Хроника

Александар Вучић: Смањићемо зависност од руског гаса, окрећемо се гасоводу који подржава САД; Чланство у ЕУ стратешки циљ, без Немачке тешко да би успели

Штампа
четвртак, 28. мај 2015.

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да ће Србија прихватити сугестију из САД да смањи зависност од руског гаса, тако што ће се придружити гасоводу који има америчку подршку и који ће спровести гас из Азербејџана у Европу.

У интервјуу за америчку агенцију АП, који је дао током посете Тирани, Вучић је навео да је Србија по питању енергетске безбедности, спремна да користи гас из више извора, што је, како је рекао, "веома важно за наше америчке пријатеље, такође".

Како наводи АП, САД већ извесно време раде на томе да подстакну балканске земље да се окрену алтернативним изворима гаса, пре него да се надају изградњи гасовода који би преко Турске довео руски гас на Балкан.

Америчка агенција, уз објављивање првог цитата из интервјуа с Вучићем, навела је да подршка гасоводу под покровитељством САД представља велики политички заокрет Србије, која је традиционални савезник Русије.

"Запад оптужује Русију да гас користи као средство политичког ;утицаја на земље које су, попут Србије, потпуно енергетски зависне од руског гаса", пише АП.

Вучић ја за АП изјавио да је стратешки циљ Србије пут у Европску унију, šто, како је нагласио, не искључује добре односе са Русијом.

На констатацију америчке агенције да се Србија није придружила санкцијама западних држава против Русије због политике коју води према Украјини, а да неки западни званичници инсистирају да се Србија одлучи куда жели да иде - да ли жели зближавање са Русијом или ЕУ, српски премијер истиче:

"Не ради се о балансирању. Наш стартешки циљ је пут у ЕУ и веома чврсто смо на том путу. Да, с друге стране, желели бисмо да очувамо добре одосе са Русијом", рекао је Вучић за АП и упитао шšта има лошšе у томе.

"Шта је лоше у томе?Ја не видим ништа. Не говоримо о бирању страна, наша страна је наш пут у ЕУ, наша страна је Србија и њен интерес", рекао је Вучић у интервјуу.

"Кад 2019. године Руси престану да шаљу гас преко Украјине, питаћу вас одакле да га узмемо"

Александар Вучић каже да његово залагање за диверсификацију гаса није "заокрет ка САД" већ жеља да обезбеди енергетску сигурност и ефикасност за Србију.

Подсетивши да 2019. Русија прекида снадбевање Европе гасом преко Украјине и да од те године Србија неће имати обезбеђен гас из правца Мађарске, српски премијер је рекао:

"Кад 2019. године Руси престану да шаљу гас преко Украјине, питаћу вас одакле да га узмемо".

Истакавши да је "мали" да би говорио о Русији или Америци, Вучић је рекао да свако треба да брине за себе, те да је његов посао да се стара о Србији.

"Хоћу да неко ко дође после има обезбеђене цевоводе, интерконекторе са одређеним земљама, да можемо да имамо гас и да га, ако је могуће, имамо и јефтиније него данас и него што нам неки нуде", рекао је Вучић упитан да ли спремност за диверсификацију гаса значи заокрет ка САД.

Вучић је, на конференцији за новинаре после састанка са немачким савезним министром за економску сарадњу и развој Гердом Милером, подсетио да већ пет месеци говори да је Србија спремна да разговара о гасу са више различитих страна.

"Наравно да смо за диверзификацију и да ћемо да покушамо са свих страна да добијемо гас. Ако могу да помогну Руси, хвала, ако могу Американци хвала, ко год може - хвала", рекао је Вучић.

Он је навео да је жеља и посао сваког премијера да обезбеди енергетску ефикасност земље.

„Одбрусио сам Путину да идемо у ЕУ, то се нико други не би усудио!“

Вучић је подсетио да је то отворено рекао и пред руским председником Владимиром Путином на конференцији за новинаре.

"Можете ли да наведете неког другог ко је то рекао тако отворено као ја пред Владимиром Путином ", упитао је он.

Вучић је такође нагласио да су за пут Србије ка ЕУ веома важни добри односи са Вашингтоном.

"Вашингтон је, наравно, изузетно важан и ми се надамо да ће они подржати наш европски пут и наше економске реформе, које су веома важне за нашу земљу", додао је Вучић.

АП подсећа да ће Вучић почетком јуна отпутовати у посету САД.

БЕОГРАД - Премијер Србије Александар Вучић изјавио је данас да је српска економија оздравила и да Србији више нису потребни кредити.

"Нама више то није потребно, Имамо своје паре и сад ћемо из буџета да финансирамо све шта стигнемо", рекао је Вучић на заједничкој конференцији за новинаре са немачким министром за економску сарадњу и развој.

Он је додао да ће се узимати кредити само за оно за шта су потребне велике паре.

"Нема више олаког узимања кредита, и кад су најбољи, кредити су кредити. Нећу да остављам свима да то враћамо у будућности као што су нама остављали да то враћамо", рекао је Вучић.

Он је као пример навео да ће Србија први пут у историји платити изградњу деонице ауто-пута од Левосоја до Српске куће дуге десет километара средствима из буџета.

"То вам показује оздрављење српске државе. Кад плаћате оним што су грађани ваши зарадили, тиме показује Србија колико постаје права економија и колико постаје нормална земља. Ми се тиме поносимо", рекао је Вучић и додао да "оно што ми од њих тразимо је да нас науче, обуче а њихове паре нам више нису толико потребне".

Милер: Можете бити поносни на успехе у економији

Мир и сарадња са суседима на Балкану су предуслов за развој, изјавио је данас немачки министар за економску сарадњу и развој Герд Милер после састанка са премијером Александром Вучићем и поручио да Немачка подржава Србију и да је са њим у Београд дошла и делегација немачких привредника.

"Можете бити поносни на успехе које сте постигли у економији. Буџетски дефицит испод три одсто и привредни раст којим би се поносиле и чланице Европске уније", рекао је Милер на конференцији за новинаре у Влади Србије.

Вучић је рекао да Србија са Немачком има трговинску размену у вредности од три милијарде и 183 милиона евра у 2014. години и да је са Милером у Србију дошло 20 немачких привредника.

Вучић: Један стратешки циљ - чланство у ЕУ

Србија има један стратешки циљ - чланство у Европској унији, али има коректну сарадњу са Русијом, баш као и Немачка, изјавио је данас премијер Србије Александар Вучић.

Упитан да ли осећа растући утицај Русије у Србији, премијер је на конференцији за новинаре, после састанка са немачким савезним министром за економску сарадњу и развој Гердом Милером, рекао да је главни стратешки циљ Србије у овом тренутку отварање поглавља у преговорима са ЕУ, а коначни чланство у Унији.

"Желимо да имамо пристојне и добре односе са Русијом и у томе не видим ништа лоше. Али ако је питање да ли Србија води балансирану политику, па ће да иде у савезе на истоку или савезе на западу, Србија има један стратешки циљ а то је чланство у ЕУ и мислим да је одговор Србије по том питању потпуно јасан", рекао је Вучић.

Премијер је рекао да Србија испуњава све своје услове и у складу са тим унапређује и модернизује економију и спроводи реформе.

"Ми смо Немачкој захвални што нам је помагала у структурним реформама и без немачке помоћи и подршке тешко да бисмо успели", истакао је Вучић који се немачком министру Герду Милеру захвалио за подршку.

"Мај нам је био неупоредиво бољи по питању фискалног дефицита, јер је било предвиђено да он износи 19 милијарди, а неће прећи осам милијарди", оценио је Вучић.

"До краја године надамо се да нећемо имати фискални дефицит већи од 3,2 одсто, што би био огроман успех за нашу земљу", истакао је Вучић.

Залагање за диверсификацију гаса, а не заокрет ка САД

Премијер Вучић изјавио је данас да његово залагање за диверсификацију гаса није "заокрет ка Америци" већ жеља да обезбеди енергетску сигурност и ефикасност за Србију.

Подсетивши да 2019. Русија прекида снадбевање Европе гасом преко Украјине и да од те године Србија неће имати обезбеђен гас из правца Мађарске, премијер је рекао:

"Кад 2019. године Руси престану да шаљу гас преко Украјине, питаћу вас одакле да га узмемо".

Истакавши да је "мали" да би говорио о Русији или Америци, Вучић је рекао да свако треба да брине за себе, те да је његов посао да се стара о Србији.

"Хоћу да неко ко дође после има обезбеђене цевоводе, интерконекторе са одређеним земљама, да можемо да имамо гас и да га, ако је могуће, имамо и јефтиније него данас и него што нам неки нуде", рекао је Вучић упитан да ли спремност за диверсификацију гаса значи заокрет ка САД.

Вучић је подсетио да већ пет месеци говори да је Србија спремна да разговара о гасу са више различитих страна.

"Наравно да смо за диверзификацију и да ћемо да покушамо са свих страна да добијемо гас. Ако могу да помогну Руси, хвала, ако могу Американци хвала, ко год може - хвала", рекао је Вучић.

Он је навео да је жеља и посао сваког премијера да обезбеди енергетску ефикасност земље.

Без Немачке тешко да би успели

Премијер Вучић изјавио је данас да посета Герда Милера представља "предворје" доласка канцеларке Ангеле Меркел у Београду и истакао да Србија без подршке и помоћи Немачке не би успела у реформама које спроводи.

Захваливши Милеру на томе, Вучић је на заједничкој конференцији за новинаре рекао да званичници Немачке честим доласцима у Србију показују колико им је стало до наше земље, земаља Западног Балкана и колико поштују нас регион.

Премијер је подсетио да Србија са Немачком има трговинску размену од више од три милијарде евра и да се нада да ће разлика од 71 одсто у односу увоз-извоз бити смањена доласком још већег броја инвеститора.

Вучић је казао и да је Милера обавестио да је дефицит Србије у мају био предвиђен на 19 милијарди динара, али да он неће прећи осам милијарди и да се надамо да неће прећи седам милијарди.

Како је рекао, тренд се наставља из првог квартала ове године и то показује да се труд и стрпљење грађана Србије исплати и да Србија може до краја године имати дефицити не већи од 3,2 одсто, што би, како је рекао, било на нивоу најбољих десетак земаља Европе.

"Тим поводом честитам грађанима Србије, а они ће осетити бољитак у својим џеповима и новчаницима пре краја године" рекао је Вучић.

Захваливши још једном немачкој влади на помоћи, Вучић је рекао да има двоје људи из Немачке у кабинету и да ће тражити и додатну помоћ и да нам је у неким стварима потребније знање немачке владе него новац.

Како је рекао показали смо да својим реформиским мерама подражавамо и подржавамо оно што је Немачка радила, да смо доносили тешке одлуке и због свега тога када уђемо у ЕУ сигурно нећемо бити најсиромашнија земља чланица.

(Танјуг-Фонет-РТВ)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]