петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Драшковић: Србија мора у НАТО
Хроника

Вук Драшковић: Србија мора у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 30. јун 2009.

Председник Српског покрета обнове (СПО) и бивши шеф дипломатије Вук Драшковић рекао је у уторак у Новом Саду да је будућност Србије у НАТО и позвао да се повуче Декларација о војној неутралности Србије.

"Сви национални разлози налажу хитно приступање Србије НАТО алијанси, а тиме би нам била широм отворена и врата за улазак у Европску унију", додао је он на трибини "Србија - земља са јаким савезницима или неутрална?" одржаној у Скупштини Града Новог Сада.

То је била прва у низу јавних расправа које СПО, у сарадњи с Међународним институтом за безбедност из Београда, жели да спроведе широм Србије, с циљем, како је најављено, да се грађани боље упознају с тим војно-политичким савезом и схвате зашто је Србији место у њему.

"Уласком у НАТО нећемо изгубити ништа од своје државне суверености и ниједна будућа одлука (те алијансе) не би могла да се донесе без наше сагласности. Ону бесмислену скупштинску резолуцију о војној неутралности морамо што пре укинути", рекао је лидер СПО.

Према његовим речима, прокламација војне неутралности ништа не значи, сем уколико није потврђена међународним уговорима.

Она би, сем тога, била веома скупа и везала би нам руке у решавању још увек отворених питања на Балкану.

"Изгледа да политичка елита, лансирањем тезе о војној неутралности, жели да тај расплет на Балкану, где је још увек нестабилно стање у Босни и Херцеговини и нерешен статус Косова, опет дочекамо неспремни, да будемо сами против свих, што би неминовно поново довело до одлука на штету српског народа", рекао је Драшковић.

Он је позвао владајуће странке да се врате политици покојног премијера Зорана Ђинђића, а која је у први план стављала евроатланске интеграције.

"Садашња политика проевропских и антиатланских интеграција је чиста бесмислица, то је политика дрвеног гвожђа, јер не можемо истовремено бити за ЕУ, а против савеза у којем се кључне чланице Уније налазе", закључио је Драшковић.

Политичка саветница у америчкој амбасади у Београду Дебора Менути је, као гост трибине, подсетила на традиционално пријатељство САД и Србије и указала да одлука о уласку Србије у НАТО има далекосежне последице, које ће одредити њен развој у више наредних деценија.

Она је указала да је војна сарадња Србије и САД у сталном успону, од обуке наших официра у бази у Охају до институционалних веза и заједничких учешћа у мировним мисијама.

Према њеном мишљењу Србији је свакако место у НАТО-у, пре свега из безбедносних, али и економских и других разлога.

"Схватам негативан став српског народа према НАТО-у због интервенције 1999. године и нико не тражи да он то заборави. Интереси Србије, међутим, налажу да се она прикључи алијанси. Врата су јој отворена, али одлуку, наравно, треба да донесу влада у Београду и цео српски народ", закључила је госпођа Менути.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер