субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војиславу Шешељу потврђена првостепена пресуда од 15 месеци затвора
Хроника

Војиславу Шешељу потврђена првостепена пресуда од 15 месеци затвора

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. мај 2010.

Хашки трибунал правоснажно осудио Војислава Шешеља на 15 месеци затвора због непоштовања суда, пошто је Апелационо веће одбило Шешељеву жалбу и потврдило првостепену пресуду.

Из Хашког трибунала је саопштено да је лидер радикала Војислав Шешељ правоснажно осуђен на 15 месеци затвора због непоштовања суда, пошто је Апелационо веће одбило Шешељеву жалбу и потврдило првостепену пресуду изречену крајем јула прошле године.

Првостепено веће Трибунала осудило је 24. јула 2009. године Шешеља на 15 месеци затвора, утврдивши да је он у једној од својих књига обелоданио личне податке о тројици заштићених сведока оптужбе, на основу којих се може открити њихов идентитет.

Ти сведоци дали су исказе у главном поступку против Шешеља по оптужници за злочине над несрбима у Хрватској, Војводини и БиХ од 1991. године до 1993. године.

О Шешељевој жалби није вођена расправа у судници, а пресуда је објављена само у писаном облику. Садржај Шешељеве жалбе није био доступан јавности, зато што је у секретаријату Трибунала 18. августа прошле године заведена као поверљиви документ.

Из данас објављене правоснажне пресуде произлази да је Шешељ у жалби навео да није доказана његова намера да открије идентитет сведока, будући да је објавио само јавна документа Трибунала, као и да осуђујућа пресуда није могла бити донета само на основу делова књиге који су преведени на енглески језик.

Апелационо веће те аргументе је одбацило, утврдивши да је Шешељ знао да објављивањем података о сведоцима у преведеним деловима књиге крши одлуку претресног већа о заштити сведока.

Према правоснажној пресуди, Шешељ је тиме починио дело непоштовања суда.

Трибунал је Шешеља недавно по други пут оптужио за непоштовање суда зато што је у једној од својих књига обелоданио идентитет 11 заштићених сведока.

Шешељ је одбио да се изјасни о кривици, а судија је, у складу с правилима, у спис увео да се оптужени не осећа кривим.

На једном од заседања, Шешељ је потом најавио да ће против њега бити покренуто "бар још 10 поступака за непоштовање суда".

Прошле недеље, судије су, у оквиру главног процеса против Шешеља, саслушале последњег сведока кога су саме позвале, чиме је окончан доказни поступак оптужбе против лидера радикала.

Шешељ ће, како је најавио, поднети захтев за ослобађање, заснован на тврдњи да тужиоци нису доказали његову кривицу ни по једној тачки оптужнице. Како је назначио председавајући судија Жан-Клод Антонети, расправа о том захтеву биће вођена у септембру.

У притвору Трибунала, Шешељ је од 24. марта 2003. године. Суђење је, после једног неуспелог покушаја и Шешељевог штрајка глађу, почело у новембру 2007.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер