петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић са Ангелом Меркел у Минхену: Србија је искрен и поуздан пријатељ Немачке - хвала вам на подршци коју нам пружате
Хроника

Вучић са Ангелом Меркел у Минхену: Србија је искрен и поуздан пријатељ Немачке - хвала вам на подршци коју нам пружате

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 16. фебруар 2019.

 Србија је искрен и поуздан пријатељ и партнер Немачке. Захвални смо Ангели Меркел на подршци коју пружа Србији, написао је председник Србије Александар Вучић на Инстаграму, после сусрета на маргинама конференције о безбености у Минхену.

Вучић присуствује данашњем обраћању немачке канцеларке у Минхену. Он се са Меркеловом срео пре почетка њеног обраћања. На конференцији је и ћерка америкчког председника Иванка Трамп.

Подсетимо, председник Србије Александар Вучић допутовао је јуче у Минхен, где ће учествовати на 55. Минхенској конференцији о безбедности, а током учешћа на конференцији, планирано је да Вучић има између 15 и 20 билатералних сусрета са светским званичницима.

Међу њима су председници Јерменије и Молдавије, европски комесар Јоханес Хан, шефови руске и немачке дипломатије, Сергеј Лавров и Хајко Мас, потпредседник белгијске владе Дидије Рејндерс.

Током конференције Вучић ће учествовати на Панел дискусији "„Безбедност у Југоисточној Европи: два корака напред, један корак назад"“.

Организатор конференције најављује да ће од 15. до 17. фебруара, о актуелним кризама и безбедносно политичким изазовима у свету, што је главна тема скупа, говорити око стотину високих представника из политике из целог света.

На кратко сам видео Хоџаја, а ту су и Тачи и Харадинај - они раде озбиљан посао

Председник Србије Александар Вучић рекао је данас да је Приштина на Минхенску безбедносну конференцију довела све које је могла и да оно што нама раде представљају у разговорима на другачији начин, односно говоре о својој угрожености.

Он је српским новинарима, у паузи састанака на маргинама Минхенске безбедносне конференције, рекао да је на кратко видео Енвера Хоџаја, а да су ту и Хашим Тачи и Рамуш Харадинај.

- Они раде озбиљан посао, имају овде у Минхену изванредног конзула, довели су све које су могли и Хоџаја јер перфектно говори немачки језик. То није за потцењивање. Све што раде нама представљају на другачији начин, говоре о својој угрожености. Говоре оно што Европљани желе да чују - каже он.

Вучић додаје да ће вечерас до касно радити на томе који је најбољи угао заузети за Србију на сутрашњем панелу на којем учествује са Хашимом Тачијем. Очекује да ће панел бити добро посећен, а то што је на програму у 17 сати и што је председавајући Конференције Волфганг Ишингер модератор, по Вучићевом мишљењу, знак је да Косово поново постаје важна тема и говори о великом значају панела.

- Говорићемо, свакако, истину, али ћемо да изаберемо најбољу тактику за Србију - рекао је он.

Вучић је поменуо и да нико више не разуме шта се дешава на Косову и Метохији и шта албански политичари хоће, јер сваки дан дају различите изјаве: "Ни сам више не разумем шта је политика Албанаца", рекао је он, а потом је додао да се плаши да Албанци немају додира са реалношћу и не разумеју баш шта се збива у региону и свету: "Сваки дан, када им читам изјаве, не знам шта им је политика, за шта се залажу и шта хоће. Нико не зна. Осим што знамо да хоће да Србија уради све што није реално и могуће да уради, да би они били срећни и задовољни".

Платформа Албанца је против дијалога

Вучић је рекао и да оно што су косовски Албанци доставили скупштини као платформу за наставак дијалога са Београдом заправо је платформа против дијалога.

- То они отворено кажу - нећемо разговор - рекао је Вучић у изјави за српске медије.

Председник Србије Александар Вучић састао се данас поподне у Михнену, где учествује на 55. Минхенској конференцији о безбедности, са потпредседником Владе и министром спољних и европских послова Белгије Дидијеом Рејндерсом.

Они кажу све мора да буде у складу са њиховим уставом, да се чува, како кажу, територијални интегритет и суверенитет Косова. "Ако је то тако, шта онда тражите од нас, шта је то што желите од нас? Ја то не разумем. Ако је то тако, добро да сте нас обавестили и видећу како ће и на који начин да на то да одговарају у будућности и како ће то да објасне било коме у свету". На питање како ће он то објаснити овде у Минхену, Вучић је рекао: "Видећете сутра, на чистом српском језику, али није важно на ком језику, важно је да сви разумеју, можда и на енглеском, и о томе треба тек да донесем одлуку"

Немачка је признала Косово али мој посао је да замолим Немце да добро разумеју позицију Србије

Председник Србије састао се вечерас у Минхену са министром спољних послова Немачке Хајком Масом. Вучић је, у изјави новинарима пре састанка, рекао да је ово њихов први званични сусрет. Председник је истакао и да је његов посао данас и сутра да замоли Немце да добро разумеју позицију у којој се Србија налази.

Каже да је Масу, који је претходно имао разговор са Харадињем и Хоџајем, рекао оно што види и оно што се дешава: "Ни они баш не могу све да похватају. Тешко да ико може". Истакао је да Немачка има другачији став од Србије, јер је признала Косово, због чега је позиција наше земље тешка и готово немогућа у разговорима: "Треба да изведете чудо, на малом простору, да би вас чули и саслушали. Хвала Немцима што хоће да нас саслушају". Наравно, каже, да не деле наш став, јер су они признали независно Косово: "И када они говоре о промени границе, причају о промени границе независног Косова, коју не дозвољавају", па додао да је добро што сада хоће да саслушају и Србију.

Раније вечерас, Вучић је предочио да је извесно да ће током конференције имати прилику да на кратко разговара са немачком канцеларком Ангелом Меркел, која ће се сутра обратити на скупу. Вучић је истакао да је Немачка најважнији спољнотроговински партнер Србије, највећи инвеститор и најзначајнија земља ЕУ, за којом следе Француска и Италија: "Немачка је лидер Европе. Без обзира на ралзичите ставове по питању КиМ, желимо да градимо партнерски однос и што је боље односе". Како је рекао, његов посао данас и сутра биће да замоли Немце да добро разумеју позицију у којој се Србија налази.

Додао је да вечерас очекује и разговор са мађарским премијером Виктором Орбаном, у вези са гасом, те подсетио да је јутрос у Београду разговарао и са бугарским премијером Бојком Борисовим: "Много ствари у кратком периоду морамо да решимо". Приметио је да је у децембру забележен драматичан пад индустрије у Европи и да се очекује да ће раст привреде у ЕУ ове године пасти са 1,9 на 1,3 одсто: "Гледаћемо да ми бар два или три пута брже 'гурамо', јер заостајемо за земљама ЕУ. Гледаћемо како да очврснемо наше финансије, да бисмо били мање подложни негативним утицајима на европском и светском финансијском тржишту"

Вучић се састао са Сергејем Лавровом

Председник Србије Александар Вучић састао се данас у Минхену, на маргинама 55. Минхенске безбедносне конференције, с министром иностраних послова Русије Сергејем Лавровом.

Вучић је наставио, тим састанком, низ билатералних сусрета које је започео јуче, првог дана учешћа на конференцији која окупља највише политичке и економске лидере из целог света.

Првог дана Вучић се састао са шефом немачке дипломатије Хајком Масом, с потпредседником Владе и министром спољних и европских послова Белгије Дидијеом Рејндерсом, држžавним министром за Европу и Америку и политичким директором у британском Форин офису Аланом Данканом и Ричардом Муром.

Састао се такође с председником Молдавије Игором Додоном, а на кратко је, у одвојеним сусретима, разговарао и са шšефицом европске дипломатије Федериком Могерини и премијером Хрватске Андрејом Пленковицем.

Уочи одласка у Минхен Вучић је најавио бројне сусрете и рекао је да ће се на том скупу "борити за Србију".

Минхенска безбедносна конференција, 55. по реду, отворена је јуче и до недеље окупиће бројне високе светске званичнике - 35 шšефова држžава или влада, као и 50 министара спољних послова.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер