петак, 09. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучуревићу продужен притвор до 40 дана
Хроника

Вучуревићу продужен притвор до 40 дана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. април 2011.

БЕОГРАД - Суд у Шапцу продужио је притвор ратном начелнику општине Требиње Божидару Вучуревићу до 40 дана по захтеву Хрватске за изручење, изјавио је аенцији Срна адвокат Светозар Вујачић.

Притвор је продужен, према образложењу Суда, зато што се чека извештај из Хашког трибунала да су Вучуревића 2002. и 2003. године хашки истражитељи два пута испитивали о околностима у вези са Дубровником и да против њега није покренут поступак.

- Још се чека извештај из Хашког трибунала који би требао да утврди да ли је вођен поступак против њега 2002. и 2003. године и, ако јесте, да ли је обустављен - објашњава Вујачић и додаје да је шабачки суд тражио од Хага извештај, као и амбасадор БиХ у Београду Бориша Арнаут.

Вујачић сматра да је Хаг до сада могао да достави тај извештај, јер не иде дипломатским путем.

- Вероватно неко то кочи. То се може и факсом доставити. Моје је очекивање да то може да буде и данас, а може и 40-ог дана - каже Вујачић.

Вујачић је навео да суд у Шапцу није разматрао захтев БиХ, те да је притвор искључиво одређен по хрватском захтеву.

- Судском већу, које је одлучивало, председавала је нико други до сама председница суда, што је по закону, али није уобичајено - изјавио је Вујачић.

Он је поновио да је Вучуревић јуче саслушан по захтеву БиХ, која га терети за злочине у Требињу.

- Оптужница БиХ за сада ће стајати, јер не могу ни да га пусте, нити одреде притвор по њој када стоји хрватска оптужница. Судија је рекао да је ово крајње необична ситуација да једног човека траже две државе - додао је Вујачић.

Ратни начелник општине Требиње Божидар Вучуревић ухапшен је 4. априла у Србији по тужби Хрватске која га терети за гранатирање Дубровника и уништавање културно-историјских споменика.

Његово изручење траже и Хрватска и БиХ, која га терети за ратне злочине у Требињу.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер