четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Расправа на седници Савета безбедности биће жучна и напета
Хроника

Вук Јеремић: Расправа на седници Савета безбедности биће жучна и напета

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2011.

ЊУЈОРК/БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је вечерас да ће учесници предстојеће седнице Савета безбедности Уједињених нација расправљати и о иницијативи Србије да се под покровитељством УН спроведе независна истрага о илегалној трговини органима на Косову и оценио је да ће расправа бити жучна и напета.

"Српска иницијатива није формално увршћена на дневни ред данашње седнице СБ УН, али нема никакве сумње да ће учесници на седници у својим излагањима говорити и о предлогу који је доставила Србија", изјавио је Јеремић РТС-у у Њујорку, пред почетак седнице у СБ.

Он је, после целодневних консултација у седишту УН, оценио да ће највећи део расправе бити посвећен захтеву Србије за покретање истраге о трговини људским органима.

"Очекујемо да ће један значајан број чланица СБ подржати захтев Србије... Али, да будем потпуно искрен, постоје и они који имају потпуно супротно мишљење од нас и то ће се видети данас у току седнице", рекао је шеф српске дипломатије.

 "То је изузетно деликатна ствар за многе земље, поготово за оне које су признале Косово. То је својеврстан шамар напорима да се Косово успостави као независна држава", указао је он.

Јеремић је, такође, нагласио да правда мора бити једнака за све и да СБ мора дати мандат за почетак истраге.

"Ако су се сви ратни злочини у бившој Југославији истраживани с мандатом СБ, ако су ратни злочини које су починили Срби добили тај институционални ниво у оквиру УН, онда то мора бити случај и када се истражују злочини над Србима", изјавио је он.

Према Јеремићевим речима, нужно је и да територијална јурисдикција оног ко буде истраживао буде јасно дефинисана, односно да СБ да мандат истражитељима да истражују у било којој земљи.

Истичући да извештај Дика Мартија описује злочине озбиљних размера, Јеремић је поручио да се не сме дозволити да ти ратни злочини не буду истражени и изразио наду да ће напори Србије на крају процеса који, како је нагласио, неће бити нимало лак, ипак бити успешни.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер