понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вук Цвијић: Због људи какав је Нинослав Цмолић, МУП више није полиција, него једна партијска служба
Хроника

Вук Цвијић: Због људи какав је Нинослав Цмолић, МУП више није полиција, него једна партијска служба

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 10. април 2024.

Новинар недељника Радар Вук Цвијић изјавио је у емисији Н1 Студио Ливе да се, нажалост, "у МУП од 2014. године, кад је била велика смена, доводе послушници". "То више није полиција нажалост, постоје и професионалци, али управо због људи какав је Цмолић, то није полиција, него једна партијска служба, партијска полиција", каже он.

Говорећи о изјави начелника УКП Нинослава Цмолића у вези са осумњиченима за убиство мале Данке Илић, каже да она, нажалост, не долази као изненађење.

„Испашће као и у случају Веселина Милића који је показао списак деце, да су криви новинари који су преносили конференцију, очекујем да ће и овде бити тако. Нисмо добили извињење, него је неко нешто извлачио из контекста, тако је то тумачио. Најмање што је могло да се уради је да се одмах извини и МУП као једна организација која треба да буде у служби свих грађана и сам Цмолић, и то одмах, било је јасно каква је то изјава, да се недопустива и вређајућа“, каже Цвијић.

Истиче да то „не би смео“ да ради.

„Јер је то мржња национална и нетрпељивост, то је законом санкционисано, а нарочито они који су у служби јавној, државној, не би смели то да испољавају, то би требало чак да се санкционише брже и пре него ако то уради неко ко је ван тих служби. Од МУП грађани с правом треба да очекују заштиту, ако имате да су неки грађани непожељни у овом случају због своје националне припадности, то је недопустиво, ако ово не буде санкционисано, испашће да живимо у неком тоталитарном систему који је нескривен“, каже.

Нажалост, додаје, „у МУП се од 2014. године, кад је била велика смена, доводе послушници“.

„Какав је и Цмолић, не људи који се препоручују полицијском каријером, људи од знања, професионалци, управо се такви људи прогоне. Цмолићу је дозвољено да то говори без последица, а инспектор Миленковић који је открио Јовањицу изложен је најбруталнијим нападима, прогањају га на најбестијалнији начин. То више није полиција нажалост, постоје и професионалци, али управо због људи какав је Цмолић, то није полиција, него једна партијска служба, партијска полиција“, каже он.

Код нас је, истиче Цвијић, законом прописано да тужилац пре свега води истрагу.

„Ако се сетимо неких Цмолићевих иступа и раније, све је пребацивао на тужилаштво, понашао се као да је шеф и тужилаштва. На питање како то да је постојала пратња убијеног адвоката Огњеновића, које још није расветљено, а он је био под сталном пратњом полиције, он је одговорио питајте тужилаштво. Циљ је да се представи јавности као неко ко решава проблеме, и недавно кад је покренута истрага опет због Скај комуникације која је стигла из иностранства, против Беливука и Шарића, због убистава у Грчкој, Цмолић је изашао и то интерпретирао погрешно пре ТОК, износећи податке који нису баш прецизни. Његов циљ је да се појављује у јавности, да буде лице полиције, али не и професионализам“, каже Цвијић.

Осврнуо се и на то да су, осим на РТС, надлежни о овом случају махом изјаве давали на телевизијама Информер и Пинк.

„Можда је то удобан студио, ту гостују и људи који су оптужени као предводници организованих криминалних група, изгледа није необично да у истом студију, на исти начин, говоре и шефови полиције, то је оно што је забрињавајуће, неки медији, осим што пружају пропагандне услуге овим властима, пружају их и људима са оне стране закона“, каже.

Необјашњиве ствари

На питање да ли је, ако се не пронађе тело девојчице, могуће донети осуђујућу пресуду, одговара потврдно, али истиче да „у овој трагедији имамо јако чудна дешавања“.

„Имамо неке необјашњиве ствари, ја се плашим да су у питању пропусти полиције, надам се да због тога неће исход бити да се не утврди шта се десило, а оно што видим и што сви ми видимо су озбиљни пропусти. Неке необјашњиве ствари, не бих о детаљима, али ако ви видите ауто градске чистоће на тој депонији дан после нестанка, па онда осумњичите људе који раде у том предузећу, ту је нешто нелогично. Како то није на пример одмах претражено. Видимо да се копа багерима, оно што говоре искусни полицајци, у таквим ситуацијама се пре користе пси трагачи. Како је промакло, ако су одмах знали колико је аутомобила било дан после у том подручју, да су се само три аутомобила задржала, зашто смо чекали десетак дана да осумњичени буду приведени… Много нелогичности на које немамо јасне одговоре“, указује он.

Осврнуо се и на то каква је комуникација.

„Нажалост, то видимо да се десило и код трагедија у мају, сетио се, и тада није била уопште добра комуникација, чак су позивали јавно родитеље деце која се не јављају на мобилни телефон, да дођу у полицију, што, признаћете, у најмању руку није лепо, није нормално. И сада када ово износи председник државе, па имамо ту његову причу, па онда после каже ‘надам се да је обавештена породица’, то није нормално“, каже Цвијић.

Осумњичени Д. Д. (40) из Бора, коме је у суботу одређено задржавање до 48 сати због постојања основа сумње да је помогао Д. Д. (50), осумњиченом за тешко убиство двогодишње Данке Илић након извршеног кривичног дела, преминуо је у Полицијској управи у Бору, саопштио је МУП у недељу.

Цвијић каже да „видимо да су изашли одмах са информацијама да је природна смрт, пре обдукције“.

„То је још једно од отворених питања у овом случају, како је вођена истрага и шта се ту дешава, имамо много детаља, отварају још више сумње да ту нажалост нешто није рађено како треба“, каже он.

Према његовим речима, „нема праве контроле полиције“.

„Не може полиција, ниједна тако служба, саму себе да контролише, мора да постоји контрола независних институција и парламента. Сетимо се када су хапшени сами полицајци који су открили злоупотребе полиције око Поточара, на који начин, када су хапшени, видимо да полиција прогања и своје припаднице који професионално раде посао – Катарина Петровић, Думановић, Трбовић, Миленковић… Сви ти професионалци су прогањани, од људи који раде у истом том МУП, а заправо представљају на најгори начин“, каже Цвијић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер