петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Јеремић: Фејтове изјаве се могу протумачити као позив на насиље
Хроника

Вук Јеремић: Фејтове изјаве се могу протумачити као позив на насиље

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. децембар 2010.

БЕОГРАД - Министар спољних послова Србије Вук Јеремић рекао је данас у Београду да су изјаве представника Европске уније на Косову Питера Фејта "узнемирујуће" и да се могу протумачити као позив на насиље.

"То је још једна у низу узнемирујућих Фејтових изјава која се може протумачити као позив на насиље. Међународни представници на Косову, поготово у оваквим тренуцима, требало би да воде рачуна о изјавама које дају јер оне могу на озбиљан начин дестабилизовати ионако крхку ситуацију на Косову", рекао је Јеремић.

Фејт је у четвртак рекао у Бриселу да је "прилично изненађен изјавом српског председника Бориса Тадића на самиту ОЕБС-а у Астани да ће свака промена реалног постојећег стања на Косову прекинути дијалог с Приштином.

"Председник Тадић је говорио о томе да не можете преговарати са неким ко према вама врши насиље. Не може бити дијалога ако албанска страна у било ком тренутку покуша да спроведе насиље на било ком делу територије покрајине", рекао је Јеремић после разговора са својим кипарским колегом Маркосом Кипријануом.

"Став Србије је јасан - желимо да се дође до решења и спремни смо да дијалог почне. Приштинска страна још није спремна, а када буде спремна дијалог ће и почети, али неће бити дијалога и он ће бити прекинут с неизвесним исходом, ако дође до насилног покушаја промене реалности на терену", казао је српски министар.
Кипријану је изјавио да би присутупање Србији Европској унији било од користи не само за саму Србију и регион већ и за читаву ЕУ и да то треба да се узме у обзир.

"Кипар подржава европску перспективу Србије, она заслужује да буде чланица ЕУ и то смо рекли и Савету ЕУ. Задовољни смо што је, иако с закашњењем, Савет ЕУ затражио од Европске комисије мишљење о путу Србије и надамо се да ће то мишљење бити дато до краја године", казао је он.

Кипријану и Јеремић су оценили да две земље имају подударне ставове о интеграцији Србије у ЕУ, као и о питању Косова и кипарском проблему.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер