петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић за „ЕУ Обсервер“: Није тачно да се у Србији гуше медијске слободе и успоставља државни монопол над медијима; данас Танјуг ради и говори истину без државних подстицаја
Хроника

Вучић за „ЕУ Обсервер“: Није тачно да се у Србији гуше медијске слободе и успоставља државни монопол над медијима; данас Танјуг ради и говори истину без државних подстицаја

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 06. новембар 2018.

Председник Србије Александар Вучић одбацио је критике да се у Србији гуше медијске слободе и успоставља државни монопол над медијима, истичући да је његова влада била прва која се, после много година и многих реформи, одрекла свог учешћа у медијима.

У ауторском тексту за ЕУ Обсервер, Вучић је одговорио на коментар италијанског новинара Матеа Тревисана и његову оцену да се Србија није дистанцирала од ере државних медија, и да је у медијској сфери партијски монопол успоставила владајућа Српска напредна странка, која, како је рекао, систематски крши основне медијске слободе.

"Као председник Србије ретко сам реаговао на медијске нападе на земљу коју предводим, пошто сам увек, чини ми се, био веома свестан да свако другачије мишљење и критика служе да се ствари у нашој земљи брзо промене, да сами напредујемо, и да се обезбеди нормално функционисање и пуно поштовање демократских норми и закона", навео је Вучић.

Одбацујући оптужбу да су медији у Србији постали предмет реметилачког државног монопола, Вучић је навео да је његова влада била прва која се одрекла учешћа у медијима.

"Спомињете случај агенције Танјуг, агенције за коју су сами ти независни новинари објавили читуљу у својим новинама, на дан када је та државна агенција затворена. Данас, када дотична агенција ради, и говори истину, без државних подстицаја, поново је то наша кривица - државе, владе и моја, као председника", навео је Вучић.

Председник Србије је оценио да би "било лепо када би се многи у ЕУ, а и у Србији, одлучили да ли желе да затворимо државне медије, или желе да будемо благонаклони према њиховом реду".

На критику да су у Србији новинари мета физичких напада, Вучић је одговорио питањем која је то земља ЕУ у којој има мање напада на новинаре него у Србији, додајући да очекује конкретан одговор са конкретним подацима.

Примедбу да се на новинаре у Србији на различите начине врши притисак, Вучић је одбацио речима да је 90 одсто поступака против новинара покренуто на захтев лидера опозиције, а не владиних представника, и да он лично, "упркос бројним увредама, претњама и клеветама", никада није уложио ниједну жалбу против медија или новинара.

"Верујем да сам на тај начин демонстрирао како се треба односити и на који начин треба ценити разлике", написао је Вучић.

Он је негирао и оптужбе да власти гуше локалне медије, наводећи да нико није било када или на било који начин затворио Врањске новине, "иако је њихов тираж на тржишту мали", и да "нису биле изложене никаквом притиску".

Новинари се убијају у Словачкој, Бугарској, Малти

Вучић је на примедбу да нису решена убиства новинара Даде Вујасиновић, Славка Ћурувије и Милана Пантића, навео да је реч о убиствима која су се догодила пре 30, 20 и 15 година, а да тадашња "такозвана демократска власт, о којој тако лепо говорите, није померила ниједан од тих случајева са мртве тачке".

"Упркос борби са духовима прошлости, подигнута је отужница и хапшење оптужених је готово финализовано", навео је Вучић.

Председник Србије је додао да већ годинама слуша о убијању новинара у Србији, док се у међувремену новинари убијају на Малти у Словачкој, Бугарској, рањавају у Црној Гори, а у Србији није било ниједног случаја са тако озбиљним повредама, са изузетком, како је навео, повреда које су чланови опозиције нанели новинарки Гордани Узелац.

"Свестан сам да сам лака мета за сваког ко жели да нападне Србију због медијске ситуације, првенствено због кратког учешћа у Милошевићевој влади, пре 20 година, али позивам све да користе чињенице, а не неку мантру створену као једини начин да се напада Србија, која економски значајно напредује, чији углед расте широм света и која настоји да реши важне регионалне проблеме", написао је Вучић.

Он је, ипак, додао да се са аутором критике слаже у једној ствари - да ситуација у Србији свакако није сјајна и да је потребно учинити много тога да би се она поправила.

"Управо зато је важно за државу да настави да сарађује са свим медијским представницима и синдикатима", поручио је Вучић, додајући да су он и премијерка Ана Брнабић одлучни да покажу политичку вољу да унапреде стање у медијима.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер