Početna strana > Hronika > Vojislav Koštunica: Ima istine u tome da nas ne zovu jer Zapad ne želi DSS u vladi
Hronika

Vojislav Koštunica: Ima istine u tome da nas ne zovu jer Zapad ne želi DSS u vladi

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. jul 2012.

Zbog ključnih političkih razlika u odnosu na stranke koje će činiti vladajuću većinu, DSS je ostao izvan pregovora za formiranje vlade. Ali činjenica je da je bivši režim koji je promovisao politiku da Evropa nema alternativu, morao da padne i da narod sada od nove vlasti očekuje sveobuhvatne promene.

To su glavne poruke Vojislava Koštunice, lidera DSS, koji je dao intervju "Novostima" baš u vreme dok se u sedištu naprednjaka krčkao koalicioni sporazum novog vladajućeg saveza u Srbiji.

* Kako to da ste, u moru političkih kombinacija, samo vi zaobiđeni u postizbornim pregovorima, iako imate 21 poslanika?

- Zato što su to jedini poslanici u Skupštini koji su za političku neutralnost Srbije i protiv ulaska u EU. To je ključna linija koja odvaja DSS od drugih. Svima je bilo jasno da DSS od te svoje politike neće odustati samo zarad ulaska u vlast. Verujem da je zbog toga svima bilo i bespredmetno da sa nama pregovaraju.

* Zar niste očekivali da vas SNS uključi u pregovore? Sarađivali ste pre izbora, a podržali ste i Nikolića kao predsedničkog kandidata?

- Podrška koju smo dali Nikoliću usledila je posle političkog sporazuma SNS i DSS. Ključne tačke tog dogovora su da se o članstvu Srbije u EU, odnosno o političkoj neutralnosti, mora odlučivati na referendumu i da nema promene Ustava bez saglasnosti naših stranaka. Stojimo i dalje iza tog sporazuma. SNS je pronašla partnere za novu vladu i mi ćemo se prema njima ophoditi u zavisnosti kakav odnos oni budu imali prema državi.

* Koliko je istinita teza da vas ostale stranke ne uključuju u pregovore jer je takva direktiva Zapada?

- Ima istine u tome, ali nas ta istina samo učvršćuje u uverenjima. Vreme će pokazati da smo u pravu i da je politička neutralnost uslov za razvoj i opstanak zemlje. Potpuno je jasno da EU ne zanima Srbija u celini, već oni vide našu državu kao prepolovljenu. Pri čemu traže da jedan deo naše zemlje uspostavi dobrosusedske odnose sa drugim svojim delom - sa Kosovom.

* Ali stranke nove vlasti ne planiraju da promene odnos prema EU, pa ste, ipak, popustljiviji prema njima?

- Nikolić je na funkciji tek mesec dana, a vlada nije ni formirana. Sačekaćemo da vidimo na koji način će voditi politiku prema EU kada je u pitanju Kosovo. Suština je, da li će interes Srbije biti iznad EU ili će da se nastavi komadanje naše zemlje.

* Ali zbog iste politike prema Briselu, oštrije ste kritikovali DS već na početku mandata 2008. godine?

- Stvari su bile jasnije. DS je pošao vratolomno u Brisel na potpisivanje SSP sa zemljama koje su priznale nezavisnost KiM. Usledili su porazi kao na traci: prihvatanje Euleksa koji podržava nezavisno Kosovo, poguban zahtev MSP da da "savetodavno mišljenje" o proglašenju nezavisnosti, pa evropska umesto srpske rezolucije o KiM pred UN... Sve to se završilo velikim poniženjem - dubrovačkim rukovanjem Tadića sa Tačijem.

* Šta će doneti Srbiji to što Tadić i DS više nisu na vlasti?

- Pored pogubne politike prema EU i Kosovu, vlast je urušila pravosuđe, paralisala medije, ekonomski razorila zemlju. Stotine miliona evra meri se samo šteta od SSP. Naša preduzeća su zatvarana, a umesto da EU investira u Srbiju, država je ulagala u njihove kompanije, kao što je "Fijat". Usvojen je pogubni Statut Vojvodine, doneta je poražavajuća deklaracija o Srebrenici...

* Kakve promene očekujete u unutrašnjoj politici od nove vlade?

- Jasno je da je narod tražio potpuni diskontinuitet. Srbija mora da počne ekonomski da se oporavlja, a građani koliko-toliko da osete boljitak. Za početak je važno da se na budućnost gleda sa manje straha i strepnje. Bitno je da se zemlja odupre pritiscima EU i da i pored nepovoljane situacije, očuvamo institucije na Kosovu i da branimo celovitost mirnim putem, Ustavom, Rezolucijom 1244, međunarodnim pravom. To je naše najjače oružje.

* Prihvatate li poziv predsednika Nikolića da se postigne konsenzus u politici prema Kosovu?

- Važno je da se razgovor o toj temi neprestano vodi. U protekle četiri godine, samo na mala vrata i kriomice je otvarano kosovsko pitanje u parlamentu. Već je korak napred ukoliko Skupština, predsednik i vlada stave kosovsku temu na dnevni red. Široki konsenzus ima smisla samo ako stanemo iza odbrane državne celovitosti. Bivša vlast je, na primer, tražila jedinstvo oko potpuno pogubne politike.

* Nikolić je već izjavio i da neće biti predsednik u Prištini...

- Ne želim da reagujem na pojedinačne izjave dok ne vidim celovit plan i sveobuhvatan odnos prema državi. Moramo sačekati da nova vlast izađe sa jasnim programom i viđenjem budućnosti.

* Očekujete li da se dijalog sa Prištinom podigne na politički nivo i šta bi to donelo?

- Učinak dijaloga koji je počeo prošle godine je katastrofalan. Ako se nastavi tim putem, format pregovora nije bitan. Suština je da su sa jedne strane Brisel i Priština koji imaju iste interese, a sa druge strane Srbija, od koje se traži da prihvati nezavisnost Kosova. Fusnota na pločici Kosova više ne postoji, traži se otvaranje kancelarija u Beogradu i Prištini, pozivni broj za Kosovo... Nije važno ko će da pregovara, nego da li će da se nastavi tim pogubnim putem.

* Kako ocenjujete odluku Ustavnog suda da na predlog DSS poništi neustavne odredbe Statuta Vojvodine?

- To predstavlja veliku pobedu državotvorne politike i vraća veru da u Srbiji pravo može da pobedi nepravo i separatizam.

* Koliko su istinite spekulacije da ćete uz pomoć SNS i SPS da smene vlast u Beogradu? 

- Takvih razgovora nije bilo uopšte. Naš stav je više nego jasan: isključena je saradnja sa DS u republici, Beogradu i u Vojvodini.

* Kako ćete 26. jula obeležiti jubilej - 20 godina od osnivanja DSS?

- Održaćemo svečanu akademiju i objavićemo obimnu publikaciju o dve decenije našeg postojanja. Tu će moći da se vidi kako nikad nismo odustajali od naše politike zarad vlasti. Od 1992. do 2000. jedini nismo sarađivali sa Miloševićem režimom, a sada smo jedini protiv ulaska u EU i stavljamo politička načela iznad kratkotrajne koristi od vlasti.

Predrag Vasiljević

(Večernje novosti)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner