што извештај који ће на њој поднети Бан, обухвата период од 19. октобра 2010. године до 15. јануара ове године, када је и Марти поднео свој извештај СЕ.

Генерални секретар је у извештају, у који је Тањуг имао увид, навео да је УНМИК спреман да у потпуности подржи истрагу о трговини људским органима на Косову и Метохији.

Поред тога, интересовање је велико и зато што генерални секретар УН први пут извештај о Косову подноси СБ у новом саставу, у коме су све земље из такозване групе БРИК- Бразил, Русија, Индија, Кина и Јужна Африка, од којих ниједна није признала Косово.

Бан је у свом редовном тромесечном извештају о Косову и Метохији, у који је Тањуг имао увид, навео да је УНМИК спреман да у потпуности подржи истрагу о трговини људским органима на Косову и истовремено изразио очекивање да ће се у наредном периоду напредовати ка отварању дијалога Београда и Приштине.

УНМИК остаје спреман да пружи своју пуну подршку свакој евентуалној даљој истрази о тим тврдњама која би се могла водити у будућности, истакао је генерални секретар светске организације.

Тај извештај односи се на период од 19. октобра прошле до 15. јануара ове године.

Бан је навео да је објављивање извештаја специјалног известиоца Савета Европе Дика Мартија о трговини људским органима на Косову и једногласно усвајање резолуције у Парламентарној скупштини СЕ изазвало талас незадовољства политичара на Косову и у Албанији.

Генерални секретар је указао да су косовске власти одбациле наводе Мартија као криминални напад против Албанаца, пун измишљотина, нагађања и непостојећих чињеница које међународна правда није доказала, а подржава их мрежа оних који се противе независности Косова.

Србија је, насупрот томе, истиче Бан, поздравила Мартијев извештај као независну потврду њених тврдњи о трговини људским органима и подршку текућој истрази српског тужиоца за ратне злочине.

У извештају генералног секретара УН напомиње се да је УНМИК још 2003. године Хашком трибиналу дао информације и своје налазе у вези са тим тврдњама и да је крајем 2008. и почетком 2009. УНМИК пренео сва поменута досијеа на Еулекс, који је јавно изразио спремност да размотри сваку чињеницу коју би специјални известилац могао открити.

Бан у извештају изражава жаљење што су колапс владајуће коалиције у Приштини и расписивање ванредних избора одложили почетак дијалога Београда и Приштине.

"Надам се да ћемо у наредном периоду видети нови напредак процеса дијалога и да ће развој догађаја у Приштини допринети унутрашњополитичкој стабилности, која ће довести до што скоријег отпочињања дијалога. Остајем охрабрен решеношћу страна да се укључе у тај дијалог и позивам све да одрже позитиван и конструктиван приступ", нагласио је генерални секретар УН.

Бан оцењује укупну ситуацију на Косову као релативно мирну, али потенцијално нестабилну, где организовани криминал и даље изазива забринутост, пре свега, онај везан за трговину наркотицима и кријумчарење.

Осврћући се на ситуацију на северу Косова, генерални секретар УН је изразио жаљење што неки приштински медији погрешно представљају активности УНМИК-а, сматрајући га главном препреком да Приштина и на тај део покрајине прошири своју власт и примени своју стратегију за север.

Косовске власти, додао је он, посебно оне у јужној Косовској Митровици, редовно оспоравају ауторитет УНМИК-а.

У извештају Бан указује и да спор око нових регистарских таблица има потенцијал да остави негативне последице по слободу кретања, као и по политичку и безбедносну ситуацију, све док се не постигне трајније решење, што је могуће и кроз предстојећи дијалог Београда и Приштине.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер