Početna strana > Hronika > Aleksandar Vučić: Smanjićemo zavisnost od ruskog gasa, okrećemo se gasovodu koji podržava SAD; Članstvo u EU strateški cilj, bez Nemačke teško da bi uspeli
Hronika

Aleksandar Vučić: Smanjićemo zavisnost od ruskog gasa, okrećemo se gasovodu koji podržava SAD; Članstvo u EU strateški cilj, bez Nemačke teško da bi uspeli

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 28. maj 2015.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija prihvatiti sugestiju iz SAD da smanji zavisnost od ruskog gasa, tako što će se pridružiti gasovodu koji ima američku podršku i koji će sprovesti gas iz Azerbejdžana u Evropu.

U intervjuu za američku agenciju AP, koji je dao tokom posete Tirani, Vučić je naveo da je Srbija po pitanju energetske bezbednosti, spremna da koristi gas iz više izvora, što je, kako je rekao, "veoma važno za naše američke prijatelje, takođe".

Kako navodi AP, SAD već izvesno vreme rade na tome da podstaknu balkanske zemlje da se okrenu alternativnim izvorima gasa, pre nego da se nadaju izgradnji gasovoda koji bi preko Turske doveo ruski gas na Balkan.

Američka agencija, uz objavljivanje prvog citata iz intervjua s Vučićem, navela je da podrška gasovodu pod pokroviteljstvom SAD predstavlja veliki politički zaokret Srbije, koja je tradicionalni saveznik Rusije.

"Zapad optužuje Rusiju da gas koristi kao sredstvo političkog ;uticaja na zemlje koje su, poput Srbije, potpuno energetski zavisne od ruskog gasa", piše AP.

Vučić ja za AP izjavio da je strateški cilj Srbije put u Evropsku uniju, što, kako je naglasio, ne isključuje dobre odnose sa Rusijom.

Na konstataciju američke agencije da se Srbija nije pridružila sankcijama zapadnih država protiv Rusije zbog politike koju vodi prema Ukrajini, a da neki zapadni zvaničnici insistiraju da se Srbija odluči kuda želi da ide - da li želi zbližavanje sa Rusijom ili EU, srpski premijer ističe:

"Ne radi se o balansiranju. Naš starteški cilj je put u EU i veoma čvrsto smo na tom putu. Da, s druge strane, želeli bismo da očuvamo dobre odose sa Rusijom", rekao je Vučić za AP i upitao ššta ima lošše u tome.

"Šta je loše u tome?Ja ne vidim ništa. Ne govorimo o biranju strana, naša strana je naš put u EU, naša strana je Srbija i njen interes", rekao je Vučić u intervjuu.

"Kad 2019. godine Rusi prestanu da šalju gas preko Ukrajine, pitaću vas odakle da ga uzmemo"

Aleksandar Vučić kaže da njegovo zalaganje za diversifikaciju gasa nije "zaokret ka SAD" već želja da obezbedi energetsku sigurnost i efikasnost za Srbiju.

Podsetivši da 2019. Rusija prekida snadbevanje Evrope gasom preko Ukrajine i da od te godine Srbija neće imati obezbeđen gas iz pravca Mađarske, srpski premijer je rekao:

"Kad 2019. godine Rusi prestanu da šalju gas preko Ukrajine, pitaću vas odakle da ga uzmemo".

Istakavši da je "mali" da bi govorio o Rusiji ili Americi, Vučić je rekao da svako treba da brine za sebe, te da je njegov posao da se stara o Srbiji.

"Hoću da neko ko dođe posle ima obezbeđene cevovode, interkonektore sa određenim zemljama, da možemo da imamo gas i da ga, ako je moguće, imamo i jeftinije nego danas i nego što nam neki nude", rekao je Vučić upitan da li spremnost za diversifikaciju gasa znači zaokret ka SAD.

Vučić je, na konferenciji za novinare posle sastanka sa nemačkim saveznim ministrom za ekonomsku saradnju i razvoj Gerdom Milerom, podsetio da već pet meseci govori da je Srbija spremna da razgovara o gasu sa više različitih strana.

"Naravno da smo za diverzifikaciju i da ćemo da pokušamo sa svih strana da dobijemo gas. Ako mogu da pomognu Rusi, hvala, ako mogu Amerikanci hvala, ko god može - hvala", rekao je Vučić.

On je naveo da je želja i posao svakog premijera da obezbedi energetsku efikasnost zemlje.

„Odbrusio sam Putinu da idemo u EU, to se niko drugi ne bi usudio!“

Vučić je podsetio da je to otvoreno rekao i pred ruskim predsednikom Vladimirom Putinom na konferenciji za novinare.

"Možete li da navedete nekog drugog ko je to rekao tako otvoreno kao ja pred Vladimirom Putinom ", upitao je on.

Vučić je takođe naglasio da su za put Srbije ka EU veoma važni dobri odnosi sa Vašingtonom.

"Vašington je, naravno, izuzetno važan i mi se nadamo da će oni podržati naš evropski put i naše ekonomske reforme, koje su veoma važne za našu zemlju", dodao je Vučić.

AP podseća da će Vučić početkom juna otputovati u posetu SAD.

BEOGRAD - Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je srpska ekonomija ozdravila i da Srbiji više nisu potrebni krediti.

"Nama više to nije potrebno, Imamo svoje pare i sad ćemo iz budžeta da finansiramo sve šta stignemo", rekao je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare sa nemačkim ministrom za ekonomsku saradnju i razvoj.

On je dodao da će se uzimati krediti samo za ono za šta su potrebne velike pare.

"Nema više olakog uzimanja kredita, i kad su najbolji, krediti su krediti. Neću da ostavljam svima da to vraćamo u budućnosti kao što su nama ostavljali da to vraćamo", rekao je Vučić.

On je kao primer naveo da će Srbija prvi put u istoriji platiti izgradnju deonice auto-puta od Levosoja do Srpske kuće duge deset kilometara sredstvima iz budžeta.

"To vam pokazuje ozdravljenje srpske države. Kad plaćate onim što su građani vaši zaradili, time pokazuje Srbija koliko postaje prava ekonomija i koliko postaje normalna zemlja. Mi se time ponosimo", rekao je Vučić i dodao da "ono što mi od njih trazimo je da nas nauče, obuče a njihove pare nam više nisu toliko potrebne".

Miler: Možete biti ponosni na uspehe u ekonomiji

Mir i saradnja sa susedima na Balkanu su preduslov za razvoj, izjavio je danas nemački ministar za ekonomsku saradnju i razvoj Gerd Miler posle sastanka sa premijerom Aleksandrom Vučićem i poručio da Nemačka podržava Srbiju i da je sa njim u Beograd došla i delegacija nemačkih privrednika.

"Možete biti ponosni na uspehe koje ste postigli u ekonomiji. Budžetski deficit ispod tri odsto i privredni rast kojim bi se ponosile i članice Evropske unije", rekao je Miler na konferenciji za novinare u Vladi Srbije.

Vučić je rekao da Srbija sa Nemačkom ima trgovinsku razmenu u vrednosti od tri milijarde i 183 miliona evra u 2014. godini i da je sa Milerom u Srbiju došlo 20 nemačkih privrednika.

Vučić: Jedan strateški cilj - članstvo u EU

Srbija ima jedan strateški cilj - članstvo u Evropskoj uniji, ali ima korektnu saradnju sa Rusijom, baš kao i Nemačka, izjavio je danas premijer Srbije Aleksandar Vučić.

Upitan da li oseća rastući uticaj Rusije u Srbiji, premijer je na konferenciji za novinare, posle sastanka sa nemačkim saveznim ministrom za ekonomsku saradnju i razvoj Gerdom Milerom, rekao da je glavni strateški cilj Srbije u ovom trenutku otvaranje poglavlja u pregovorima sa EU, a konačni članstvo u Uniji.

"Želimo da imamo pristojne i dobre odnose sa Rusijom i u tome ne vidim ništa loše. Ali ako je pitanje da li Srbija vodi balansiranu politiku, pa će da ide u saveze na istoku ili saveze na zapadu, Srbija ima jedan strateški cilj a to je članstvo u EU i mislim da je odgovor Srbije po tom pitanju potpuno jasan", rekao je Vučić.

Premijer je rekao da Srbija ispunjava sve svoje uslove i u skladu sa tim unapređuje i modernizuje ekonomiju i sprovodi reforme.

"Mi smo Nemačkoj zahvalni što nam je pomagala u strukturnim reformama i bez nemačke pomoći i podrške teško da bismo uspeli", istakao je Vučić koji se nemačkom ministru Gerdu Mileru zahvalio za podršku.

"Maj nam je bio neuporedivo bolji po pitanju fiskalnog deficita, jer je bilo predviđeno da on iznosi 19 milijardi, a neće preći osam milijardi", ocenio je Vučić.

"Do kraja godine nadamo se da nećemo imati fiskalni deficit veći od 3,2 odsto, što bi bio ogroman uspeh za našu zemlju", istakao je Vučić.

Zalaganje za diversifikaciju gasa, a ne zaokret ka SAD

Premijer Vučić izjavio je danas da njegovo zalaganje za diversifikaciju gasa nije "zaokret ka Americi" već želja da obezbedi energetsku sigurnost i efikasnost za Srbiju.

Podsetivši da 2019. Rusija prekida snadbevanje Evrope gasom preko Ukrajine i da od te godine Srbija neće imati obezbeđen gas iz pravca Mađarske, premijer je rekao:

"Kad 2019. godine Rusi prestanu da šalju gas preko Ukrajine, pitaću vas odakle da ga uzmemo".

Istakavši da je "mali" da bi govorio o Rusiji ili Americi, Vučić je rekao da svako treba da brine za sebe, te da je njegov posao da se stara o Srbiji.

"Hoću da neko ko dođe posle ima obezbeđene cevovode, interkonektore sa određenim zemljama, da možemo da imamo gas i da ga, ako je moguće, imamo i jeftinije nego danas i nego što nam neki nude", rekao je Vučić upitan da li spremnost za diversifikaciju gasa znači zaokret ka SAD.

Vučić je podsetio da već pet meseci govori da je Srbija spremna da razgovara o gasu sa više različitih strana.

"Naravno da smo za diverzifikaciju i da ćemo da pokušamo sa svih strana da dobijemo gas. Ako mogu da pomognu Rusi, hvala, ako mogu Amerikanci hvala, ko god može - hvala", rekao je Vučić.

On je naveo da je želja i posao svakog premijera da obezbedi energetsku efikasnost zemlje.

Bez Nemačke teško da bi uspeli

Premijer Vučić izjavio je danas da poseta Gerda Milera predstavlja "predvorje" dolaska kancelarke Angele Merkel u Beogradu i istakao da Srbija bez podrške i pomoći Nemačke ne bi uspela u reformama koje sprovodi.

Zahvalivši Mileru na tome, Vučić je na zajedničkoj konferenciji za novinare rekao da zvaničnici Nemačke čestim dolascima u Srbiju pokazuju koliko im je stalo do naše zemlje, zemalja Zapadnog Balkana i koliko poštuju nas region.

Premijer je podsetio da Srbija sa Nemačkom ima trgovinsku razmenu od više od tri milijarde evra i da se nada da će razlika od 71 odsto u odnosu uvoz-izvoz biti smanjena dolaskom još većeg broja investitora.

Vučić je kazao i da je Milera obavestio da je deficit Srbije u maju bio predviđen na 19 milijardi dinara, ali da on neće preći osam milijardi i da se nadamo da neće preći sedam milijardi.

Kako je rekao, trend se nastavlja iz prvog kvartala ove godine i to pokazuje da se trud i strpljenje građana Srbije isplati i da Srbija može do kraja godine imati deficiti ne veći od 3,2 odsto, što bi, kako je rekao, bilo na nivou najboljih desetak zemalja Evrope.

"Tim povodom čestitam građanima Srbije, a oni će osetiti boljitak u svojim džepovima i novčanicima pre kraja godine" rekao je Vučić.

Zahvalivši još jednom nemačkoj vladi na pomoći, Vučić je rekao da ima dvoje ljudi iz Nemačke u kabinetu i da će tražiti i dodatnu pomoć i da nam je u nekim stvarima potrebnije znanje nemačke vlade nego novac.

Kako je rekao pokazali smo da svojim reformiskim merama podražavamo i podržavamo ono što je Nemačka radila, da smo donosili teške odluke i zbog svega toga kada uđemo u EU sigurno nećemo biti najsiromašnija zemlja članica.

(Tanjug-Fonet-RTV)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner