петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вучић o листи Управе за спречавање прања новца: Најобичнија провера, није реч ни о каквом притиску на цивилни сектор и медије, али увек дигнемо дреку „како смо угрожени“
Хроника

Вучић o листи Управе за спречавање прања новца: Најобичнија провера, није реч ни о каквом притиску на цивилни сектор и медије, али увек дигнемо дреку „како смо угрожени“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јул 2020.

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да иницијатива Управе за спречавање прања новца представљу "најобичнију проверу" и да није реч ни о каквом притиску на цивилни сектор и медије.

На конференцији за новинаре у Председништву, Вучић је рекао да је веома важно да цивилни сектор буде јак и да постоји однос поштовања са државом, али да је веома важно и да закони важе за све и да нико не сме да буде изнад закона.

"Није реч о било чему посебном, него о најобичнијим проверама. Али увек је политика у питању. Да дигнемо дреку како смо угрожени па ћемо да добијемо нешто више пара од донатора. И то је тако 30 година", рекао је он.

Вучић је рекао да "их нико не дира" и да сви могу да говоре о свакој теми шта год желе. Он је додао да се никада није ни упознао са првим човеком Управе за спречавање прања новца, осим можда на неком пријему, и да га је јутрос чак позвао и један министар да га пита зашто је на списку.

Сједињене Државе су забринуте због нечега што делује као селективна истрага о извесном броју организација цивилног друштва и медијских кућа у Србији које се баве истраживачким новинарством, стоји на званичном Твитер налогу Амбасаде САД у Београду.

Подсећамо, Удружење јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца Србије, Друштво судија Србије и Центар за правосудна истраживања навели су у саопштењу да принципијелно подржавају активности надлежних државних органа у циљу спречавања прања новца и финансирања тероризма, али да је "нејасно зашто Управа за спречавање прања новца није предочила основе сумње", реагујући на упућен захтев банкама да дају податке о трансакцијама 20 особа и 37 удружења и организација цивилног друштва.

(Н1, Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер