четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Против сам приступања Србије у НАТО, војна неутралност треба да уђе у Устав; Спољну политику Србије присвојио један човек
Хроника

Вук Јеремић: Против сам приступања Србије у НАТО, војна неутралност треба да уђе у Устав; Спољну политику Србије присвојио један човек

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 16. новембар 2017.

 Ми као странка постојимо мање од месец дана. Учинићемо све да дође до што ширег опозиционог блока (на предстојећим изборима) у Београду. Какви год били резултати избора наша борба за промену система у Србији ће бити настављена.

Овако је одговорио Вук Јеремић, председник Народне странке, на питање једног од грађана са Фејсбука о изборима за Београд, али и да ли ће се повући из политике ако на њима не пређе цензус. Јеремић је, одговарајући за Данасов „Интервју на мрежи“, у којем грађани директно постављају питања на друштвеној мрежи, рекао и да се није осећао нарочито пријатно када је Бели Прелетачевић на председничким изборима остварио бољи резултат од њега.

Бивши министар спољних послова говорио је и о тренутку када је дијалог о Косову и Метохији из Уједињених нација пребачен на Европску унију, што је онемогућило да се уложи вето на то питање. Грађанин који је поставио ово питање је констатовао да је Борис Тадић био умешан у ову одлуку.

„Мислим да није никаква тајна да сам се ја томе жестоко противио, али на крају остао у том  ставу усамљен и прегласан“, рекао је Јеремић. “И данас мислим да то није требало радити. Али занимљиво је да ме за то нападају углавном они који су учестовали у власти 90-их година и због чије политике смо и дошли у ситуацију да будемо бомбардовани, а да Косово постане предмет бављења међународне заједнице. Да тога није било, не би било ни потребе да се на било којој међународној инстанци преговара.“

Косово и НАТО

Вук Јеремић рекао је на питање о разрешавању „Гордијевог чвора“ око Косова да тренутно не види да постоји довољно политичке воље да до таквог компромиса дође, али да треба истрајати у напорима да се то постигне. Он је поновио и свој став да Србија никако не треба да уђе у НАТО и мисли да војна неутралност Србије треба да уђе у Устав.

„Против сам приступања Србије НАТО“, одговорио је председник Народне странке. „Али, верујем да ће режимски медији и ботови наставити да ме по том питању клевећу. Ништа не може бити даље од истине него тврдити да сам за НАТО. То би било као да за Вучића говорите да се пристојно понаша.“

Случај "Топчидер"

Једног од читалаца је интересовао и случај Топчидер, када је Вук Јеремић пре изборне трке за председника позван да да изјаву, и колико је он могао да помогне као кључни сведок. Ради се о убиству гардиста који су страдали 2004. године под још неразјашњеним околностима.

„Случај Топчидер је бесрамно исполитизован и искоришћен да би се једнократно нанео ударац мојој кандидатури за председника пре него што је она и објављена“, одговорио је на питање Јеремић. „Да је постојала било каква намера да се случај Топчидер поново истражи након 2012. године, то је ова власт итекако имала времена и ресурса да учини. А није. Ја о том случају јако мало знам, што сам пренео надлежним органима. Људе је била срамота што су ме уопште и испитивали јер је свима било јасно да је по среди искључиво политичка мотивација“.

Финансирање

Грађане који су постављали питања на Фејсбуку је инетересовало ко су донатори Народне странке, а један од њих је дао податак да је на рачун ЦиРСД-а стигло око три милиона евра донација. Јеремић је позван да прокоментарише и то зашто неће да именује донаторе.

„Донатори су велике и угледне међународне корпорације чији сам ја међународни саветник. Не желим да њихова имена провлачим кроз блато домаће политике. Та имена су позната пореским органима, с обзиром на то да су све уредно пријављене“, навео је он.

На питање о пореклу новца којим располаже, бивши председник Генералне Скупштине УН је рекао да од 2013. године када више није у државној служби, за живот зарађује као члан саветодавних и управних одбора великих међународних компанија, које не послују у Србији.

„Не безначајан део тих средстава дајем на стипендирање наших студената у земљи и иностранству“, додао је Јеремић.

Дипломатија

Као политичар са великим искуством у дипломатији, грађани су га питали и о садашњој спољној политици.

„Спољна политика је данас као и уосталом све друго потпуно приватизована и присвојена од стране једног човека, који за то није нарочито надарен. Зато нам се често дешавају озбиљни гафови, попут кризе у односима са Македонијом због повлачења целокупног особља амбасаде или бесмислене и штетне идеје о слању писма Европској комисији у контексту каталонске кризе.“, мисли бивши министар спољних послова.

Да ли је морао да кокетира између Истока и Запада у борби за место генералног секретара УН занимало је једног грађанина. Јеремић  је одговорио да је свакако у тој трци у кокетирању био најбољи победник, јер  у борби за место секретара није могуће бити изабран уколико се око кандидатуре не сложе свих пет сталних чланица Савета безбедности.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер