петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Позиција Србије је далеко тежа, али нећемо одустати
Хроника

Вук Јеремић: Позиција Србије је далеко тежа, али нећемо одустати

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. јул 2010.

Позиција Србије далеко тежа након изношења мишљења МСП о легалности једнострано проглашене независности Косова, али нећемо одустати од наше борбе за Косово, истакао министар Вук Јеремић.

Мишљење које је дао Међународни суд правде о легалности о једнострано проглашеној независности Косова није безначајно и представља тежак ударац за Србију. Међутим, суд се није изјаснио о суштинској ствари - праву Косова и Метохије на отцепљење. Само је сагледао документ о декларацији, изјавио је министар спољних послова Вук Јеремић, гостујући на РТС-у.

"Наша позиција је сада тежа. Несумњиво да ће нам бити потребна далеко већа умешност, да објаснимо земљама које нису признале Косово зашто да то и даље не учине", рекао је Јеремић.

Одговарајући на питање да ли су српске власти гајиле превелики оптимизам, министар је навео да је у околностима које смо имали након признавања независности Косова било погрешно ширити малодушност и дефетизам.

"Цео свет је посматрао како ће се поставити Србија. С обзиром на то да смо се определили да користимо дипломатију као решење, морали смо да се обратимо МСП", рекао је Јеремић.

Према његовим речима, било је важно уверити државе које нису признале Косово да стварно верујемо у оно за шта се боримо и успели смо да убедимо многе да не признају независност наше покрајине.

"Када је призната једнострана независност српске покрајине били смо суочени са три пута. Први је био да признамо независност, да одустанемо. Други да преузмемо правду у своје руке, да реагујемо војно. Определили смо се ипак за дипломатско решење, за право. Тада не можете избећи МСП", закључио је Јеремић.

"Став о Косову нажалост је инерција политике из деведесетих година, која је зацртала да ће Балкан бити стабилан једино ако Косово буде независно, а Република Српска део унитарне БиХ. Нисмо могли са тим да се сложимо и одабрали смо дипломатска средства. Одлучили смо да се боримо аргументима, а то нисмо могли да урадимо без обраћања МСП".

Коментаришући да ли је питање пред МСП било погрешно формулисано, министар Јеремић је одговорио да је суд испољио политичку сензибилност одговарајући на њега, па верује да би и било које друго питање носило опасност да на њега не буде директно одговорено.

Опасност од нових признања 

Након овакве одлуке суда Србија се нашла пред опасности да 55 земаља призна независност Косова.

"Због тога специјални изасланици носе писмо председника Тадића, у коме се говори шта је суд рекао, образлаже да суд није дао право на отцепљење, упозорава на прихватљивост сепаратизма и обавештава земље да ће се дебата водити у Генералној скупштини, уз молбу да се уздрже од признања док се не заврши дебата у Генералној скупштини", навео је министар.

Јеремић каже да у том послу Србија има савезнике. "Русија и Кина су на нашој страни, јер неће променити одлуку да признају Косово, али морамо да будемо свесни да је ситуација Србије знатно тежа", истакао је Јеремић.

МСП је својим одговором на питање Србије избегао да се меша у политику, препуштајући одговор на најбитније питање о статусу Косова Генералној скупштини УН.

Шеф српске дипломатије наводи да ће Србија пред УН бранити своје интересе и тражити компромисно решење.

"У овом тренутку немамо коначан текст резолуције која ће бити поднета на Генералној скупштини. Међутим, суштина је да ће Србија тражити преговоре о статусу Косова", рекао је Јеремић.

"На нама је да будемо паметни, мудри, не можемо да избегнемо Генералну скупштину УН. Наш циљ је да се она изјасни, да добијемо нове преговоре, а да Косово не постане члан УН", рекао је Јеремић.

Седница Скупштине о Косову 

Председница Скупштине Србије Славица Ђукић-Дејановић, заказала је за понедељак седницу парламента поводом саветодавног мишљења МСП о легалности једнострано проглашене независности Косова, на којој ће се наћи Владин предлог резолуције о Косову.

"У парламенту треба да се каже истина и треба да се искритикује онај за кога људи верују да је одговоран. Прихватам пуну личну одговорност за све што се дешавало у спољној политици и ако закључак буде да је због оваквог деловања изгубљено Косово, спреман сам да поднесем све политичке консеквенце", рекао је Јеремић.

Шеф српске дипломатије истиче да је важно да српски политичари демонстрирају јединство. "Ми сутра шаљемо поруку у свет шта желимо и како ћемо да се боримо", навео је Јеремић.

Међународни суд правде донео је саветодавно мишљење да косовски Албанци, декларацијом о једностраном проглашењу независности, нису прекршили међународно право, нити резолуцију Савета безбедности УН 1244, као ни правни поредак установљен у покрајини том резолуцијом.

За резолуцију је гласало десет судија, углавном из земаља које признају Косово као независну државу. Четворица су гласала против.

Суд није хтео да се бави политичким последицама декларације, већ их је препустио институцији која је тражила мишљење - Генералној скупштини Уједињених нација.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер