субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Волфганг Петрич: Рамбује је био последња прилика да Косово остане део Југославије
Хроника

Волфганг Петрич: Рамбује је био последња прилика да Косово остане део Југославије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. март 2019.

 БЕОГРАД - Рамбује је био последња прилика да Косово остане део Југославије, изјавио је аустријски дипломата Волфганг Петрич, који је учествовао у преговорима у Рамбујеу.

"Било је јасно да би међународна заједница преузела одгвоворност за очување Косова унутар Југославије", рекао је Петрич је на конференцији "Двадесет година од бомбаровања Југославије - поуке за европску безбедност у 21. веку".

Петрич је, међутим, признао да не би могао да каже колико би то решење било успешно на дужи рок, али је нагласио да рат на Косову никад не би смео да се понови.

Петрич је истакао да би сада требало гледати у будућност, те да би Србија требало да буде земља која је највише оријентисана ка Европи јер не живе сви Срби у једној држави, што је, указао је, и један од резултата рата.

"Зато ће сви Срби бити уједињени у ЕУ када Србија постане део ЕУ", рекао је Петрич.

Објашњавајући како је дошло до тога да се не потпише споразум после преговора у Рамбујеу, Петрич је рекао да је сам професор Ратко Марковић, који је учествовао у преговорима, у писму датираном на 23. фебруар оценио да је направљен велики напредак у смислу дефинисања политичког решења за самоуправу на Косову И Метохији, уз поштовање суверенитета и територијалног интегритета Републике Србије и Савезне Републике Југославије.

Према његовим речима, Марковић је навео да су СРЈ и Република Србија у потпуности спремне да наставе свој рад у "добром духу" који оставарен на овом састанку.

Шта се касније догодило, како је рекао, може само да нагађа.

Ипак, указује да није постојала могућност вођења директних разговора јер београдска делегација првобитно није желела да "разговара са терористима", а касније када је променила своју позицију, власти у Приштини су одбиле директне разговоре.

"На крају је донета политичка одлука да се не потпише споразум. Одлуку је донео тадашњи председник СРЈ Слободан Милошевић. Он је одлучио да ће неколико дана трајати бомбардовање, али да ће он преживети. То је била прагматична, али нереалистична одлука", оценио је Петрич.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер