субота, 24. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у Вашингтону: Не можемо са Тајсоном у ринг - Америка нам је потребна као пријатељ, а не као неко са ким ћемо тобоже да се бијемо; Не мислим да нам прете санкције због „Панцира“
Хроника

Вучић у Вашингтону: Не можемо са Тајсоном у ринг - Америка нам је потребна као пријатељ, а не као неко са ким ћемо тобоже да се бијемо; Не мислим да нам прете санкције због „Панцира“

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 02. март 2020.

Желимо Америку као савезника и знамо да са Тајсоном не можемо у ринг, рекао је председник Србије Александар Вучић после сусрета са америчким државним секретаром Мајком Помпеом. Вучић се захвалио и Помпеу и другим америчким званичницима са којима је разговарао у Вашингтону у последња два дана, што показују макар разумевање за позиције Србије када је реч о Косову. Председник Србије каже и да још нема потврду да ли ће се вечерас срести и косовским председником Хашимом Тачијем, али да не би искључио ту могућност.

На истом месту где је пре тачно пет дана био председник Косова, сада је председник Србије. Вашингтон и шеф Стејт департмента Мајк Помпео желе наставак одавно прекинутих преговора.

"Знам да не мислимо исто по питању статуса Косова, али им хвала на томе што желе да чују Србију и разумеју наше проблеме", рекао је Вучић.

Амерички домаћини најавили су госту из Србије да ће први пут Западни Балкан бити тачка интересовања у Америчкој развојној финансијској корпорацији која има буџет од 63 милијарде долара и финансира важне пројекте широм света. Србија би у склопу побољшања односа са Вашингтоном могла да рачуна на новац из тог фонда.

"Америка нам је потребна као пријатељ, а не као неко са ким ћемо тобоже да се бијемо, пошто је то као да са Тајсоном уђете у ринг", навео је председник Србије.

После гостовања на годишњем скупу веома моћног Америчко-израелског савета у Вашингтону председник Србије је најавио и набавку оружја од Израела.

Вучић је одговарајући на питање Џерузалем поста рекао и да Србија намерава да отвори дипломатску мисију и економску канцеларију у Јерусалиму.

Вучић на питања Гласа Америке: О дијалогу тек након укидања такси

ВАШИНГТОН — "Након укидања такси ћемо тек да разговарамо о дијалогу", била је порука председника Србије Александра Вучића, пре сусрета са косовским председником Косова Хашимом Тачијем у Белој кући.

Председник Србије Александар Вучић одговара на питања медија у вашингтонском Лафајет парку у близини Беле куће

Тачи и Вучић разговарали су у престоници САД-а Вашингтону уз посредовање Ричарда Гренела, специјалног изасланика Беле куће за дијалог Београда и Приштине.

Александар Вучић је пре сусрета, одговарајући на питања српског сервиса Гласа Америке, рекао да је Гренел био недвосмислено јасан претходних дана: "Прва и једина ствар је морају се укинути таксе, а онда ћемо да разговарамо о свему другом", рекао је Вучић.

Глас Америке: Значи нема никаквог другог тражења простора за дијалог и онога што би се десило након укидања такси?

Вучић: Након укидања такси, ми ћемо тек да разговарамо о дијалогу. Од формата, до решења, до тема. Овако можемо да причамо о стварима која значе слободан проток робе и услуга, али које нису суштински део, супстанцијални део дијалога. Можемо да причамо о хиљадама других ствари, несталим особама, о чему причати са невладимим сектором. Да причамо о нечему што су статусна питања, о томе можемо тек када се таксе укину.

Глас Америке: О чему данас може да се разговара са Тачијем?

Вучић: Мислим да ту сад постоји једна врста трке између Америке и Европе, оне ће се договорити и морати да имају јединствену платформу, јединствени именитељ у односима са свима нама, али оно што ја видм као проблем је што не могу да сагледам, какво је то компромисно решење које може да буде понуђено, а да и једни и други могу да буду подједнако незадовољни, да не кажем подједнако задовољни. То ми је проблем у овом тренутку, и то ће вероватно бити једна од суштинских ствари о којој ћу морати да разговарам са канцеларком Меркел за који дан. Оно што је важно то је да се дијалог настави, да бисмо пробали да спуштамо тензију , да бисмо пробали у крајњој линији да једни друге нешто боље разумемо него што је то случај данас. Да једни друге не потцењујемо и да не мислимо да само победом над оним другим, да смо остварили своје циљеве. Ту нема победника, ми морамо да живимо једни поред других и морамо да живимо и наредних сто година, баш као и до данас. Али да ли ће то сви да разумеју, то не знам. Ако мислите да ли ће да буде неких конкретних ствари, не мислим,

Глас Америке: Разговарали сте са секретаром Помпеом и рекли сте да сте у Пентагону наишли на разумевање за набавку „Панцира“. Међутим, овде су у реакцији Стејт депратмента биле су поменуте чак и санкције. Да ли сте разговарали о томе?

Вучић: Нисам наишао на разумевање.... Наишла је на разумевање чињеница да ми то радимо на транспарантан начин. А иначе да ли су они одушвљени набавком ’Панцира’ – па нису. Али су рекли и признали да Србија то ради на транспарентан начин – јасан начин, не кријући ништа. И да је то фер приступ. Ја ништа више од тога и не тражим. Што се тиче санкција ми смо имали контакте са Зарзецким, који је долазио у Србију, и ти људи раде свој посао. Не мислимо да смо близу било којих санкција на било који начин – али ми морамо да бринемо о својој земљи. Када сте војно неутрални морате да имате снаге да сачувате и заштите своју земљу. И никоме да не претите. А то оруђе које смо узели и оружје које смо узели је одбрамбено. Коме ви тиме можете да претите? Шта можете ’Панциром’ на некој другој територији... Тиме можете да штитите део свога неба и суверенитета. И ништа више. Дакле, то је политика Србије да сачувамо и заштитимо себе и не нападамо никога. Али да будемо довољно снажни да свакога ко би извршио евентуалну агресију на Србију одвратимо од тога. Верујем у боље односе и са Пентагоном и са америчком војском и више поверења. Мислим да смо имали добре, одличне разговоре, са Пентагоном и одличне разговоре са Мајком Помпеом.

Вучић најавио нова повлачења признања Косова

Председник Србије Александар Вучић најавио је данас да се у наредних неколико дана очекују нова повлачења признања Косова.

Вучић је новинарима рекао да ће Србија обуставити дипломатску акцију на "одпризнавању" независности Косова, ако и када Албанци престану да траже да Србија призна Косово.

"Немојте да тражите признање, ми нећемо да спроводимо одпризнавање. Али, они то никада нису хтели да прихвате", истакао је Вучић и додао да Приштина сматра да дипломатска акција Србије на одпризнавању "вређа њихову позицију независне земље".

Ако то вређа њихову позицију, како онда траже да ми прекинемо оно што они раде сваки дан, запитао је Вучић и додао да ћемо и даље имати још таквих мањих или већих успешних дипломатских активности.

Поновио је да је Србија спремна за разговоре, ако Приштина укине таксе.

"Када повуку таксе Албанци, спремни смо да говоримо о суштинским стварима", рекао је Вучић новинарима у Вашингтону.

Упитан да ли очекује нешто ново од Ричарда Гренела и Роберта О'Брајана, са којима се недавно видео у Минхену, Вучић је рекао да очекује да види какве су им идеје за даљи ток разговора о КиМ и шта они очекују, да ли ће укидати таксе или не.

"Ја очекујем да ће у кратком року бити нових повлачења признавања Косова, у наредним данима", навео је Вучић.

Занима га, такође, шта хоће Приштина.

Чуо је, истиче, већ десет пута Куртија како каже да ће "натерати Србију да призна Косово".

"Полако са тим. Полако са тим да сте много јаки, а ми слаби. Хајде да видимо да ли имате нешто друго да понудите. На пример, свест да је потребан стварни компромис у разговорима, а не то да Србија прихвата ултиматуме", поручио је Вучић.

Он је рекао и да не може да разуме да се неко тако бахато понаша, али да је Приштина навикла на такво понашање јер је имала подршку западног света.

"Надам се да то сада улази у другачије воде, избалансираније, као и да приступ САД више није једностран, већ вишезначан и да узима у обзир интересе Србије више него раније", закључио је Вучић.

САД не траже уступке од Србије у замену за укидање такси

Сједињене Државе нису тражиле никакав уступак од Србије у замену за укидање такси Приштине, изјавио је вечерас председник Србије Александар Вучић у Вашингтону.

Председник није искључио могућност да ће се током боравка у Вашингтону састати са председником привремених приштинских институција, Хашимом Тачијем, али тај састанак још није договорен.

Кад је реч о евентуалним уступцима Србије у замену за укидање такси, таквих захтева, истакао је, у Вашингтону није било.

Америка је, каже, недвосмислено и јасно рекла да је прва и једина ствар коју Албанци морају да ураде у овом тренутку - да укину таксе.

Ако укину таксе, онда можемо да разговарамо о даљем дијалогу, односно у ком формату ће дијалог бити настављен и о којим темама, истиче и додаје да у овом тренутку разговори Београда и Приштине могу да се воде само о питањима која нису суштинска, односно нису статусна питања.

"О нечему што су суштинска питања можемо да разговарамо само када таксе буду укинуте", нагласио је Вучић.

Вучић није искључио могућност да се састане са Тачијем, али је рекао да нема посебну тему о којој би могао са њим да разговара.

Чека, казао је, да види шта ће прво рећи домаћини тог сусрета.

Као проблем, навео је, види то што не може у овом тренутку да сагледа какво је то компромисно решење које може да буде понуђено, а да, како је казао, обе стране буду подједнако незадовољне.

За који дан ће о томе разговарати и са немачком канцеларком Меркел.

"Дакле, оно што је важно је да се дијалог настави да бисмо пробали да спуштамо тензије, да једни друге не потцењујемо, јер ту нема победника, ми морамо да живимо једни поред других у наредних сто година", рекао је председник.

А на питање да ли мисли да ће бити неких конкретних ствари током сусрета са Тачијем, Вучић је одговорио:

"Не мислим".

Не мислим да нам прете санкције због Панцира

Председник Србије Александар Вучић изјавио је данас да је у разговору са представником Пентагона указао да Сједињене Државе треба да буду отворене према Србији кад је реч о набавци наоружања, те да, ако на то нису спремни, не треба да нам замерају када оружје набављамо од других партнера.

Он је рекао да не мисли да Србији прете санкције због куповине Панцира, пре свега јер Србија то ради на транспарентан начин, што, како је пренео новинарима, САД веома цене.

Вучић је то рекао после разговора са замеником државног секретара за одбрану САД Дејвидом Норквистом о снажнијој војно-техничкој сарадњи Србије и САД, у којем је предложио снажнију војно техничку сарадњу са САД.

"Био сам отворен и рекао да буду отворени према Србији, као према другима, ако желимо да купимо оружје, као и да, ако нису, није у реду да нам замерају што смо узели од других", рекао је он.

Чуо је, каже, добру анализу у Вашингтону да Србија на транспарентан начин узима оружје.

"Када узимамо Панцир, не кријемо да смо платили и да смо га добили. Они то веома цене".

Истакао је да је било речи и о унапредњу билатералних односа, унапређењу сарадње на нивоу начелника генералштаба две војске, као и о могућности за више заједничких активности, не само са националном гардом Охаја, како би учили и унапредили даље нашу технологију и учили савремене технике.

Рекао је да је разговарао и о заједничком иступању у заједничким мисијама широм света, не бисмо ли тиме учврстили поверење једни у друге и повећали дозу искреног поверења и унапређивали билатералне односе.

"У првих 20 минута договорили смо све што је било важно“, објаснио је Вучић.

Верује, како наводи, у боље односе са Пентагоном и америчком војском, са више поверења.

Одговарајући на констатацију новинара да је рекао да је наишао на разумевање Пентагона за набавку "панцира", али да су у ранијој реакцији Стејт департмента биле спомињане санкције Србији због наоружавања од Русије, Вучић је рекао да на разумевање није наишао он, већ чињеница да то радимо транспарентно.

"А, сигурно је да нису одушевљени набавком ''панцира''. Али су признали да Србија то ради на транспарентан, јасан начин, не кријући и да је то фер приступ. Ја више од тога и не тражим", рекао је Вучић.

Додао је да су постојали контакти са званичником америчког Стејт департмента Томасом Зерзецким и да не мисли да смо близу санкција на било који начин.

Ми, међутим, морамо да бринемо о својој земљи:

"Када сте војно неутрални, морате увек да имате довољно снаге да сачувате и заштитите земљу, а никоме не претите", рекао је председник и подсетио на чињеницу да је Панцир, иначе, одбрамбени систем.

"Шта ви можете са ''панциром'' на другој територији? Ништа. Тиме штитите део свог неба, суверенитет и ништа више. То је политика Србије, да сачува и заштити себе, да не напада никога, али да будемо снажни да сваког ко би евентуално извршио агресију, од тога одвратимо", рекао је Вучић.

"Имали смо одличне разговоре, у Пентагону и са Помпеом", закључио је Вучић.

Председник Србије ће се касније састати и са сенатором Тедом Крузом, за којег, како каже, није знао да је толико значајан, већ је то приметио синоћ на конференцији АИПАЦ-а.

"Знао сам за неке друге да имају велики углед, али за Круза нисам знао. До сада смо из Тексаса разговарали са Тедом Поом, не са Крузом, али добро је да ћемо данас и тај контакт да успоставимо", додао је Вучић.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер