среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфганг Петрич: ЗСО ће бити део суверене државе Косово. Сви су за то да постоји удружење које нема ни извршну, ни законодавну власт. Међународна заједница је апсолутно против модела као што је Република Српска
Хроника

Волфганг Петрич: ЗСО ће бити део суверене државе Косово. Сви су за то да постоји удружење које нема ни извршну, ни законодавну власт. Међународна заједница је апсолутно против модела као што је Република Српска

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 03. март 2023.

Некадашњи изасланик Европске уније (ЕУ) за Косово и бивши амбасадор Волфганг Петрич оценио је да је француско-немачки предлог прелазни корак ка међусобном признавању Косова и Србије, додајући да је кључно време да председник Србије и премијер Косова иступе и покажу храброст, преноси данас приштински Зери.

Петрич је нагласио да је европски пут Србије условљен признањем Косова, указујући да ЕУ кроз предлог жели да убрза преговоре са Београдом, али и истовремено подстакне захтев Приштине за чланство у ЕУ.

Нема ентузијазма ни у Приштини, ни у Београду, а у Београду можда и мање јер је то, по мом мишљењу, важан искорак, веома добар и уравнотежен, рекао је Петрич, подсећајући да преговори „нису сада почели“.

Мислим да је немачко-француски предлог, дакле предлог, резултат истраживања и пажљивог читања обе стране. Дакле, да преговарамо, сигуран сам да можемо да разговарамо о овоме или оном, али верујем да је то за обе стране засновано на искуству ЕУ, Немачке и Француске, и јасности Брисела шта треба да се уради, навео је он.

Ово је веома избалансиран предлог и сада обе стране морају да донесу политичку одлуку да кажу да или не. Јасно је да тамо не иде све у прилог једној или другој страни, предочио је Петрич.

На питање да ли верује председнику Србије Александру Вучићу да ће одобрити цео пакет немачко-француског предлога, Петрич је истакао да је то тешка одлука за сваког српског политичара.

Знате да председник Вучић има велику опозицију у својој земљи. Пратили смо нереде у Скупштини Србије и то нису баш добри знаци. Али мислим и враћам се на оно што сам раније рекао, политичка храброст је данас важна. Сада треба да видимо председника Вучића, који има огромну већину у земљи, да изађе и каже колико год да је тешко – урадићемо ово, рекао је Петрич.

Када је реч о Заједници српских општина, Петрич указује да ће она бити део суверене државе Косово, која има пред собом испуњење те обавезе преузете пре 10 година.

Сви су, наравно, за то да постоји удружење које нема ни извршну, ни законодавну власт, која није врста Републике Српске. Ми то не желимо. Имамо веома лоше искуство. Био сам високи представник у Босни и Херцеговини и знам како је тешко носити се са Републиком Српском, рекао је Петрич и додао да је међународна заједница апсолутно против таквог модела.

Али, оно треба да постоји и мислим да треба да приступе овом удружењу на практичан начин, шта се може учинити у свакодневном животу за тамошње грађане. Не би требало да постоји систем апартхејда између Срба и Албанаца, рекао је Петрич.

Петрич је истакао да православна црква и манастири играју важну улогу у животу и животу свих Срба и Приштину треба саветовати да озбиљно схвати ово питање.

Посетио сам Дечане и оца Саву, који је отворен и који је током рата био један од ретких Срба на Косову који је разговарао и наставио да има контакте са косовским Албанцима. Он наравно каже да треба да постоји посебан статус за православне манастире и цркве на Косову, а то је оно што и ја кажем, додао је.

Мислим да би то био добар знак да Приштина види шта може да се уради у Дечанима, јер постоји одлука Суда, и мислим да би то био важан гест и позитиван гест ако се може постићи договор са Дечанима. То би, према његовом мишљењу, припремило и све остале манастире на Косову да га прате и подрже, али је наравно најважније да на крају треба постићи да српска заједница на Косову прихвати и поштује државу Косово, рекао је Петрич.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер