Početna strana > Hronika > Vuk Jeremić: Pozicija Srbije je daleko teža, ali nećemo odustati
Hronika

Vuk Jeremić: Pozicija Srbije je daleko teža, ali nećemo odustati

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 25. jul 2010.

Pozicija Srbije daleko teža nakon iznošenja mišljenja MSP o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, ali nećemo odustati od naše borbe za Kosovo, istakao ministar Vuk Jeremić.

Mišljenje koje je dao Međunarodni sud pravde o legalnosti o jednostrano proglašenoj nezavisnosti Kosova nije beznačajno i predstavlja težak udarac za Srbiju. Međutim, sud se nije izjasnio o suštinskoj stvari - pravu Kosova i Metohije na otcepljenje. Samo je sagledao dokument o deklaraciji, izjavio je ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, gostujući na RTS-u.

"Naša pozicija je sada teža. Nesumnjivo da će nam biti potrebna daleko veća umešnost, da objasnimo zemljama koje nisu priznale Kosovo zašto da to i dalje ne učine", rekao je Jeremić.

Odgovarajući na pitanje da li su srpske vlasti gajile preveliki optimizam, ministar je naveo da je u okolnostima koje smo imali nakon priznavanja nezavisnosti Kosova bilo pogrešno širiti malodušnost i defetizam.

"Ceo svet je posmatrao kako će se postaviti Srbija. S obzirom na to da smo se opredelili da koristimo diplomatiju kao rešenje, morali smo da se obratimo MSP", rekao je Jeremić.

Prema njegovim rečima, bilo je važno uveriti države koje nisu priznale Kosovo da stvarno verujemo u ono za šta se borimo i uspeli smo da ubedimo mnoge da ne priznaju nezavisnost naše pokrajine.

"Kada je priznata jednostrana nezavisnost srpske pokrajine bili smo suočeni sa tri puta. Prvi je bio da priznamo nezavisnost, da odustanemo. Drugi da preuzmemo pravdu u svoje ruke, da reagujemo vojno. Opredelili smo se ipak za diplomatsko rešenje, za pravo. Tada ne možete izbeći MSP", zaključio je Jeremić.

"Stav o Kosovu nažalost je inercija politike iz devedesetih godina, koja je zacrtala da će Balkan biti stabilan jedino ako Kosovo bude nezavisno, a Republika Srpska deo unitarne BiH. Nismo mogli sa tim da se složimo i odabrali smo diplomatska sredstva. Odlučili smo da se borimo argumentima, a to nismo mogli da uradimo bez obraćanja MSP".

Komentarišući da li je pitanje pred MSP bilo pogrešno formulisano, ministar Jeremić je odgovorio da je sud ispoljio političku senzibilnost odgovarajući na njega, pa veruje da bi i bilo koje drugo pitanje nosilo opasnost da na njega ne bude direktno odgovoreno.

Opasnost od novih priznanja 

Nakon ovakve odluke suda Srbija se našla pred opasnosti da 55 zemalja prizna nezavisnost Kosova.

"Zbog toga specijalni izaslanici nose pismo predsednika Tadića, u kome se govori šta je sud rekao, obrazlaže da sud nije dao pravo na otcepljenje, upozorava na prihvatljivost separatizma i obaveštava zemlje da će se debata voditi u Generalnoj skupštini, uz molbu da se uzdrže od priznanja dok se ne završi debata u Generalnoj skupštini", naveo je ministar.

Jeremić kaže da u tom poslu Srbija ima saveznike. "Rusija i Kina su na našoj strani, jer neće promeniti odluku da priznaju Kosovo, ali moramo da budemo svesni da je situacija Srbije znatno teža", istakao je Jeremić.

MSP je svojim odgovorom na pitanje Srbije izbegao da se meša u politiku, prepuštajući odgovor na najbitnije pitanje o statusu Kosova Generalnoj skupštini UN.

Šef srpske diplomatije navodi da će Srbija pred UN braniti svoje interese i tražiti kompromisno rešenje.

"U ovom trenutku nemamo konačan tekst rezolucije koja će biti podneta na Generalnoj skupštini. Međutim, suština je da će Srbija tražiti pregovore o statusu Kosova", rekao je Jeremić.

"Na nama je da budemo pametni, mudri, ne možemo da izbegnemo Generalnu skupštinu UN. Naš cilj je da se ona izjasni, da dobijemo nove pregovore, a da Kosovo ne postane član UN", rekao je Jeremić.

Sednica Skupštine o Kosovu 

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić-Dejanović, zakazala je za ponedeljak sednicu parlamenta povodom savetodavnog mišljenja MSP o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, na kojoj će se naći Vladin predlog rezolucije o Kosovu.

"U parlamentu treba da se kaže istina i treba da se iskritikuje onaj za koga ljudi veruju da je odgovoran. Prihvatam punu ličnu odgovornost za sve što se dešavalo u spoljnoj politici i ako zaključak bude da je zbog ovakvog delovanja izgubljeno Kosovo, spreman sam da podnesem sve političke konsekvence", rekao je Jeremić.

Šef srpske diplomatije ističe da je važno da srpski političari demonstriraju jedinstvo. "Mi sutra šaljemo poruku u svet šta želimo i kako ćemo da se borimo", naveo je Jeremić.

Međunarodni sud pravde doneo je savetodavno mišljenje da kosovski Albanci, deklaracijom o jednostranom proglašenju nezavisnosti, nisu prekršili međunarodno pravo, niti rezoluciju Saveta bezbednosti UN 1244, kao ni pravni poredak ustanovljen u pokrajini tom rezolucijom.

Za rezoluciju je glasalo deset sudija, uglavnom iz zemalja koje priznaju Kosovo kao nezavisnu državu. Četvorica su glasala protiv.

Sud nije hteo da se bavi političkim posledicama deklaracije, već ih je prepustio instituciji koja je tražila mišljenje - Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.

(RTS)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner