петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војни синдикат: Министар Вулин хитно да одговори на питање - ко је у овом тренутку начелник Генералштаба?; Генералу Диковићу по сили закона престала професионална војна служба, а заменик већ дуже време није постављен
Хроника

Војни синдикат: Министар Вулин хитно да одговори на питање - ко је у овом тренутку начелник Генералштаба?; Генералу Диковићу по сили закона престала професионална војна служба, а заменик већ дуже време није постављен

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. мај 2018.

Војни синдикат Србије затражио је од министра одбране Александра Вулина да хитно одговори на питање од јавног и значаја за одбрану и безбедност земље и њених грађана - ко је у овом тренутку начелник Генералштаба.

Синдикат у саопштењу напомиње је генералу Љубиши Диковићу, у уторак по сили закона престала професионална војна служба, а заменик начелника Генералштаба већ дуже време није постављен.

Синдикат указује да је одредбама члана 110 став Закона о Војсци Србије прописано да официру чина генерал, престаје служба по сили закона када наврши 40 година пензијског стажа и 58 година живота.

Како се наглашава, то је потребно саопштити и мајући у виду одредбе закона као и чињеницу да је генерал Диковић рођен 22. маја 1960. године, и да је напунио 58 година живота када му по сили закона престаје служба у Војсци Србије, како би јавност била упозната, а и сви припадници Војске Србије.

Посебно истичемо да је ово питање у интересу безбедности земље и потребно је да што хитније поступите по овом нашем захтеву и одговорите на постављено питање, навео је Војни синдикат.

Синдикат је оценио да, у тренутној ситуацији, нема ко да командује у стручном смислу, па је стога важно да Министарство одобране јавност хитно обавести ко у овом тренутку врши функцију начелника Генералштаба.

Н1: Генерал Љубиша Диковић испунио услове за пензију - коначна одлука на Вучићу

Начелник Генералштаба, генерал Љубиша Диковић испунио је законске услове да оде у пензију. Међутим, то не значи да ће због тога напустити место главногомандујућег српским оружаним снагама. Одлуку треба да донесе председник Србије Алексаднар Вучић, који је раније тврдио да је задовољан Диковићевим радом.

Ипак, у војним круговима позната су имена високих официра који слове за могуће наследнике. Диковић чека одлуку председника.

Нема само четири генералске звездице на реверу, већ и 45 година бенефицираног радног стажа, седам на месту начелника Генералштаба, а од јуче и 58 година живота. Љубиша Диковић испратио је два председника државе и чак шест министра одбране у пензију, додуше политичку, док у ону регуларну, по сили закона, никако да оде, иако је све услове испунио. У телефонском разговору за Н1 генерал Диковић каже да је спреман да се пензионише.

"Апсолутно сам спреман за пензију. Могу одмах отићи. То је једноставна ствар, а уколико и останем у служби биће све по закону", рекао је Диковић.

Исти, војни закон, каже, са навршених 40 година стажа и 58 живота генерал скида униформу. Осим ако државни врх не одлучи другачије и задржи га у служби још две године.

"Само председник Вучић може да донесе одлуку да ли генерал Диковић иде у пензију или не. То је у потпуности надлежност председника Вучића, он је човек на чију одлуку чекамо", каже војни аналитичар Александар Радић.

Таква одлука председнику Вучићу, пре нешто мање од месец дана није била ни на крај памети.

"Ја сам задовољан радом начелника Генералштаба, нисам се бавио тиме, видећемо. Нисам чак ни знао, искрено да вам кажем, није ме војни кабинет упозоравао", рекао је председник Србије Александар Вучић.

Уколико Диковић, ипак, оде у пензију, у војним круговима, како Радић каже, као будући начелници Генералштаба најчешће се спомињу комадант копнене војске Милосав Симовић и помоћник министра за политику одбране Милан Мојсиловић.

"Имају доста снажне војне каријере. Обојица су били комаданти јединица на ратишту и то од почетних официрских чинова с тим да је генерал Мојсиловић био три године у Бриселу на месту шефа војне мисије при НАТО, то је референца коју више признаје Запад. С друге стране Симовић је био више на терену на југу Србије, тако да је то можда значајније за унутрашњу употребу у српском јавном мњењу", додаје Радић.

О томе ко би могао да буде нови начелник Генералштаба, такође одлучује председник Србије, из чијег кабинета нема одговора ни на то шта са садашњим.

(Фонет, Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер