субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Прво усвајање извештаја Дика Мартија а затим озбиљна истрага
Хроника

Вук Јеремић: Прво усвајање извештаја Дика Мартија а затим озбиљна истрага

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. јануар 2011.

БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изразио је задовољство расправом у Европском парламенту о Србији уочи ратификације споразума ЕУ с њом.

Јеремић је у уторак на телевизији Б92 изразио уверење да ће ратификација Споразума Србија-ЕУ о стабилизацији и придруживању (ССП) што би сутра требало да учини Европски парламент, поспешити његову ратификацију у земљама ЕУ које то још нису учиниле.

Ратификација је и формални услов да Србија постане кандидат за пријем у ЕУ. У Европском парламенту у Стразбуру данас је пружена пуна подршка приближавању Србије ЕУ и ратификацији ССП.

Поводом критике у Европском парламенту сарадње Србије с Трибуналом у Хагу, Јеремић је рекао да је "ова влада до сада у потпуности сарађивала с Трибуналом" и да то намерава да и даље чини.

Министар је рекао да "политичку вољу" Србије за сарадњу с Трибуналом нико не доводи у питање, али да је на хашком тужиоцу Сержу Брамерцу да процени "оперативни исход те политичке опредељености" о чему ће у јуну поднети извештај пред Саветом безбедности УН. Европски парламент би сутра требало да изгласа и резолуцију известиоца за Србију Јелка Кацина.

Јеремић је рекао да амандман евро-посланика "зелених" - како се сазнаје - о томе да статус Косова не буде на почетку преговора Београда и Приштине, потпуно одговара Србији. Министар је рекао да у преговорима треба кренути од лакших тема, а да се касније пређе на питања везана за статус као што су питања царинских печата, пасоша или трговине електричном енергијом.

Медији су раније јавили да су европски "зелени" амандманом на резолуцију ЕП намеравали да затраже да преговри Београда и Приштине уопште не обухвате питање статуса Косова, али су ублажили став.

Јеремић је казао да се политика Београда према Косову није променила, нити да постоји спремност за то, али да у дијалогу с Приштином треба наћи "решења за практичне проблеме људи који живе на територији покрајине".

Поводом извештаја Дика Мартија о трговини органима на Косову, Јермић је изразио наду да ће га Парламентарна скупштина Савета Европе усвојити следеће недеље што ће довести, како сматра, до "покретања озбиљне међународне криминалистичке истраге која ће утврдити истину".

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер