четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Вол стрит џорнал: Косово је највећи српски трошак
Хроника

Вол стрит џорнал: Косово је највећи српски трошак

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. октобар 2011.

Косово, као најскупља српска реч, које је Србију "коштало" четири изгубљена рата, међународне изолације и економског пропадања сада прети да подрије европску будућност земље, пише данашњи Вол стрит џорнал.

Више од 20 година пошто је бивши председник Слободан Милошевић потпалио балканско буре барута у настојању да оживи Косово као седиште српске културе, та бивша покрајина, која је једнострано прогласила независност 2008. године, за Србију значи мало, осим трошкова, сматра њујоршки дневник.

У чланку који се позива на студију београдског Центра за практичну политику, наводи се да осам милиона грађана Србије троши сваког секунда 16 евра да би одржало Косово у српском загрљају, односно да је укупан трошак од 1999. године преко шест милијарди евра.

Вол стрит џорнал истиче да је Србија начинила велике кораке у прекиду са ратоборном прошлошћу и обнови привреде, што је помогло да јој се препоручи статус кандидата за Европску унију. Датум почетка преговора, међутим, још није одређен, а Европска комисија је упозорила да се претходно морају нормализовати односи са Косовом, пише лист.

Иако ЕУ није званично затражила да Србија призна независност Косова, Вол стрит џорнал процењује да ће се притисак вероватно повећавати, што ће даље закомпликовати живот проевропских политичара у Србији, који желе да њихова земља уђе у Унију, али заједно са својом покрајином Косово.

У тексту се подсећа да је председник Србије Борис Тадић дао на знање да се став Србије према Косову неће променити. Лист сматра да је Тадићева изјава да је Србија отворила дијалог који жели да настави и да жели да га настави да би се нашло решење прихватљиво за све можда за "спољну употребу".

Растући европски притисак да се Србија помири са независношћу Косова навела је неке српске политичаре да заузму још радикалнији став и да сугеришу да би савезнике требало тражити у Русији, а не у ЕУ, и тај тренд би се могао убрзати са приближавањем избора, оцењује Вол стрит џорнал . У тексту се цитира изјава заменика премијера Ивице Дачића руској телевизији да Србија неће угрозити своје националне интересе због ЕУ, и који је додао да би се могла размотрити могућност поделе Косова.

Неки српски политичари су изгледа спремни да следе тај правац да би освојили гласове, што представља стратегију која би могла довести до ближих веза са традиционалним партнерима, као што су Русија, Кина и Индија, уз напуштање идеје да се Србија икада прикључи ЕУ, сматра лист. По таквом сценарију, Косово ће вероватно остати највећи трошак и још неко време, оцењује Вол стрит џорнал.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер