понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Сирија озбиљан тест за УН
Хроника

Вук Јеремић: Сирија озбиљан тест за УН

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

Председник ГС УН Вук Јеремић оценио је да је међународна заједница дужна да пружи пуну подршку окончању сукоба у Сирији, кроз покретање политичког процеса.

Јеремић је навео да је то велики УН које представљају "жижу усклађивања акција нација".

"Наши напори морају бити стављени у службу покушаја да се издејствује хитан и безуслован прекид непријатељских дејстава и да се сукобљене стране укључе у дијалог", рекао је Јеремић обраћајући се делегатима у ГС непосредно пред гласање о резолуцији о Сирији.

Нацрт резолуције, о којем Генерална скупштина УН данас расправља, предвиђа политичку транзицију и снажно осуђује режим сиријског председника Башара ал-Асада због употребе тешког наоружања.

Јеремић је поручио да би УН требало да теже ка надоградњи споразума који је Акциона група за Сирију постигла прошлог јуна у Женеви, а који је пре пар дана поткрепљен у Москви, у циљу покретања политичког процеса, чиме би се грађанима Сирије омогућило да отпочну помирење и слободно одлуче о будућности своје земље.

"Верујем да је дужност међународне заједнице да пружи своју пуну подршку том курсу деловања, у чему би сви требало да играмо активне и примерене улоге, улажући максималне напоре како би се ова катастрофа окончала", казао је председник ГС УН у свом говору.

То је, напоменуо је он, озбиљан тест за УН као институцију која је основана са изричитом намером да постане "центар усклађивања акција нација".

"Уколико нисмо у стању да учинимо ишта како бисмо зауставили ову трагедију, како онда можемо да поткрепимо морални кредибилитет ове организације", упитао је Јеремић, закључивши да је крајње време да се каже "доста је било".

Упозоривши да је на помолу опасност од безакоња пуних размера које би могло да гурне Сирију у тоталну анархију и општу деструкцију, он је истакао да ће оно што се буде дешавало у тој земљи у наредним недељама и месецима, знатно утицати на безбедност и благостање читавог региона, а можда и шире.

Јеремић је подсетио да је сиријски сукоб у протеклих 800 дана наставио да ескалира, претећи суверенитету и територијалном интегритету земље, уз све жешће насиље, све дубљу мржњу и све очигледнију употребу хемијског оружја.

Најмање 80.000 људи је страдало од почетка сукоба, а сматра се да су најбројније жртве цивили, рекао је он, наводећи да, упоредо са порастом броја мртвих из часа у час, расте и број избеглица и интерно расељених лица.

Председник ГС УН је подсетио и да је ова мултиетничка земља, са више различитих вероисповести, у централном делу Блиског истока, насељена сунитима, шиитима, алавитима, хришћанским Арапима, као и Курдима, Асирцима, Туркменима, Друзима, Јерменима, Јеврејима и другим заједницама.

Како дипломате наводе, очекује се да ће резолуција, коју је предложило четрдесетак земаља и којом се оштро осуђује наставак насиља у тој земљи, бити усвојена у ГС УН.

У протекла два месеца интензивних преговора поједине тачке овог документа жестоко су поделиле међународну заједницу, тако да се очекује да ће се гласање одвијати у сложеном контексту прелиминарног договора САД и Русије око сазивања међународне конференције о Сирији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер