четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волстрит се припрема за банкрот САД
Хроника

Волстрит се припрема за банкрот САД

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. јул 2011.

Америчке банке су почеле да праве планове за случај да дође до банкрота те највеће светске економије због немогућности да враћа дугове или да САД изгубе свој врхунски кредитни рејтинг ААА, указали су данас банкарски извори и аналитичари.

На Волстриту, међутим, и даље влада мишљење да ће политичари у Вашингтону, ипак, успети да у последњем тренутку постигну споразум о повећању лимита за дуг и тиме спрече банкрот, који би, како је упозорио председник САД Барак Обама, представљао економску "апокалипсу".

"Чуо сам да почињу да предузимају мере за случај да се то деси", изјавио је за француску агенцију АФП неименовани званичник америчке Управе федералних резерви (Фед) који има интезивне контакте са банкарским сектором.

Банке "Бенк оф Америка", "Велс Фарго" и "Ситигруп" су потврдиле да праве планове за минимизирање штете од могућег банрокта владе или снижења рејтинга, али нису изнеле појединости о својим стратегијама.

Обама је изјавио да Конгрес мора да повећа владину границу за дуг, која сада износи 14,29 билиона долара, до 2. августа како би се спречио банкрот, али су демократе и републиканци синоћ остали оштро подељених мишљења око повећања пореза и смањења буџетских издатака.

Часопис "Волстрит џорнал" је прошле седмице објавио да велике америчке банке троше стотине сати на припрему планова за случај најгорег сценарија. Поједине од њих праве планове за прибављање готовине како би повећале ликвидност за случај кризе, указао је главни економиста у компанији "Ригтсон ИЦАП" Лоу Крандал.

Америчке банке су, међутим, у толикој мери изложене владином дугу или зависе од њега, да мало шта могу урадити. Обвезнице америчког министарства финансија су деценијама сматране максимално безбедном активом и банке су велики део свог капитала држале у тим обвезницама или другим вредносним хартијама америчке владе. Банке их такође широко користе као колатерал у различитим трансакцијама, подсетио је АФП.

Америчке банке су у јуну имале у власништву 1,66 билиона долара вредних америчких владиних хартија од вредности, показали су подаци Фед-а. Ради поређења, Кина је у мају била власник 1,16 билиона долара вредних обвезница владе САД. Теоријски гледано, банке имају неколико опција за заштиту вредности свог власништва над америчким владиним вредносним хартијама.

Оне, на пример, могу куповати кредитне дифолт свопове (ЦДС), финансијске инструменате којима се инвеститори штите од могућих ризика, који су кључни уговори осигурања за случај банкрота. Цена ЦДС за једногодишње америчке владине обвезнице је удвостручена од средине маја, али је и даље на веома ниском нивоу.

Банке такође могу рачунати на слабљење долара који би вероватно знатно појефтинио после техничког банкрота или снижења рејтинга.

Аналитичари, међутим, наглашавају да би банкрот, па чак и снижење рејтинга, могли нанети велику штету финансијама банака и да су њихове опције за заштиту од таквог сценарија ограничене.

"Шта оне могу учинити? Ништа", указао је банкарски аналитичар у компанији "Рочдејл секјуритис" Дик Бови. "То би једноставно упропастило амерички банкарски систем и све што они могу да учине је да седе и чекају", оценио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер