субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Кандидатура за чланство у ЕУ до краја године
Хроника

Вук Јеремић: Кандидатура за чланство у ЕУ до краја године

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 29. септембар 2009.

БЕОГРАД – Министар спољних послова Србије Вук Јермић изјавио је да нема промене у настојању Србије да поднесе кандидатуру за чланство у Европској унији (ЕУ) до краја године, истичући да ће се чинити све да то буде позитивно прихваћено међу свим чланицама ЕУ.

Учинићемо све да се између данас и тренутка када Србија поднесе кандидатуру за чланство у ЕУ, створе најбољи могући услови, да то међу 27 земаља чланица буде примљено на адекватан начин- позитивно, рекао је Јеремић, гостујући у Вестима РТВ Б92.

Јеремић је предочио да се до сада ниједној држави никада није догодило да јој апликација за чланство буде одбијена.

По повратку из Сједињених Америчких Држава, Јеремић је рекао да је делегација Србије током заседања Генералне скупштине Уједињених нација (УН) у Њујорку учинила све што је могла да заустави покушаје делегације Косова да приволе неке земље да признају независност Косова.

Он је оценио да ће кроз две недеље већ бити јасно ко је био успешнији у лобирању, наводећи да је у томе умерени оптимиста.

Шеф српске дипломатије је подсетио да Србија очекује званично објашњење од Генералног секретаријата УН како се догодило да представници Косова на заседању у Њујорку добију пропуснице државе чланице, уместо пропусница за приватна лица, оценивши да је очигледно да их је нека од држава чланица УН пријавила као део своје делегације.

Он је рекао да се у Њујорку, током заседања Генералне скупштине УН, састао са представницима пет бивших југословенских република поводом организације Самита несврстаних у Београду 2011. године и да ниједна реакција није негативна за одржавање тог скупа.

Јеремић је рекао да се ни Словенија не противи одржавању Самита у Београду, као што су неки медији објавили, већ да се не зна да ли ће бити коорганизатор самита.

Поводом изјаве шефа шведске дипломатије Карла Билта, да је услов за чланство Србије у ЕУ, добросуседски односи и прагматичан став према Косову, Јеремић је рекао да Билт сигурно не очекује да Србија призна Косово и да то није званичан став Шведске, која до краја године председава ЕУ.

То није став ниједне чланице ЕУ, рекао је Јеремић и додао да ће Србија испунити све Критеријуме из Копенхагена, и да никада неће прихватити ниједан услов који би кршио Устав Србије.

(ФоНет)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер