четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војислав Коштуница: Има истине у томе да нас не зову јер Запад не жели ДСС у влади
Хроника

Војислав Коштуница: Има истине у томе да нас не зову јер Запад не жели ДСС у влади

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. јул 2012.

Због кључних политичких разлика у односу на странке које ће чинити владајућу већину, ДСС је остао изван преговора за формирање владе. Али чињеница је да је бивши режим који је промовисао политику да Европа нема алтернативу, морао да падне и да народ сада од нове власти очекује свеобухватне промене.

То су главне поруке Војислава Коштунице, лидера ДСС, који је дао интервју "Новостима" баш у време док се у седишту напредњака крчкао коалициони споразум новог владајућег савеза у Србији.

* Како то да сте, у мору политичких комбинација, само ви заобиђени у постизборним преговорима, иако имате 21 посланика?

- Зато што су то једини посланици у Скупштини који су за политичку неутралност Србије и против уласка у ЕУ. То је кључна линија која одваја ДСС од других. Свима је било јасно да ДСС од те своје политике неће одустати само зарад уласка у власт. Верујем да је због тога свима било и беспредметно да са нама преговарају.

* Зар нисте очекивали да вас СНС укључи у преговоре? Сарађивали сте пре избора, а подржали сте и Николића као председничког кандидата?

- Подршка коју смо дали Николићу уследила је после политичког споразума СНС и ДСС. Кључне тачке тог договора су да се о чланству Србије у ЕУ, односно о политичкој неутралности, мора одлучивати на референдуму и да нема промене Устава без сагласности наших странака. Стојимо и даље иза тог споразума. СНС је пронашла партнере за нову владу и ми ћемо се према њима опходити у зависности какав однос они буду имали према држави.

* Колико је истинита теза да вас остале странке не укључују у преговоре јер је таква директива Запада?

- Има истине у томе, али нас та истина само учвршћује у уверењима. Време ће показати да смо у праву и да је политичка неутралност услов за развој и опстанак земље. Потпуно је јасно да ЕУ не занима Србија у целини, већ они виде нашу државу као преполовљену. При чему траже да један део наше земље успостави добросуседске односе са другим својим делом - са Косовом.

* Али странке нове власти не планирају да промене однос према ЕУ, па сте, ипак, попустљивији према њима?

- Николић је на функцији тек месец дана, а влада није ни формирана. Сачекаћемо да видимо на који начин ће водити политику према ЕУ када је у питању Косово. Суштина је, да ли ће интерес Србије бити изнад ЕУ или ће да се настави комадање наше земље.

* Али због исте политике према Бриселу, оштрије сте критиковали ДС већ на почетку мандата 2008. године?

- Ствари су биле јасније. ДС је пошао вратоломно у Брисел на потписивање ССП са земљама које су признале независност КиМ. Уследили су порази као на траци: прихватање Еулекса који подржава независно Косово, погубан захтев МСП да да "саветодавно мишљење" о проглашењу независности, па европска уместо српске резолуције о КиМ пред УН... Све то се завршило великим понижењем - дубровачким руковањем Тадића са Тачијем.

* Шта ће донети Србији то што Тадић и ДС више нису на власти?

- Поред погубне политике према ЕУ и Косову, власт је урушила правосуђе, паралисала медије, економски разорила земљу. Стотине милиона евра мери се само штета од ССП. Наша предузећа су затварана, а уместо да ЕУ инвестира у Србију, држава је улагала у њихове компаније, као што је "Фијат". Усвојен је погубни Статут Војводине, донета је поражавајућа декларација о Сребреници...

* Какве промене очекујете у унутрашњој политици од нове владе?

- Јасно је да је народ тражио потпуни дисконтинуитет. Србија мора да почне економски да се опоравља, а грађани колико-толико да осете бољитак. За почетак је важно да се на будућност гледа са мање страха и стрепње. Битно је да се земља одупре притисцима ЕУ и да и поред неповољане ситуације, очувамо институције на Косову и да бранимо целовитост мирним путем, Уставом, Резолуцијом 1244, међународним правом. То је наше најјаче оружје.

* Прихватате ли позив председника Николића да се постигне консензус у политици према Косову?

- Важно је да се разговор о тој теми непрестано води. У протекле четири године, само на мала врата и криомице је отварано косовско питање у парламенту. Већ је корак напред уколико Скупштина, председник и влада ставе косовску тему на дневни ред. Широки консензус има смисла само ако станемо иза одбране државне целовитости. Бивша власт је, на пример, тражила јединство око потпуно погубне политике.

* Николић је већ изјавио и да неће бити председник у Приштини...

- Не желим да реагујем на појединачне изјаве док не видим целовит план и свеобухватан однос према држави. Морамо сачекати да нова власт изађе са јасним програмом и виђењем будућности.

* Очекујете ли да се дијалог са Приштином подигне на политички ниво и шта би то донело?

- Учинак дијалога који је почео прошле године је катастрофалан. Ако се настави тим путем, формат преговора није битан. Суштина је да су са једне стране Брисел и Приштина који имају исте интересе, а са друге стране Србија, од које се тражи да прихвати независност Косова. Фуснота на плочици Косова више не постоји, тражи се отварање канцеларија у Београду и Приштини, позивни број за Косово... Није важно ко ће да преговара, него да ли ће да се настави тим погубним путем.

* Како оцењујете одлуку Уставног суда да на предлог ДСС поништи неуставне одредбе Статута Војводине?

- То представља велику победу државотворне политике и враћа веру да у Србији право може да победи неправо и сепаратизам.

* Колико су истините спекулације да ћете уз помоћ СНС и СПС да смене власт у Београду? 

- Таквих разговора није било уопште. Наш став је више него јасан: искључена је сарадња са ДС у републици, Београду и у Војводини.

* Како ћете 26. јула обележити јубилеј - 20 година од оснивања ДСС?

- Одржаћемо свечану академију и објавићемо обимну публикацију о две деценије нашег постојања. Ту ће моћи да се види како никад нисмо одустајали од наше политике зарад власти. Од 1992. до 2000. једини нисмо сарађивали са Милошевићем режимом, а сада смо једини против уласка у ЕУ и стављамо политичка начела изнад краткотрајне користи од власти.

Предраг Васиљевић

(Вечерње новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер