петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Расправа пред Међународним судом правде биће историјска
Хроника

Вук Јеремић: Расправа пред Међународним судом правде биће историјска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. септембар 2009.

БЕОГРАД – Министар спољних послова Вук Јеремић изјавио је у Београду да ће расправа пред Међународним судом правде (МСП) о легалности једнострано проглашене независности Косова бити по много чему историјска и да се коначан списак учесника у тој расправи бити познат у наредних неколико дана.

Историјски карактер ове расправе, која ће се почети 1. децембра, огледа се у чињеници да овај суд први пут разматра једнострани акт сецесије и у томе што су по први пут, најмоћније државе света одлучиле да укрсте своје аргументе управо у хашкој судници, истакао је министар Јеремић за Радио телевизију Србије (РТС).

Тако је иницијатива Србије довела до преседана „за који се надам да ће имати утицаја на начине на које ће се решавати међународни неспоразуми и конфликти у 21. веку, на миран, дипломатски, правни начин у судници Међународног суда правде”.

Министар је такође рекао да се за учешће у расправи по први пут пријавило свих пет сталних чланица Савета безбедности, а уз њих још неке врло утицајне државе као што су Бразил, Аргентина и Шпанија, али да крајњу званичну листу учесника има право да објави само МСП, што се очекује у наредних неколико дана.

„Када се најмоћније земље света нађу у судници, тада се процес налази под једном лупом међународне јавности, дакле тиме се сужава простор за политичке притиске”, рекао је Јеремић.

„Наш спољнополитички приоритет - очување суверенитета и територијалног интегритета подразумева борбу за сузбијање броја држава које признају Косово, а у томе смо имали далеко више успеха него што је било ко очекивао”, рекао је Јеремић.

Јеремић је даље истакао да све информације у последњих неколико месеци указују да се спремају велики притисци - лобистички и дипломатски - на значајан број земаља које нису признале Косово и да ће тај притисак по свему судећи кулминирати на Генералној скупштини УН, чије је 64. заседање почело данас у Њујорку.

Пред делегацијом Србије ће бити тежак задатак, али „надам се да ћемо као и прошле године из ове Генералне скупштине изаћи као победници”, истакао је Јеремић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер