петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: САД и ЕУ желе двопартијски систем у Србији
Хроника

Војислав Коштуница: САД и ЕУ желе двопартијски систем у Србији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 10. март 2011.

Београд - Напредњаци су пошли путем ДС, инсистирајући на европским интеграцијама као највишој вредности, тако да су чак спремни да због Европске уније откажу позив народу на протесте. То је у складу с пројектом Запада да Србија има двостраначки систем с једном истом политиком.

Било би важно да СНС саопшти свој економски програм и став према државним питањима, као што је покушај ЕУ да нам отме Косово - каже Војислав Коштуница, председник ДСС, одговарајући на питање Данаса о томе да ли постоји икаква могућност сарадње његова странке и напредњака. На питање шта мисли о повратку Војислава Шешеља из хашког притвора, Коштуница одговара да „суђење које траје осам година само по себи је неправда и безакоње“.

Шта, према вашем мишљењу, може да уради реконструисана влада у последњој години мандата?

- Најважнија ствар за рад сваке владе јесте политика коју спроводи. Пошто се политика владајуће коалиције у основи своди на беспоговорно испуњавање захтева Брисела и Вашингтона, реконструисана влада ће несумњиво наставити да наноси штету економским, државним и националним интересима угрожавајући будућност грађана Србије. Да ли заиста неко може да поверује да реконструисана влада састављена од истих владајућих странака и спроводећи досадашњу политику може да повећа запосленост, подигне плате, смањи страшну социјалну беду, повећа инвестиције, заштити Косово, поврати самопоштовање и углед земље. На крају мандата ове владе мораће да се подвуче црта и погледају голе чињенице о стању у држави, привреди, колико су милијарди евра задужили будуће генерације, како су безобзирно распродали националне интересе на Косову, како су од аутономије Војводине направили државу у држави. Због политике коју води, укупан учинак ове власти не може бити другачији него погубан.

Каква је тренутна позиција ДСС на политичкој сцени Србије, с обзиром на то да сте се јасно оградили од опозиционе СНС? Да ли је могућа сарадња с напредњацима и, ако јесте, у којој форми?

- Наша позиција је увек државотворна и ДСС се најснажније залаже да се око државних и националних интереса направи консензус у земљи, као што је то било у периоду од 2004. до 2008. Познато је да је најпре ДС напустио политику националног јединства, стављајући ЕУ испред интереса Србије. Потом је и СНС пошао овим путем, инсистирајући на европским интеграцијама као највишој вредности. Чак су због ЕУ спремни да откажу позив који су упутили народу да дође на протесте. Све ово је и потпуно сагласно западном пројекту да се у Србији уведе двопартијски систем који заступа једну и од Брисела и Вашингтона одобрену политику. И захтев ДС и СНС за промену Устава дошао је у ствари из страних престоница, јер су и ДС и садашњи челници СНС својевремено потпуно и безрезервно прихватили доношење садашњег Устава. Ниједна озбиљна држава не би после само неколико година мењала устав, који је народ донео на референдуму. Циљ је очигледно да уместо српског добијемо бриселски устав. ДСС заступа потпуно другачију политику која и полази и завршава се са заступањем српских интереса и интереса грађана Србије. Ако се тражи форма могуће сарадње у којој би ДСС учествовала, онда је то за нас недвосмислено прихватање национално одговорне политике.

У овом тренутку, према истраживањима јавног мњења, ствари стоје тако да би СНС (36 одсто) за долазак на власт била неопходна помоћ ДСС (6 одсто) или радикала (8 одсто). Под којим условима би с напредњацима формирали следећу владу?

- Код нас је по правилу било грубих манипулација са истраживањима јавног мњења. Избори и воља народа су онај суд који треба сви да поштујемо. Следећи избори ће бити заиста пресудни и тада ћемо чути глас народа о томе да ли Србија треба да настави да иде досадашњим путем без алтернативе, који као највећу вредност уместо Србије истиче ЕУ. ДСС ће позвати народ да добро размисли зашто су стотине хиљаде људи остале без посла, зашто на сваком кораку ко год стигне понижава Србију. Ако грађани подрже нашу политику, ДСС ће државотворну политику и спроводити у влади. Нема говора да би ДСС могао да се придружи политици да ЕУ нема алтернативу. До избора и током изборне кампање вероватно ће и СНС изаћи са својим конкретнијим програмом. Све странке које буду учествовале на изборима треба да изложе своје програме и саопште грађанима куда Србија треба да иде. Било би превише да поново, као на претходним изборима, странке током изборне кампање обману грађане и да се добије влада за коју грађани нису гласали. Зато је важно да и СНС саопшти свој економски програм и став о државним питањима као што је покушај ЕУ да нам отме Косово. СНС би морао да докаже немогуће, а то је да је политика Брисела да се сачува Косово у Србији и да ЕУ није ни на крај памети да ствара независну државу Косово.

Шта, као правник и политичар, мислите о повратку Војислава Шешеља из Хага?

- Суђење које траје осам година само по себи је неправда и безакоње, које потпуно делегитимише и најмањи привид да је Хашки трибунал заиста прави суд. Тешко да би неко од правника могао да доведе у питање овакву тврдњу и правнички образложи оволику дужину једног судског процеса супротно свим уобичајеним стандардима.

Како сагледавате дијалог Београда и Приштине? Да ли би Срби на Косову могли да имају користи од тога, и каква би могла да буде позиција Србије после завршетка тих преговора?

- Можда је прецизније питање да ли Срби на Косову могу да имају користи од независне државе Косово. Сматрам да су Срби на Косову грађани Србије и да је обавеза Владе Србије да ради како би својим грађанима у јужној покрајини обезбедила што је могуће нормалније услове за живот. А, када је реч о дијалогу о успостављању добросуседских, заправо међудржавних односа између Србије и њене покрајине, који је Брисел и Вашингтон наметнуо Србији, неспорно је да до сада ниједна власт у Србији није пристала на такво самопонижавање.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер