петак, 17. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Притисци да се одустане од дебате о раду међународних кривичних судова нису успели
Хроника

Вук Јеремић: Притисци да се одустане од дебате о раду међународних кривичних судова нису успели

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 07. април 2013.

Београд -- Председник Генералне скупштине УН Вук Јеремић изјавио је да притисци да се одустане од дебате о раду међународних кривичних судова нису уродили плодом.

 "Није тајна да су у протеклих месец дана вршени снажни притисци из одређених центара моћи да се одустане од ове јавне расправе. Такви притисци нису уродили плодом, што се може видети из високог оџива држава чланица и угледних појединаца за учешће у дебати", изјавио је Јеремић за “Вечерње новости“.

Јеремић је додао да су неки активисти из невладиног сектора подлегли тим иницијалним притисцима, али да то "највише говори о варљивој снази њихових убеђења и степену независности".

Оценио је да је "скандалозно" што се председник Хашког трибунала није одазвао позиву да се појави у УН, "из очигледног страха да би му ту могла бити постављена многобројна неугодна питања која се тичу необјашњиве дужине притвора за поједине осумњичене, неуспешног програма заштите сведока, контроверзних сведочења бивших званичника трибунала, од којих је некима суђено за 'вербални деликт' када су се усудили да критикују његов рад, и многа друга".

Јавна дебата у Генералној скупштини УН "Улога међународног кривичног правосуђа у процесу помирења" заказана је за 10. април.

Јеремић је оценио да је могуће да ће бити покушаја да се дебата девалвира смањивањем нивоа учешћа оних који су првобитно позивали на бојкот.

"Мишљења сам да је будућност међународног кривицног правосуђа исувише важно питање да бисмо се одрекли дебате, само зато што би неким актерима било непријатно да чују критике", казао је Јеремић.

Подсетивши да су непосредан повод за сазивање ове дебате биле "шокантне" ослобађајуће пресуде за ратне злочине почињене у операцији "Олуја", Јеремић је истакао да је трибунал тиме "довео до парадокса своју сврху постојања".

"Иако му је основни задатак био да одреди индивидуалне кривце за злочине, он није нашао за сходно да било кога позове на одговорност због протеривања четврт милиона људи из својих домова, што нико, па ни сам трибунал не спори", рекао је Јеремић.

Пропуштањем да се казне одговорни за ратне злочине, додао је, појављује се ризик од пребацивања колективне кривице на читаве народе, што има поразне последице по процес помирења.

"Чињеница да је Хашки трибунал оваквим одлукама изгубио морални кредибилитет, не треба да нас обесхрабри. Дебата коју организујемо треба да послужи као подстицај да стални Међународни кривични суд не понови грешке Хашког трибунала", навео је председник Генералне скупштине.

Јеремић је додао да је уверен да трајно помирење може бити засновано "само на истини, као и на праведном просуђивању кривице и одговорности за злодела".

Истакао је и да ће оно што буде изречено у дебати бити заведено за историју као службени документ УН, који ће бити прослеђен свим чланицама.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер