петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић у УН: Србија спремна на тешке компромисе око Косова
Хроника

Вучић у УН: Србија спремна на тешке компромисе око Косова

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 21. септембар 2017.

Председник Србије Александар Вучић рекао је у говору пред Генералном скупштином УН у Њујорку да су национални приоритети Србије политичко решење за Косово, економски развој и интеграција у Европску унију.

Као основне предуслове за будућност Вучић је означио мир и стабилност, и навео да ће Србија и даље много инвестирати у стабилизацију, регионалну стабилност и кооперацију.

"Без заједничке и шире слике нећемо бити у могућности да решимо заједничке проблеме", рекао је Вучић.

Према Вучићу, очување мира и стабилности "захтева свакодневни труд, рад и реформе".

Вучић је поновио да Србија неће признати независност Косова, али да "неће да говори о непоштовању територијалног интегритета и суверенитета Србије него о напорима за решавање вековног проблема" јер Србија треба да "гради будућност са Албанцима".

Према његовим речима, Србија је спремна на "тешке компромисе" у тражењу прихватљивих решења и да је Бриселски споразум резултат компромиса две стране.

Вучић је додао да је "корак напред" што у последње четири године на Косову није било етнички мотивисаних убистава.

Вучић је изјавио да ће Србија уложити напоре у стварање квалитетних односа у региону.

Улажемо напоре у стабилизацију целокупне ситуације на Балкану, остајемо мирни на увреде и нападе других јер је помирење битније од свега", рекао је Вучић.

Србија много јача и ближа западу

Председник Србије је изразио спремност да се посвети економским реформама и привлачењу инвеститора.

Он је рекао да је Србија и без значајног прилива инвестиција остварила суфицит, смањила незапосленост, створила флексибилније тржиште рада и да је сада "много јача него раније и ближа западу".

Проширење ЕУ на западни Балкан је, према Вучићу, било инструмент за политичку и економску стабилизацију региона и Унија мора да остане посвећена тој политици и поред тешкоћа са којима се суочава.

Вучић је поновио и став о војној неутралности Србије.

"Поносан сам на Србију која чува територијални интегритет и суверенитет. Никада нећемо одустати од војне неутралности", рекао је српски председник и додао да Србија верује у ЕУ али и да је "поносна и не стиди се" добрих односа са Русијом и другим земљама.

Србија ће учинити све да УН буду битније

Вучић је, такође, навео потребу за реформом УН, али и подршку светској организацији и изразио подршку борби против тероризма Исламске државе и ал-Каиде, екстремизма, сиромаштва и социјалне неједнакости.

Он је рекао да су општеприхваћене вредности једнаких права, права на идентитет и интеграција у модерно друштво будућност.

Према његовим речима, Србија ће чинити све што је у њеној моћи да УН буду битније у свету.

 Подршка Лајчаку у реформи УН

Вучић се састао и са председавајућим Генералне скупштине Уједињених нација Мирославом Лајчаком, с којим је разговарао о плановима за реформу УН, улози Србије у овој међународној организацији и ситуацији у региону, саопштено је из Председништва.

Вучић је истакао да Уједињене нације имају одговоран приступ по питању Западног Балкана и нагласио да је то најзначајнија међународна организација са становишта заштите суверенитета и територијалног интегритета Србије.

Он је, у име Србије, подржао одговоран приступ Мирослава Лајчака на унапређењу рада и активности УН, наводи се у саопштењу.

Лајчак је нагласио да је главни циљ председавања поштовање три стуба УН: људска права, мир и безбедност и развој.

Он је истакао наопходност постизања конкретних резултата на плану реформе УН, јачање поверења између УН и њених чланица, и нагласио да ова организација има амбициозан програм о миграцијама, што ће бити први велики међународни оквир, као и да је улога УН да се залаже за мир и превенцију конфликта.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер